Blog ifirma.pl

Niższe stawki VAT od lipca 2018?

|
|
3 minut czytania
Podwyższone stawki VAT, obowiązujące od 2011 r. są już dla polskich przedsiębiorców i konsumentów codziennością. Czy powrót do niższych stawek jest możliwy?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Podwyższone stawki VAT, obowiązujące od 2011 r. są już dla polskich przedsiębiorców i konsumentów codziennością. Czy powrót do niższych stawek jest możliwy?

Podwyższony VAT – metodą na kryzys

Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług, podstawową stawką VAT stosowaną w Polsce jest 22%, natomiast najwyższą z obniżonych – 7%. Jednakże nieprzerwanie od 2011 r. w praktyce stosowane są odpowiednio stawki 23% i 8%.

Wprowadzenie wyższych stawek VAT argumentowane było światowym kryzysem, który był przyczyną wzrostu zadłużenia finansów publicznych. Podczas nowelizowania ustawy zakładano, że wyższe stawki VAT będą obowiązywać tylko do końca 2013 r.

Wraz z końcem 2013 r. okazało się, że polskich nabywców nie czeka jednak obniżka VAT – zwiększone stawki przedłużono do 2016 r., a następnie – do końca 2018 r.

Obniżenie stawek ulgą dla polskiej gospodarki

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, powrotu do standardowych stawek VAT możemy się spodziewać od początku 2019 r., jednakże na arenie politycznej pojawił się również projekt poselski, który miałby przyśpieszyć procedurę. Zgodnie z jego założeniami, obniżony do standardowych stawek VAT mógłby funkcjonować już od 1 lipca 2018 r.

Autorzy projektu jako argumenty za powrotem do niższego VAT wytaczają przede wszystkim dawno zażegnane: kryzys i niebezpieczeństwo nadmiernego zadłużenia państwa. Dodatkowo wskazują, że zmniejszenie obciążenia podatkiem wpłynie pozytywnie na gospodarkę, „odblokowując” środki, które zostaną przeznaczone na konsumpcję, a co za tym idzie – możemy spodziewać się gospodarczego wzrostu.

Ewentualne wątpliwości co do zmniejszenia się wpływów do budżetu państwa również zostają rozwiane w projekcie noweli – zgodnie z nim, wzrost skuteczności działania administracji państwowej, za którym idzie uszczelnienie systemu podatkowego wygeneruje takie wpływy, które z nadwyżką pokryją ewentualne straty.

Projekt z początkiem kwietnia 2018 r. został skierowany do Sejmu. Zatem aby odpowiedzieć na pytanie, czy możemy spodziewać się zmniejszenia stawek VAT do wysokości sprzed 2011 r., pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Stawki VAT mogą być proste – sprawdź, jak ustalić właściwą!

;
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie