Blog ifirma.pl

Nowa ulga podatkowa dla firm od 2021 r.

|
|
3 minut czytania
Prowadzisz firmę, w której część procesów można zautomatyzować? Rząd planuje wprowadzenie ulgi na technologie automatyzujące.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Codziennie można się dowiedzieć o wprowadzeniu nowych rozwiązań technologicznych w różnych dziedzinach życia. Często są to tzw. gadżety, które ładnie wyglądają, ale niekoniecznie są praktyczne. Coraz częściej chodzi jednak o zachęty dla przedsiębiorców, aby inwestowali w nowoczesne technologie, dzięki czemu polskie firmy będą mogły konkurować z innymi firmami na całym świecie. Jakie zmiany zapowiada rząd na 2021 rok?

Jakie ulgi na nowe technologie obowiązują obecnie?

Nowe rozwiązania technologiczne już obecnie pozwalają na skorzystanie z pewnych ulg podatkowych takich jak Innovation BOX (IP BOX) i ulga badawczo-rozwojowa (B+R). Szczegółowe informacje można przeczytać w zaproponowanych publikacjach. Oczywiście każda z tych ulg musi być właściwie udokumentowana, aby móc skorzystać z preferencji.

Ulga na robotyzację

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Cyfryzacji nowa ulga ma zacząć obowiązywać od 2021 roku. Prace nad zmianą przepisów trwają na szczeblu Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Finansów. Według przedstawicieli rządu niezbędne jest wprowadzenie systemu zachęt do inwestowania, ponieważ jest to punkt wejścia ze swoimi produktami na rynki międzynarodowe. Dodatkowym argumentem przemawiającym za takimi rozwiązaniami są wskaźniki demograficzne. Polska jest starzejącym się krajem i za kilka lat znacznie spadnie ilość osób w wieku produkcyjnym dlatego tę lukę muszą zapełnić roboty lub nowe technologie.

Nowe rozwiązania technologiczne, szczególnie w dobie stanu pandemii, mają za zadanie usprawnienie pracy, zwiększy się wydajność szczególnie firm produkcyjnych. Niewątpliwym minusem jest cena zakupu nowych technologii, która może okazać się nie do przejścia szczególnie dla mikro i małych przedsiębiorców. Roboty czy też inne nowinki technologiczne są niewątpliwie bardzo drogie.

Kto będzie mógł skorzystać z nowej ulgi?

Z nowej ulgi robotyzacyjnej będą mogły skorzystać:

 • wszystkie firmy bez względu na wielkość lub branżę,
 • zarówno podatnicy PIT i CIT,
 • koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania zeznania rocznego, dokonają dodatkowego odpisu w wysokości 50% tak jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe,
 • ulga będzie obowiązywać przez pięć lat 2021- 2025 roku.

Jakie koszty będzie można rozliczyć w ramach ulgi?

Odliczeniu będzie podlegało 50% wydatków kwalifikowalnych takich jak:

 • zakup lub leasingowanie nowych robotów i robotów,
 • zakup oprogramowania,
 • zakup osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych),
 • zakup urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • szkolenia dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

Według wyliczeń Ministerstwa Rozwoju zastosowanie ulgi robotyzacyjnej pozwoli na realne oszczędności rzędu 10% przy zakupie nowych technologii dla przedsiębiorcy.

Oczywiście koszty będą najpierw zewidencjonowane w kosztach uzyskania przychodów na zasadach ogólnych w wysokości 100% i dodatkowo 50% tych kosztów będzie można odliczyć w ramach nowej ulgi. Czyli sumarycznie odliczeniu będzie podlegało 150% kwoty poniesionego wydatku.

Wejście w życie nowych przepisów przewidziane zostało na 1 stycznia 2021 roku, projekt ustawy nie został jeszcze opublikowany. Zgodnie z dotychczasową praktyką powrócimy do tematu ze szczegółami zawartymi w projekcie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie