Blog ifirma.pl

Nowy JPK_VAT przesunięcie terminu na 1 października

|
|
3 minut czytania
Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź od kiedy będzie obowiązywał nowy plik JPK.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od dłuższego czasu mówi się o wprowadzeniu nowej struktury JPK_VAT. Planowany termin wdrożenia przewidziany był na 1 kwietnia 2020 r. dla dużych firm i 1 lipca 2020 r. dla mikro, małych i średnich. W związku z wprowadzeniem stanu pandemii sporo się zmieniło również w przepisach podatkowych. Wprowadzono ustawę nazywaną tarczą antykryzysową w ramach której zmieniono bardzo dużą ilość przepisów. Według ostatnich informacji nowe pliki JPK_VAT miały zacząć obowiązywać od 1 lipca 2020 r. wszystkich przedsiębiorców, tak się jednak nie stanie.

Pismo Rzecznika MŚP do Ministra Finansów

Nie tak dawno można było przeczytać, że Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) skierował pismo do Ministra Finansów z prośbą o przesunięcie terminu obowiązkowego stosowania nowych plików JPK_VAT z 1 lipca na 1 października 2020 r. W swoim piśmie Rzecznik wnosi o przesunięcie terminów dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców argumentując, że przesunięcie o 3 miesiące terminu dla dużych firm powinno mieć również zastosowanie do pozostałych przedsiębiorców, którzy pierwotnie mieli zostać objęci nowym obowiązkiem od 1 lipca 2020 r. W tej sytuacji zasadnym staje się przesunięcie terminu dla mikro, małych i średnich firm z 1 lipca na 1 października 2020

Konieczność dostosowania systemów księgowych do nowych wymogów w tym samym czasie dla wszystkich firm może spowodować spiętrzenie zapotrzebowania na usługi, podsumowuje Rzecznik.

JPK V7M i JPK V7K czyli JPK_VDEK od października

Nowy plik JPK od października 2020

 

Apel Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP)

Z taką samą prośbą wystąpiło SKwP w korespondencji skierowanej do Ministra Rozwoju.

Podobnie jak w przypadku Rzecznika MŚP argumentacja Stowarzyszenia skupia się na zachowaniu dotychczasowego odstępu 3 miesięcy pomiędzy wdrożenie nowych JPK_VAT przez duże firmy i pozostałych przedsiębiorców.

Odpowiedź Ministerstwa Finansów

Na odzew ze strony Ministerstwa Finansów nie trzeba było długo czekać. Stanowisko w tej sprawie zostało przekazane 28.05.2020 r.

W komunikacie Ministerstwa Finansów do PAP można przeczytać:

Wdrożenie nowych plików JPK_VAT wiąże się z dostosowanie różnego rodzaju systemów księgowych i programów magazynowych do nowych wymagań. Jest to duże wyzwanie dla firm informatycznych, które w tym okresie będą szczególnie oblegane i może być problem z dostępem do ich usług przedsiębiorcy powinni to wziąć pod uwagę.

Grupy towarowo-usługowe (GTU) – nowe oznaczenia w JPK – przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jaki był pierwotny termin wprowadzenia nowego pliku JPK?

   Na początki zmiany dotyczące pliku JPK miały wejść w życiu Od 1 kwietnia 2020 roku – dla dużych firmy, oraz od 1 lipca 2020 roku dla pozostałych firmy. Następnie termin przesunięto na dzień 1 lipca 2020 roku.
  2. Dlaczego nastąpiła zmiana terminu wprowadzenia pliku JPK_VDEK?

   Terminy wprowadzenia zmian dwukrotnie zostały zmienione z powodu sytuacji związanej z epidemią COVID-19 w Polsce.
  3. Nowy plik JPK - od kiedy będzie obowiązkowy?

   Aktualnie, obowiązującym terminem wprowadzenia nowego pliku JPK jest 1 października bieżącego roku.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie