Nowe obowiązki dla sektora handlowego – rejestracja do BDO termin 31 grudnia 2019 roku

Opłata recyklingowa zaczęła obowiązywać już w 2018 roku i jak do tej pory obejmowała tylko lekkie torby na zakupu o grubości tworzywa do 50 mikrometrów. Z opłaty zwolnione są nadal lekkie torby z tworzywa sztucznego o grubości surowca poniżej 15 mikrometrów. Wszystkie takie torby objęte zostały opłatą recyklingową, którą należy po zakończonym roku podatkowym odprowadzić na specjalne konto w Urzędzie Marszałkowskim. Od 1 września 2019 roku nastąpiła zmiana przepisów. A mianowicie opłatą recyklingową objęte zostały również pozostałe torby z tworzywa sztucznego o grubości równej i większej 50 mikronów.

Kolejne zmiany od 1 września 2019 roku

Przedsiębiorcy mający w swojej ofercie torby z tworzywa sztucznego będą objęci dodatkowymi obowiązkami ewidencyjnymi i sprawozdawczymi. Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w części dotyczącej opłaty recyklingowej ma na celu uszczelnienie dotychczasowych przepisów. Prowadzenie ewidencji o nabytych i wydanych torbach z tworzyw sztucznych ma zapewnić marszałkom województw sprawniejszy nadzór nad jednostkami handlowymi. W świetle powyższego przedsiębiorcom doszedł jeszcze jeden obowiązek od 1 września 2019 roku.

W jaki sposób mają być ewidencjonowane torby na zakupy?

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy wprowadzającej ewidencja toreb z tworzyw sztucznych może być prowadzona w sposób uproszczony. Do jej sporządzenia niezbędna będzie informacja o nabytych i wydanych torbach z tworzywa sztucznego. Dokumentami potwierdzającymi obrót torbami powinny być faktury sprzedaży i faktury zakupu toreb i wysokość pobranej opłaty recyklingowej. Na tej podstawie trzeba będzie sporządzić sprawozdanie, które będzie przekazywane do marszałka województwa. Pierwsze takie sprawozdanie należy złożyć w terminie do 15 marca 2020 roku za 2019 rok. Ewidencję wydanych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego w danym roku kalendarzowym można prowadzić w postaci papierowej albo w postaci elektronicznej. Jeżeli przedsiębiorca prowadzi więcej niż jedną jednostkę handlową jest zobowiązany prowadzić ewidencję odrębnie dla każdej jednostki.

Co to jest rejestr BDO?

Poza obowiązkiem ewidencjonowania toreb przedsiębiorcy mają jeszcze obowiązek dokonania wpisu do rejestru BDO. Jest to rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Wpis do rejestru przedsiębiorców, którzy prowadzą jednostki handlu detalicznego i hurtowego objętych opłatą recyklingową jest jedynie częścią całej bazy BDO. Każdy przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w którym oferuje torby z tworzywa sztucznego powinien złożyć wpis do rejestru BDO do 31 grudnia 2019 roku. Informacje o obowiązku rejestracji w bazie BDO znajdują się na stronie Ministerstwa Rozwoju. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczną prowadzenie działalności gospodarczej po tej dacie muszą złożyć wniosek o rejestrację przed rozpoczęciem działalności. Wniosek złożony pod koniec grudnia będzie rozpatrzony już w 2020 roku.

Kary za brak wpisu do rejestru BDO

Jak również można przeczytać na stronach Ministerstwa Rozwoju niedopełnienie formalności związanych z rejestracją w rejestrze BDO zagrożone jest administracyjna karą pieniężną w wysokości od 5000 zł do 1 mln zł oraz wymierzana przez sąd kara aresztu lub grzywny.

Dowiedz się jak dokonać wpisu do BDO.
 

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań