Nowy JPK_VAT przesunięcie terminu na 1 października

Od dłuższego czasu mówi się o wprowadzeniu nowej struktury JPK_VAT. Planowany termin wdrożenia przewidziany był na 1 kwietnia 2020 r. dla dużych firm i 1 lipca 2020 r. dla mikro, małych i średnich. W związku z wprowadzeniem stanu pandemii sporo się zmieniło również w przepisach podatkowych. Wprowadzono ustawę nazywaną tarczą antykryzysową w ramach, której zmieniono bardzo dużą ilość przepisów. Według ostatnich informacji nowe pliki JPK_VAT miały zacząć obowiązywać od 1 lipca 2020 r. wszystkich przedsiębiorców, tak się jednak nie stanie.

Pismo Rzecznika MŚP do Ministra Finansów

Nie tak dawno można było przeczytać, że Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) skierował pismo do Ministra Finansów z prośbą o przesunięcie terminu obowiązkowego stosowania nowych plików JPK_VAT z 1 lipca na 1 października 2020 r. W swoim piśmie Rzecznik wnosi o przesunięcie terminów dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców argumentując, że przesunięcie o 3 miesiące terminu dla dużych firm powinno mieć również zastosowanie do pozostałych przedsiębiorców, którzy pierwotnie mieli zostać objęci nowym obowiązkiem od 1 lipca 2020 r.

Konieczność dostosowania systemów księgowych do nowych wymogów w tym samym czasie dla wszystkich firm może spowodować spiętrzenie zapotrzebowania na usługi, podsumowuje Rzecznik.

JPK V7M i JPK V7K czyli JPK_VDEK od października

Nowy plik JPK od października 2020
 

Apel Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP)

Z taką samą prośbą wystąpiło SKwP w korespondencji skierowanej do Ministra Rozwoju.

Podobnie jak w przypadku Rzecznika MŚP argumentacja Stowarzyszenia skupia się na zachowaniu dotychczasowego odstępu 3 miesięcy pomiędzy wdrożenie nowych JPK_VAT przez duże firmy i pozostałych przedsiębiorców.

Polecamy nasz materiał video:
Nowy plik JPK_VDEK. Co się zmieni?

Sytuacja związana z koronawirusem zmusiła rząd do przesunięcia terminu wprowadzenia nowego JPK. JPK_VDEK wejdzie w z opóźnieniem i przyniesie kilka zmian, m.in. w procedurze split payment. JPK_VDEK zastąpi dotychczasowe deklaracje VAY-7 i VAT-7K.

Odpowiedź Ministerstwa Finansów

Na odzew ze strony Ministerstwa Finansów nie trzeba było długo czekać. Stanowisko w tej sprawie zostało przekazane 28.05.2020 r.

W komunikacie Ministerstwa Finansów do PAP można przeczytać:

Wdrożenie nowych plików JPK_VAT wiąże się z dostosowanie różnego rodzaju systemów księgowych i programów magazynowych do nowych wymagań. Jest to duże wyzwanie dla firm informatycznych, które w tym okresie będą szczególnie oblegane i może być problem z dostępem do ich usług przedsiębiorcy powinni to wziąć pod uwagę.

Grupy towarowo-usługowe (GTU) – nowe oznaczenia w JPK – przeczytaj.
 

Nowy plik JPK – najważniejsze pytania:

🔸 Jaki był pierwotny termin wprowadzenia nowego pliku JPK?

Na początki zmiany dotyczące pliku JPK miały wejść w życiu Od 1 kwietnia 2020 roku – dla dużych firmy, oraz od 1 lipca 2020 roku dla pozostałych firmy. Następnie termin przesunięto na dzień 1 lipca 2020 roku.

🔸 Dlaczego nastąpiła zmiana terminu wprowadzenia pliku JPK_VDEK?

Terminy wprowadzenia zmian dwukrotnie zostały zmienione z powodu sytuacji związanej z epidemią COVID-19 w Polsce.

🔸 Nowy plik JPK od kiedy będzie obowiązkowy?

Aktualnie, obowiązującym terminem wprowadzenia nowego pliku JPK jest 1 października bieżącego roku.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań