Nowa matryca stawek VAT już od lipca 2020 r.

stawki VAT 2020

Stosujesz różne stawki podatku VAT? Sprawdź co się zmieniło od 1 lipca 2020 r.

Przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności gospodarczej sprzedają towary bądź świadczą usługi opodatkowane różnymi stawkami podatku VAT często mają niemały problem z właściwym ich przyporządkowaniem. Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką 5% i 8% w zdecydowanej części został zgrupowany w załączniku nr 3 i 10 do ustawy o podatku od towarów i usług. W publikacji odniesiemy się do zmian obowiązujących od 1 lipca 2020 r.

Co to jest nowa matryca stawek VAT?

Jest to pojęcie, które wiąże się ze zmianą klasyfikacji towarów i usług na potrzeby podatku VAT. Do 1 lipca 2020 r. obowiązywała Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) 2008 i 2015. Nowa matryca stawek VAT miała wejść w życie od 1 kwietnia 2020 r. jednak z powodu COVID-19 termin ten został przesunięty na 1 lipca 2020 r.

Wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT oznacza przejście z PKWiU 2008 na:

  • Nomenklatury scalonej (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w zakresie towarów oraz
  • Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w zakresie usług.
Jest to niewątpliwie nowy obowiązek dla wielu firm. W związku z wejściem nowej klasyfikacji przedsiębiorcy, których to dotyczy muszą dokonać aktualizacji wielu danych.
„Zaktualizowanie danych księgowych oraz magazynowych związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT, czy też wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, mogą powodować dodatkowe trudności dla dużej liczby podatników” – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

nowa matryca stawek VAT

Nowa matryca stawek VAT
 

W jaki sposób ustalić nową klasyfikację według nomenklatury scalonej CN?

Kody CN 2020 można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie znajduje się Rozporządzenie wykonawcze UE w sprawie nomenklatury taryfowej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Na tej stronie znajduje się również opisowa wersja w formacie excel Nomenklatury Scalonej 2020.

Informacje na temat kodów CN dostępne są również na stronie internetowej Ministerstwa Finansów w Przeglądarce Taryfowej.

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego zamieszczone zostały zestawienia w formacie xls kodów PKWiU 2015 i CN począwszy od 2016 roku, a skończywszy na aktualnym 2020 roku. Dzięki temu szybciej i sprawniej będzie można odszukać nowe kody towarów. Brakuje powiązań PKWIU 2008 z CN, ale w takiej sytuacji należałoby skorzystać z powiązań PKWiU 2008 i PKWiU 2015, a później sprawdzić powiązanie z CN.

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS)

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie będzie miał pewności co do tego, czy stosuje właściwą stawkę podatku VAT może wystąpić do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Wystąpienie z wnioskiem o wydanie WIS daje pewność przedsiębiorcy, że stosuje prawidłową stawkę podatku VAT. Ochrona WIS działa od momentu wejścia w życie nowej matrycy stawek VAT, a więc od 1 lipca 2020 r.

Dla dwóch kategorii towarów WIS jest wiążące od 1 listopada 2019 roku:

  1. Wydawnictwa książkowe (elektroniczne i drukowane książki, broszury, mapy),
  2. Wydawnictwa prasowe (elektroniczne i drukowane gazety, dzienniki, czasopisma).
Dyrektor KIS wydaje decyzję administracyjną (WIS), w której określa jaka jest właściwa stawka podatku od towarów i usług dla danego towaru lub usługi. Przedsiębiorca, który zastosuje się do decyzji WIS nie może ponosić żadnych sankcji w przypadku kontroli organów podatkowych.

Zastosowanie się do decyzji WIS wydanej dla innego podmiotu

W Biuletynie Informacji Publicznej Krajowej Informacji Skarbowej będą publikowane wszystkie decyzje WIS. Jeżeli przedsiębiorca zastosuje się do decyzji WIS wydanej dla innego podmiotu, która będzie dotyczyła towaru bądź usługi tożsamej z jego rodzajem działalności wówczas będzie on również korzystał z ochrony prawnej, co oznacza, że:

  • nie poniesie odpowiedzialności karnej skarbowej, nie zostaną mu naliczone odsetki za zwłokę,
  • nie zapłaci podatku jeśli zastosuje się do decyzji WIS opublikowanej w BIP.

Należy jednak pamiętać, że taka decyzja WIS może stracić swoją moc, a nastąpi to w sytuacji:

  • zmiany przepisów prawa podatkowego,
  • uchylenia lub zmiany decyzji WIS przez Dyrektora KIS,
  • Dyrektor KIS może z urzędu zmienić wydaną wcześniej decyzję WIS.

Nowa matryca stawek VAT – poznaj obniżone i podwyższone stawki VAT.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość