Nowy JPK_VAT przesunięcie terminu na 1 października

JPK VAT - zmiany do października 2020

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź od kiedy będzie obowiązywał nowy plik JPK.

Od dłuższego czasu mówi się o wprowadzeniu nowej struktury JPK_VAT. Planowany termin wdrożenia przewidziany był na 1 kwietnia 2020 r. dla dużych firm i 1 lipca 2020 r. dla mikro, małych i średnich. W związku z wprowadzeniem stanu pandemii sporo się zmieniło również w przepisach podatkowych. Wprowadzono ustawę nazywaną tarczą antykryzysową w ramach której zmieniono bardzo dużą ilość przepisów. Według ostatnich informacji nowe pliki JPK_VAT miały zacząć obowiązywać od 1 lipca 2020 r. wszystkich przedsiębiorców, tak się jednak nie stanie.

Pismo Rzecznika MŚP do Ministra Finansów

Nie tak dawno można było przeczytać, że Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) skierował pismo do Ministra Finansów z prośbą o przesunięcie terminu obowiązkowego stosowania nowych plików JPK_VAT z 1 lipca na 1 października 2020 r. W swoim piśmie Rzecznik wnosi o przesunięcie terminów dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców argumentując, że przesunięcie o 3 miesiące terminu dla dużych firm powinno mieć również zastosowanie do pozostałych przedsiębiorców, którzy pierwotnie mieli zostać objęci nowym obowiązkiem od 1 lipca 2020 r. W tej sytuacji zasadnym staje się przesunięcie terminu dla mikro, małych i średnich firm z 1 lipca na 1 października 2020

Konieczność dostosowania systemów księgowych do nowych wymogów w tym samym czasie dla wszystkich firm może spowodować spiętrzenie zapotrzebowania na usługi, podsumowuje Rzecznik.

JPK V7M i JPK V7K czyli JPK_VDEK od października

Nowy plik JPK od października 2020
 

Apel Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP)

Z taką samą prośbą wystąpiło SKwP w korespondencji skierowanej do Ministra Rozwoju.

Podobnie jak w przypadku Rzecznika MŚP argumentacja Stowarzyszenia skupia się na zachowaniu dotychczasowego odstępu 3 miesięcy pomiędzy wdrożenie nowych JPK_VAT przez duże firmy i pozostałych przedsiębiorców.

Polecamy nasz materiał video:
Nowy plik JPK_VDEK. Co się zmieni?

Sytuacja związana z koronawirusem zmusiła rząd do przesunięcia terminu wprowadzenia nowego JPK. JPK_VDEK wejdzie w z opóźnieniem i przyniesie kilka zmian, m.in. w procedurze split payment. JPK_VDEK zastąpi dotychczasowe deklaracje VAY-7 i VAT-7K.

Odpowiedź Ministerstwa Finansów

Na odzew ze strony Ministerstwa Finansów nie trzeba było długo czekać. Stanowisko w tej sprawie zostało przekazane 28.05.2020 r.

W komunikacie Ministerstwa Finansów do PAP można przeczytać:

Wdrożenie nowych plików JPK_VAT wiąże się z dostosowanie różnego rodzaju systemów księgowych i programów magazynowych do nowych wymagań. Jest to duże wyzwanie dla firm informatycznych, które w tym okresie będą szczególnie oblegane i może być problem z dostępem do ich usług przedsiębiorcy powinni to wziąć pod uwagę.

Grupy towarowo-usługowe (GTU) – nowe oznaczenia w JPK – przeczytaj.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jaki był pierwotny termin wprowadzenia nowego pliku JPK?

    Na początki zmiany dotyczące pliku JPK miały wejść w życiu Od 1 kwietnia 2020 roku – dla dużych firmy, oraz od 1 lipca 2020 roku dla pozostałych firmy. Następnie termin przesunięto na dzień 1 lipca 2020 roku.

  2. 🔸Dlaczego nastąpiła zmiana terminu wprowadzenia pliku JPK_VDEK?

    Terminy wprowadzenia zmian dwukrotnie zostały zmienione z powodu sytuacji związanej z epidemią COVID-19 w Polsce.

  3. 🔸Nowy plik JPK - od kiedy będzie obowiązkowy?

    Aktualnie, obowiązującym terminem wprowadzenia nowego pliku JPK jest 1 października bieżącego roku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość