Blog ifirma.pl

Nowe terminy wyboru podatku liniowego od 2018 roku

|
|
3 minut czytania
Nowy projekt ustawy PIT zakłada wprowadzenie zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczący wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym, którego dokonamy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągniętym w grudniu roku podatkowego.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jak wiadomo z początkiem każdego nowego roku podatnicy mają możliwość zmiany formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Jednak planowane są zmiany jeśli chodzi o terminy wyboru podatku liniowego. Sprawdź co może zmienić się w tym zakresie od 2018 roku i do kiedy możesz teraz zmienić formę opodatkowania!

Terminy wyboru podatku liniowego – planowane zmiany

Obecnie obowiązuje zasada, że podatnik może dokonać zmiany formy opodatkowania tylko raz w roku i należy z tym zdążyć do 20 stycznia danego roku podatkowego, chyba że w kolejnych latach (w tym samym terminie) podatnik złoży pisemny wniosek o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub oświadczenie o zastosowanie jednej ze zryczałtowanych form opodatkowania. Zmiany formy opodatkowania dokonujemy na formularzu CEIDG-1 który możemy złożyć przez internet lub w urzędzie miasta czy gminy. W sytuacji wybrania karty podatkowej przedsiębiorca do formularza CEIDG-1 dołącza dodatkowo PIT-16.

Podatek liniowy – możliwe zmiany w 2018

Projekt z dnia 27-09-2017 zakłada wprowadzenie zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczący wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym, którego dokonamy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągniętym w grudniu roku podatkowego. Natomiast w przypadku wszystkich pozostałych form opodatkowania termin złożenia zawiadomienia pozostaje bez zmian. Status projektu jest w dalszym ciągu na etapie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Nowe wzory zaświadczeń i zawiadomień w podatku dochodowym od osób fizycznych

Przedsiębiorcy którzy kontynuują działalność w 2018 mogą nadal korzystać z tej samej formy opodatkowania co w 2017 roku. Nie ma konieczności składania oświadczeń/wniosków. Obowiązek taki powstanie, jeśli chcemy dokonać zmiany formy opodatkowania.

Podatek liniowy i ryczałt ewidencjonowany – wybór i rezygnacja

Na skutek nowelizacji od 2018 roku możliwe będzie składanie oświadczeń o wyborze formy opodatkowania jak i rezygnacji z podatku liniowego oraz ryczałtu ewidencjonowanego przy zastosowaniu wzoru, do którego określenia upoważniono Ministerstwo Finansów. Jeśli przedsiębiorca będzie składał zawiadomienie, to nie będzie ono składane bezpośrednio w urzędzie skarbowym, ale za pośrednictwem CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Zastosowany wzór przez Ministerstwo Finansów będzie obowiązkowy przy wysyłce elektronicznej i pozwoli na oszczędność czasu. Minister Finansów nie wydał jeszcze rozporządzeń, i nie określił wzorów oświadczeń o wyborze formy opodatkowania.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie