Blog ifirma.pl

Nowe limity kosztów podatkowych dla samochodów osobowych a VAT

|
|
3 minut czytania
To już pewne – w styczniu 2019 roku przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja w zakresie zaliczania do kosztów podatkowych wydatków związanych z użytkowanym w firmie samochodem osobowym. Jak nowe sposoby rozliczenia wpłyną na kwestie związane z VAT?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

To już pewne – w styczniu 2019 roku przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja w zakresie zaliczania do kosztów podatkowych wydatków związanych z użytkowanym w firmie samochodem osobowym. Jak nowe sposoby rozliczenia wpłyną na kwestie związane z VAT?

Wydatki na samochód osobowy w kosztach podatkowych – trzy opcje

Od stycznia 2019 przedsiębiorcy będą mieli trzy możliwości zaliczania do kosztów podatkowych wydatków związanych z bieżącą eksploatacją samochodów osobowych:

 • 100%: dla samochodów firmowych (wprowadzonych do ewidencji środków trwałych czy też użytkowanych na podstawie umowy leasingu lub wynajmu długoterminowego), jeżeli prowadzona będzie ewidencja potwierdzająca wykorzystywanie pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej podatnika,
 • 75%: dla firmowych samochodów (jak w pierwszym punkcie) wykorzystywanych również do celów niefirmowych,
 • 20%: dla prywatnych samochodów przedsiębiorców (stanowiących ich własność) wykorzystywanych również do celów prowadzonej działalności (w miejsce dotychczas stosowanej kilometrówki).

Limity dla kosztów a VAT

Nie zmieniają się natomiast zasady odliczania VAT od wydatków związanych z samochodem osobowym (art. 86a ustawy o VAT). Przedsiębiorcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50% lub 100% podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze, niezależnie od tego, jaką część faktury zaliczy do kosztów podatkowych. Co ważne, podane wyżej limity uwzględniają również VAT, który nie może zostać odliczony w deklaracji.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Rozważmy trzy opcje.

Przykład:

Przedsiębiorca wykorzystuje w swojej działalności samochód osobowy:

 • Opcja A. wprowadzony do ewidencji środków trwałych, dla którego prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu potwierdzająca jego wykorzystanie wyłącznie do celów firmowych,
 • Opcja B. wprowadzony do ewidencji środków trwałych (lub jest to samochód wykorzystywany na podstawie umowy leasingu operacyjnego), dla którego nie jest prowadzona wspomniana wyżej ewidencja przebiegu,
 • Opcja C. który stanowi jego własność prywatną.
W styczniu 2019 roku poniósł on następujące wydatki związane z ww. samochodem:
 1. paliwo – faktura na 300,00 zł netto (VAT: 69,00 zł),
 2. płyn do spryskiwaczy – faktura na 20,00 zł netto (VAT: 4,60 zł),
 3. myjnia – faktura na 30,00 zł netto (VAT: 6,90 zł),

co daje łącznie 350,00 zł netto (VAT: 80,50 zł, brutto: 430,50 zł).

Jaką część wydatków będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych i ile VAT odliczy w deklaracji?

OPCJA A
OPCJA B
OPCJA C
VAT DO ODLICZENIA
80,50 zł
80,50 zł x 50% = 40,25 zł
80,50 zł x 50% = 40,25 zł
VAT NIE DO ODLICZENIA
X
80,50 zł x 50% = 40,25 zł
80,50 zł x 50% = 40,25 zł
KOSZTY PODATKOWE
350,00 zł
(350,00 zł + 40,25 zł) x 75% = 292,69 zł
(350,00 zł + 40,25 zł) x 20% = 78,05 zł
CZĘŚĆ NIESTANOWIĄCA KOSZTU PODATKOWEGO
X
350,00 zł + 40,25 zł – 292,69 zł = 97,56 zł
350,00 zł +40,25 zł – 78,05 zł = 312,20 zł
 

Co jeszcze zmieni się w zakresie rozliczania samochodów osobowych w firmie? Sprawdź!

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:36
   Renata Szop

   W tym przypadku mam wątpliwości co do nowelizacji, zasadniczo już od klientów słyszę negatywne opinie i większość podatników po prostu boi się nowych przepisów. Sama mam wątpliwości co do niektórych kwestii, mam nadzieję, że styczniowa konferencja księgowa w mddp rozwieje moje wątpliwości. Bo jednak zmiany w VAT dotyczące pojazdów w przedsiębiostwach nie są jedyne, a mam obowiązek znać je wszystkie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie