Nowe limity kosztów podatkowych dla samochodów osobowych a VAT

koszty związane z samochodem osobowym

To już pewne – w styczniu 2019 roku przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja w zakresie zaliczania do kosztów podatkowych wydatków związanych z użytkowanym w firmie samochodem osobowym. Jak nowe sposoby rozliczenia wpłyną na kwestie związane z VAT?

To już pewne – w styczniu 2019 roku przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja w zakresie zaliczania do kosztów podatkowych wydatków związanych z użytkowanym w firmie samochodem osobowym. Jak nowe sposoby rozliczenia wpłyną na kwestie związane z VAT?

Wydatki na samochód osobowy w kosztach podatkowych – trzy opcje

Od stycznia 2019 przedsiębiorcy będą mieli trzy możliwości zaliczania do kosztów podatkowych wydatków związanych z bieżącą eksploatacją samochodów osobowych:

 • 100%: dla samochodów firmowych (wprowadzonych do ewidencji środków trwałych czy też użytkowanych na podstawie umowy leasingu lub wynajmu długoterminowego), jeżeli prowadzona będzie ewidencja potwierdzająca wykorzystywanie pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej podatnika,
 • 75%: dla firmowych samochodów (jak w pierwszym punkcie) wykorzystywanych również do celów niefirmowych,
 • 20%: dla prywatnych samochodów przedsiębiorców (stanowiących ich własność) wykorzystywanych również do celów prowadzonej działalności (w miejsce dotychczas stosowanej kilometrówki).

Limity dla kosztów a VAT

Nie zmieniają się natomiast zasady odliczania VAT od wydatków związanych z samochodem osobowym (art. 86a ustawy o VAT). Przedsiębiorcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50% lub 100% podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze, niezależnie od tego, jaką część faktury zaliczy do kosztów podatkowych. Co ważne, podane wyżej limity uwzględniają również VAT, który nie może zostać odliczony w deklaracji.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Rozważmy trzy opcje.

Przykład:

Przedsiębiorca wykorzystuje w swojej działalności samochód osobowy:

 • Opcja A. wprowadzony do ewidencji środków trwałych, dla którego prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu potwierdzająca jego wykorzystanie wyłącznie do celów firmowych,
 • Opcja B. wprowadzony do ewidencji środków trwałych (lub jest to samochód wykorzystywany na podstawie umowy leasingu operacyjnego), dla którego nie jest prowadzona wspomniana wyżej ewidencja przebiegu,
 • Opcja C. który stanowi jego własność prywatną.
W styczniu 2019 roku poniósł on następujące wydatki związane z ww. samochodem:
 1. paliwo – faktura na 300,00 zł netto (VAT: 69,00 zł),
 2. płyn do spryskiwaczy – faktura na 20,00 zł netto (VAT: 4,60 zł),
 3. myjnia – faktura na 30,00 zł netto (VAT: 6,90 zł),

co daje łącznie 350,00 zł netto (VAT: 80,50 zł, brutto: 430,50 zł).

Jaką część wydatków będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych i ile VAT odliczy w deklaracji?

OPCJA A
OPCJA B
OPCJA C
VAT DO ODLICZENIA
80,50 zł
80,50 zł x 50% = 40,25 zł
80,50 zł x 50% = 40,25 zł
VAT NIE DO ODLICZENIA
X
80,50 zł x 50% = 40,25 zł
80,50 zł x 50% = 40,25 zł
KOSZTY PODATKOWE
350,00 zł
(350,00 zł + 40,25 zł) x 75% = 292,69 zł
(350,00 zł + 40,25 zł) x 20% = 78,05 zł
CZĘŚĆ NIESTANOWIĄCA KOSZTU PODATKOWEGO
X
350,00 zł + 40,25 zł – 292,69 zł = 97,56 zł
350,00 zł +40,25 zł – 78,05 zł = 312,20 zł
 

Co jeszcze zmieni się w zakresie rozliczania samochodów osobowych w firmie? Sprawdź!
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Renata Szop

  W tym przypadku mam wątpliwości co do nowelizacji, zasadniczo już od klientów słyszę negatywne opinie i większość podatników po prostu boi się nowych przepisów. Sama mam wątpliwości co do niektórych kwestii, mam nadzieję, że styczniowa konferencja księgowa w mddp rozwieje moje wątpliwości. Bo jednak zmiany w VAT dotyczące pojazdów w przedsiębiostwach nie są jedyne, a mam obowiązek znać je wszystkie.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość