Nota korygująca – kto i kiedy może ją wystawić?

Sprzedawca popełnił błąd wystawiając fakturę? Jako nabywca możesz w takim wypadku wystawić notę korygującą. Co ważne, w ten sposób nie możesz skorygować wszystkich błędów – kliknij i sprawdź, kiedy możesz wystawić notę korygującą i co powinien zawierać taki dokument.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Popełnianie błędów jest rzeczą ludzką. Właśnie dlatego ustawodawca przewidział możliwość skorygowania różnego rodzaju pomyłek, jakie mogą pojawić się na fakturach. Co ważne, część błędów może poprawić sam nabywca – w tym celu powinien wystawić notę korygującą. Co to jest? Co powinna zawierać? Przy jakich błędach można ją stosować?

Nota korygująca – do jakich błędów?

Zgodnie z art. 106k ust. 1 ustawy o VAT, nabywca, który otrzymał fakturę zawierającą błędy z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15 ustawy, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą. W związku z powyższym, za pomocą takiego dokumentu możliwe jest skorygowanie m.in. następujących elementów:

Ważne!

Za pomocą noty korygującej nabywca nie może poprawiać m.in. kwoty netto, VAT i brutto, stawki podatku, ilości dostarczonych towarów – w przypadku tak istotnych pomyłek nabywca powinien zwrócić się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie faktury korygującej.

Jakie dane powinna zawierać nota korygująca?

Przepisy ustawy o VAT nie określają wzoru noty korygującej. Wskazują jedynie, by zawierała ona następujące elementy:

 • wyrażenie “Nota korygująca”,
 • numer kolejny i datę wystawienia,
 • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy i numer za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej,
 • dane zawarte w fakturze, której dotyczy korygowana faktura, określone w art. 106e ust. 1 pkt 1–6 ustawy o VAT (data wystawienia, numer faktury, dane sprzedawcy i nabywcy, w tym także ich NIP, datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub też datę otrzymania zapłaty, jeśli taka również została wskazana na korygowanej fakturze),
 • wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

nota korygująca

Nota korygująca – najważniejsze informacje

Czy konieczna jest akceptacja noty korygującej?

Zgodnie z art. 106k ust. 2 ustawy o VAT nabywca powinien uzyskać akceptację wystawionej noty korygującej. Co istotne, nie ma określonego sposobu, w jaki taka akceptacja miałaby nastąpić. Może być to podpisana kopia noty, e-mail z informacją, że sprzedawca akceptuje korektę lub każdy inny sposób wskazujący na to, że wystawca faktury zgadza się z poprawką do swojego dokumentu.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Nota korygująca - czy konieczna jest akceptacja poprawek?

  Nabywca powinien uzyskać akceptację wystawionej noty korygującej. Jednak przepisy nie określają dokładnie sposobu, w jaki należy to zrobić. Może być to dowolny sposób, który wskazuje na to ze wystawca faktury zapoznał się ze zmianami w dokumencie.

 2. 🔸Jak wypełnić notę korygującą?

  Nie ma jednego wzoru noty korygującej. Ważne, by zawierała ona takie elementy jak wyrażenie “Nota korygująca”, numer i datę wystawienia, imiona i nazwiska/nazwy podatnika i nabywcy towarów/usług, ich adresy oraz numery identyfikacyjne, dane zawarte w korygowanej fakturze i wskazanie korygowanej oraz prawidłowej treści.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce