Nowa stawka PIT i wyższe koszty pracownicze – omówienie zmian obowiązujących w 2019 roku.

koszty pracownicze 2019

Jeszcze w tym roku zdecydowana większość podatników odczuje w swoich kieszeniach dodatkowe środki finansowe. Przeczytaj z czego to wynika i jakie to będą pieniądze.

Ustawa zmieniająca ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza bardzo istotne zmiany idące w kierunku zmniejszania obciążeń fiskalnych dla osób najmniej zarabiających. Jesteśmy w przededniu jej obowiązywania. Jeszcze w tym roku, od 1 października na okres 3 miesięcy, zostaną podwyższone koszty uzyskania przychodów i obniżona stawka PIT z 18% na 17%.

Wyższe koszty uzyskania przychodów

Podwyższone koszty pracownicze, zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którą Prezydent podpisał 17 września, będą obowiązywały od 1 października 2019 roku. W sytuacji, gdy wypłata wynagrodzenia ma miejsce “z dołu”, a więc za czas przepracowany, wynagrodzenie za miesiąc wrzesień może być wypłacone do 10 października.

Jeżeli wypłata wynagrodzenia nastąpi po zmianie przepisów, należy przypuszczać, że koszty pracownicze powinny być rozliczane już na nowych zasadach.

Podwyższone koszty za okres 3 miesięcy zsumowane z kosztami za 9 miesięcy nie mogą przekroczyć maksymalnych limitów rocznych na 2019. Więcej informacji na temat kosztów uzyskania przychodów po zmianie można uzyskać tutaj.

Niższa stawka PIT w 2019 roku

Za ten sam okres październik-grudzień 2019 ustawodawca wprowadza w pierwszym progu podatkowym niższą stawkę podatku PIT. Przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych od dnia 1 października do dnia 31 grudnia 2019 roku pracodawcy zamiast stawki 18% zastosują stawkę 17%.

Z uwagi na obniżenie stawki PIT zmieni się również kwota zmniejszająca podatek z 556,02 zł na 525,12 zł. Kwota 525,12 zł została zapisana w przepisach przejściowych ustawy zmieniającej (kwota wolna 3.089,00 zł x 17%=525,12 zł). Miesięcznie będzie to zmiana z 46,33 zł na 43,76 zł.

Jeżeli wypłata wynagrodzenia za miesiąc wrzesień nastąpi do 30.09.2019 r. to będą obowiązywały “stare” zasady. Natomiast, gdy wypłata za wrzesień będzie dokonana do 10 października to powinna być już rozliczona według “nowych” zasad.

Przykładowe wyliczenie wynagrodzenia wypłaconego po zmianie przepisów

01-09.2019
01.10-31.12.2019
Wynagrodzenie brutto
2.250,00
2.250,00
Koszty uzyskania przychodów
111,25
250,00
ZUS pracownika 13,71%
308,48
308,48
Składka zdrowotna do zapłacenia 9%
174,74
174,74
Składka zdrowotna do odliczenia 7,75%
150,47
150,47
Kwota wolna od podatku
46,33
43,76
Zaliczka na podatek dochodowy przed zmianą 18%, po zmianie 17%
133,00
93,00
Netto do wypłaty
1633,78
1673,78
 

Po zmianie pracownik z minimalnym wynagrodzeniem za pracę zyska 40,00 zł.

Zeznanie roczne za 2019 rok

Wprowadzone zmiany od 1 października 2019 roku będą miały również wpływ na rozliczenia roczne składane przez podatników w 2020 roku za 2019 rok. Zmiana skali podatkowej, kwoty kosztów pracowniczych i kwoty wolnej od podatku będzie miało odzwierciedlenie w zeznaniu rocznym. Należy nadmienić, że ustawa zmieniająca pozwala złożyć wniosek do pracodawcy o stosowanie zamiast 17% stawki podatku 17,75% za miesiące: październik-grudzień 2019 rok. Wydaje się to uzasadnione w przypadku podejmowania pracy po raz pierwszy w tym okresie roku podatkowego. W takiej sytuacji nie powinny wystąpić niedopłaty podatku w zeznaniu rocznym.

Poznaj skalę podatkową na 2019 i 2020 rok.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość