Blog ifirma.pl

Nowa matryca stawek VAT już od lipca 2020 r.

|
|
4 minut czytania
Stosujesz różne stawki podatku VAT? Sprawdź co się zmieniło od 1 lipca 2020 r.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności gospodarczej sprzedają towary bądź świadczą usługi opodatkowane różnymi stawkami podatku VAT często mają niemały problem z właściwym ich przyporządkowaniem. Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką 5% i 8% w zdecydowanej części został zgrupowany w załączniku nr 3 i 10 do ustawy o podatku od towarów i usług. W publikacji odniesiemy się do zmian obowiązujących od 1 lipca 2020 r.

Co to jest nowa matryca stawek VAT?

Jest to pojęcie, które wiąże się ze zmianą klasyfikacji towarów i usług na potrzeby podatku VAT. Do 1 lipca 2020 r. obowiązywała Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) 2008 i 2015. Nowa matryca stawek VAT miała wejść w życie od 1 kwietnia 2020 r. jednak z powodu COVID-19 termin ten został przesunięty na 1 lipca 2020 r.

Wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT oznacza przejście z PKWiU 2008 na:

 • Nomenklatury scalonej (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w zakresie towarów oraz
 • Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w zakresie usług.
Jest to niewątpliwie nowy obowiązek dla wielu firm. W związku z wejściem nowej klasyfikacji przedsiębiorcy, których to dotyczy muszą dokonać aktualizacji wielu danych.
„Zaktualizowanie danych księgowych oraz magazynowych związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT, czy też wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, mogą powodować dodatkowe trudności dla dużej liczby podatników” – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

nowa matryca stawek VAT

Nowa matryca stawek VAT

 

W jaki sposób ustalić nową klasyfikację według nomenklatury scalonej CN?

Kody CN 2020 można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie znajduje się Rozporządzenie wykonawcze UE w sprawie nomenklatury taryfowej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Na tej stronie znajduje się również opisowa wersja w formacie excel Nomenklatury Scalonej 2020.

Informacje na temat kodów CN dostępne są również na stronie internetowej Ministerstwa Finansów w Przeglądarce Taryfowej.

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego zamieszczone zostały zestawienia w formacie xls kodów PKWiU 2015 i CN począwszy od 2016 roku, a skończywszy na aktualnym 2020 roku. Dzięki temu szybciej i sprawniej będzie można odszukać nowe kody towarów. Brakuje powiązań PKWIU 2008 z CN, ale w takiej sytuacji należałoby skorzystać z powiązań PKWiU 2008 i PKWiU 2015, a później sprawdzić powiązanie z CN.

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS)

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie będzie miał pewności co do tego, czy stosuje właściwą stawkę podatku VAT może wystąpić do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Wystąpienie z wnioskiem o wydanie WIS daje pewność przedsiębiorcy, że stosuje prawidłową stawkę podatku VAT. Ochrona WIS działa od momentu wejścia w życie nowej matrycy stawek VAT, a więc od 1 lipca 2020 r.

Dla dwóch kategorii towarów WIS jest wiążące od 1 listopada 2019 roku:

 1. Wydawnictwa książkowe (elektroniczne i drukowane książki, broszury, mapy),
 2. Wydawnictwa prasowe (elektroniczne i drukowane gazety, dzienniki, czasopisma).
Dyrektor KIS wydaje decyzję administracyjną (WIS), w której określa jaka jest właściwa stawka podatku od towarów i usług dla danego towaru lub usługi. Przedsiębiorca, który zastosuje się do decyzji WIS nie może ponosić żadnych sankcji w przypadku kontroli organów podatkowych.

Zastosowanie się do decyzji WIS wydanej dla innego podmiotu

W Biuletynie Informacji Publicznej Krajowej Informacji Skarbowej będą publikowane wszystkie decyzje WIS. Jeżeli przedsiębiorca zastosuje się do decyzji WIS wydanej dla innego podmiotu, która będzie dotyczyła towaru bądź usługi tożsamej z jego rodzajem działalności wówczas będzie on również korzystał z ochrony prawnej, co oznacza, że:

 • nie poniesie odpowiedzialności karnej skarbowej, nie zostaną mu naliczone odsetki za zwłokę,
 • nie zapłaci podatku jeśli zastosuje się do decyzji WIS opublikowanej w BIP.

Należy jednak pamiętać, że taka decyzja WIS może stracić swoją moc, a nastąpi to w sytuacji:

 • zmiany przepisów prawa podatkowego,
 • uchylenia lub zmiany decyzji WIS przez Dyrektora KIS,
 • Dyrektor KIS może z urzędu zmienić wydaną wcześniej decyzję WIS.

Nowa matryca stawek VAT – poznaj obniżone i podwyższone stawki VAT.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie