Niższe stawki VAT od lipca 2018?

stawki VAT

Podwyższone stawki VAT, obowiązujące od 2011 r. są już dla polskich przedsiębiorców i konsumentów codziennością. Czy powrót do niższych stawek jest możliwy?

Podwyższone stawki VAT, obowiązujące od 2011 r. są już dla polskich przedsiębiorców i konsumentów codziennością. Czy powrót do niższych stawek jest możliwy?

Podwyższony VAT – metodą na kryzys

Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług, podstawową stawką VAT stosowaną w Polsce jest 22%, natomiast najwyższą z obniżonych – 7%. Jednakże nieprzerwanie od 2011 r. w praktyce stosowane są odpowiednio stawki 23% i 8%.

Wprowadzenie wyższych stawek VAT argumentowane było światowym kryzysem, który był przyczyną wzrostu zadłużenia finansów publicznych. Podczas nowelizowania ustawy zakładano, że wyższe stawki VAT będą obowiązywać tylko do końca 2013 r.

Wraz z końcem 2013 r. okazało się, że polskich nabywców nie czeka jednak obniżka VAT – zwiększone stawki przedłużono do 2016 r., a następnie – do końca 2018 r.

Obniżenie stawek ulgą dla polskiej gospodarki

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, powrotu do standardowych stawek VAT możemy się spodziewać od początku 2019 r., jednakże na arenie politycznej pojawił się również projekt poselski, który miałby przyśpieszyć procedurę. Zgodnie z jego założeniami, obniżony do standardowych stawek VAT mógłby funkcjonować już od 1 lipca 2018 r.

Autorzy projektu jako argumenty za powrotem do niższego VAT wytaczają przede wszystkim dawno zażegnane: kryzys i niebezpieczeństwo nadmiernego zadłużenia państwa. Dodatkowo wskazują, że zmniejszenie obciążenia podatkiem wpłynie pozytywnie na gospodarkę, „odblokowując” środki, które zostaną przeznaczone na konsumpcję, a co za tym idzie – możemy spodziewać się gospodarczego wzrostu.

Ewentualne wątpliwości co do zmniejszenia się wpływów do budżetu państwa również zostają rozwiane w projekcie noweli – zgodnie z nim, wzrost skuteczności działania administracji państwowej, za którym idzie uszczelnienie systemu podatkowego wygeneruje takie wpływy, które z nadwyżką pokryją ewentualne straty.

Projekt z początkiem kwietnia 2018 r. został skierowany do Sejmu. Zatem aby odpowiedzieć na pytanie, czy możemy spodziewać się zmniejszenia stawek VAT do wysokości sprzed 2011 r., pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Stawki VAT mogą być proste – sprawdź, jak ustalić właściwą!
;
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość