Nowe wzory formularzy VAT-UE

nowy wzór fomularza VAT-UE od 1 kwietnia

Dokonujesz transakcji wewnątrzunijnych? Przeczytaj o nowych formularzach informacyjnych.

Zmiany w formularzach VAT-UE - omówione zagadnienia:

Przedsiębiorcy, którzy dokonują dostawy towarów na terenie Unii Europejskiej są zobowiązani do składania comiesięcznych informacji podsumowujących. W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzone zostaną nowe wzory informacji podsumowującej VAT-UE.

 

Magazyn typu call off stock

Procedura call off stock w polskiej ustawie o VAT była do tej pory określana jako magazyn konsygnacyjny. Zmiana przepisów unijnych zobowiązała wszystkie państwa członkowskie do zaimplementowania dyrektywy Rady UE do przepisów krajowych. Istnieje szereg wymogów formalnych w ramach stosowania tej procedury. Więcej informacji na ten temat można uzyskać tutaj.

Nowa informacja podsumowująca VAT-UE

Pojawienie się projektu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lutego 2020 roku w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach i przemieszczeniach towarów w procedurze magazynu typu call off stock ma bezpośredni związek ze zmianą przepisów ustawy o VAT w tym zakresie.

Zmieni się przede wszystkim tytuł informacji podsumowującej:

now tytuł na formularzu VAT-UE

Zmiany w formularzu VAT-UE
 

Już w tytule informacji pojawia się nazwa procedury call off stock.

W uzasadnieniu do projektu Rozporządzenia można przeczytać:

“(…)podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, którzy przemieszczają towary z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju w procedurze magazynu typu call-off stock, o której mowa w dziale II rozdziale 3b, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych przemieszczeniach towarów oraz o wszelkich zmianach w zakresie tej procedury, zawartych w tych informacjach. Powyższe oznacza, że podatnicy dokonujący przemieszczenia towarów w procedurze magazynu typu call-off stock będą musieli składać dwa razy informację podsumowującą: na potrzeby zaraportowania tego przemieszczenia i później na potrzeby zaraportowania WDT na podstawie dotychczasowych przepisów.

Nowe Rozporządzenie dostosowuje formularze VAT-UE do zmiany przepisów ustawy o VAT.

call off stock na formularzu VAT-UE

Zmiany w VAT-UE dotyczące procedury call off stock
 

W projekcie rozporządzenia umieszczono zapis, że nowe wzory VAT-UE(5) i VAT-UEK(5) stosuje się od rozliczenia za miesiąc marzec 2020 r.Jeżeli w miesiącach styczeń-luty 2020 roku będą miały miejsce transakcje w procedurze magazynu typu call-off stock to wówczas złożenie informacji podsumowującej za miesiąc styczeń i luty 2020 roku powinno nastąpić w terminie do 25 kwietnia 2020 roku. Taka informacja zawarta jest również w projekcie Rozporządzenia.

Najważniejsze zmiany – PIT i VAT w 2020 roku.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość