Niższe stawki VAT od lipca 2018?

Podwyższone stawki VAT, obowiązujące od 2011 r. są już dla polskich przedsiębiorców i konsumentów codziennością. Czy powrót do niższych stawek jest możliwy?

Podwyższony VAT – metodą na kryzys

Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług, podstawową stawką VAT stosowaną w Polsce jest 22%, natomiast najwyższą z obniżonych – 7%. Jednakże nieprzerwanie od 2011 r. w praktyce stosowane są odpowiednio stawki 23% i 8%. Wprowadzenie wyższych stawek VAT argumentowane było światowym kryzysem, który był przyczyną wzrostu zadłużenia finansów publicznych. Podczas nowelizowania ustawy zakładano, że wyższe stawki VAT będą obowiązywać tylko do końca 2013 r. Wraz z końcem 2013 r. okazało się, że polskich nabywców nie czeka jednak obniżka VAT – zwiększone stawki przedłużono do 2016 r., a następnie – do końca 2018 r.

Obniżenie stawek ulgą dla polskiej gospodarki

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, powrotu do standardowych stawek VAT możemy się spodziewać od początku 2019 r., jednakże na arenie politycznej pojawił się również projekt poselski, który miałby przyśpieszyć procedurę. Zgodnie z jego założeniami, obniżony do standardowych stawek VAT mógłby funkcjonować już od 1 lipca 2018 r. Autorzy projektu jako argumenty za powrotem do niższego VAT wytaczają przede wszystkim dawno zażegnane: kryzys i niebezpieczeństwo nadmiernego zadłużenia państwa. Dodatkowo wskazują, że zmniejszenie obciążenia podatkiem wpłynie pozytywnie na gospodarkę, „odblokowując” środki, które zostaną przeznaczone na konsumpcję, a co za tym idzie – możemy spodziewać się gospodarczego wzrostu. Ewentualne wątpliwości co do zmniejszenia się wpływów do budżetu państwa również zostają rozwiane w projekcie noweli – zgodnie z nim, wzrost skuteczności działania administracji państwowej, za którym idzie uszczelnienie systemu podatkowego wygeneruje takie wpływy, które z nadwyżką pokryją ewentualne straty. Projekt z początkiem kwietnia 2018 r. został skierowany do Sejmu. Zatem aby odpowiedzieć na pytanie, czy możemy spodziewać się zmniejszenia stawek VAT do wysokości sprzed 2011 r., pozostaje uzbroić się w cierpliwość.  
Stawki VAT mogą być proste – sprawdź, jak ustalić właściwą!
  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI