Nowe terminy wyboru podatku liniowego od 2018 roku

jakie są nowe terminy wyboru podatku liniowego

Nowy projekt ustawy PIT zakłada wprowadzenie zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczący wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym, którego dokonamy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągniętym w grudniu roku podatkowego.

Jak wiadomo z początkiem każdego nowego roku podatnicy mają możliwość zmiany formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Jednak planowane są zmiany jeśli chodzi o terminy wyboru podatku liniowego. Sprawdź co może zmienić się w tym zakresie od 2018 roku i do kiedy możesz teraz zmienić formę opodatkowania!

Terminy wyboru podatku liniowego – planowane zmiany

Obecnie obowiązuje zasada, że podatnik może dokonać zmiany formy opodatkowania tylko raz w roku i należy z tym zdążyć do 20 stycznia danego roku podatkowego, chyba że w kolejnych latach (w tym samym terminie) podatnik złoży pisemny wniosek o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub oświadczenie o zastosowanie jednej ze zryczałtowanych form opodatkowania. Zmiany formy opodatkowania dokonujemy na formularzu CEIDG-1 który możemy złożyć przez internet lub w urzędzie miasta czy gminy. W sytuacji wybrania karty podatkowej przedsiębiorca do formularza CEIDG-1 dołącza dodatkowo PIT-16.

Podatek liniowy – możliwe zmiany w 2018

Projekt z dnia 27-09-2017 zakłada wprowadzenie zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczący wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym, którego dokonamy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągniętym w grudniu roku podatkowego. Natomiast w przypadku wszystkich pozostałych form opodatkowania termin złożenia zawiadomienia pozostaje bez zmian. Status projektu jest w dalszym ciągu na etapie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Nowe wzory zaświadczeń i zawiadomień w podatku dochodowym od osób fizycznych

Przedsiębiorcy którzy kontynuują działalność w 2018 mogą nadal korzystać z tej samej formy opodatkowania co w 2017 roku. Nie ma konieczności składania oświadczeń/wniosków. Obowiązek taki powstanie, jeśli chcemy dokonać zmiany formy opodatkowania.

Podatek liniowy i ryczałt ewidencjonowany – wybór i rezygnacja

Na skutek nowelizacji od 2018 roku możliwe będzie składanie oświadczeń o wyborze formy opodatkowania jak i rezygnacji z podatku liniowego oraz ryczałtu ewidencjonowanego przy zastosowaniu wzoru, do którego określenia upoważniono Ministerstwo Finansów. Jeśli przedsiębiorca będzie składał zawiadomienie, to nie będzie ono składane bezpośrednio w urzędzie skarbowym, ale za pośrednictwem CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Zastosowany wzór przez Ministerstwo Finansów będzie obowiązkowy przy wysyłce elektronicznej i pozwoli na oszczędność czasu. Minister Finansów nie wydał jeszcze rozporządzeń, i nie określił wzorów oświadczeń o wyborze formy opodatkowania.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość