Blog

Nowy JPK_VAT przesunięcie terminu na 1 października

Od dłuższego czasu mówi się o wprowadzeniu nowej struktury JPK_VAT. Planowany termin wdrożenia przewidziany był na 1 kwietnia 2020 r. dla dużych firm i 1 lipca 2020 r. dla mikro, małych i średnich. W związku z wprowadzeniem stanu pandemii sporo się zmieniło również w przepisach podatkowych. Wprowadzono ustawę nazywaną tarczą antykryzysową w ramach której zmieniono bardzo dużą ilość przepisów. Według ostatnich informacji nowe pliki JPK_VAT miały zacząć obowiązywać od 1 lipca 2020 r. wszystkich przedsiębiorców, tak się jednak nie stanie.

Pismo Rzecznika MŚP do Ministra Finansów

Nie tak dawno można było przeczytać, że Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) skierował pismo do Ministra Finansów z prośbą o przesunięcie terminu obowiązkowego stosowania nowych plików JPK_VAT z 1 lipca na 1 października 2020 r. W swoim piśmie Rzecznik wnosi o przesunięcie terminów dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców argumentując, że przesunięcie o 3 miesiące terminu dla dużych firm powinno mieć również zastosowanie do pozostałych przedsiębiorców, którzy pierwotnie mieli zostać objęci nowym obowiązkiem od 1 lipca 2020 r. W tej sytuacji zasadnym staje się przesunięcie terminu dla mikro, małych i średnich firm z 1 lipca na 1 października 2020

Konieczność dostosowania systemów księgowych do nowych wymogów w tym samym czasie dla wszystkich firm może spowodować spiętrzenie zapotrzebowania na usługi, podsumowuje Rzecznik.

Nowy plik JPK od października 2020

Apel Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP)

Z taką samą prośbą wystąpiło SKwP w korespondencji skierowanej do Ministra Rozwoju.

Podobnie jak w przypadku Rzecznika MŚP argumentacja Stowarzyszenia skupia się na zachowaniu dotychczasowego odstępu 3 miesięcy pomiędzy wdrożenie nowych JPK_VAT przez duże firmy i pozostałych przedsiębiorców.

Odpowiedź Ministerstwa Finansów

Na odzew ze strony Ministerstwa Finansów nie trzeba było długo czekać. Stanowisko w tej sprawie zostało przekazane 28.05.2020 r.

W komunikacie Ministerstwa Finansów do PAP można przeczytać:

Wdrożenie nowych plików JPK_VAT wiąże się z dostosowanie różnego rodzaju systemów księgowych i programów magazynowych do nowych wymagań. Jest to duże wyzwanie dla firm informatycznych, które w tym okresie będą szczególnie oblegane i może być problem z dostępem do ich usług przedsiębiorcy powinni to wziąć pod uwagę.

Grupy towarowo-usługowe (GTU) – nowe oznaczenia w JPK – przeczytaj.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Pracownik zatrudniony w trakcie roku a wniosek o wyższe zaliczki na podatek

Zastanawiasz się jak obliczać wyższe zaliczki na podatek pracownika zatrudnionego w trakcie roku? W dzisiejszym…

2 dni temu

Na czym polegają dopłaty w spółce z o.o.?

Pojęcie dopłaty zazwyczaj kojarzy się z dofinansowaniem, dokapitalizowaniem jakichś zasobów. Czym są dopłaty w spółce…

2 dni temu

Jawność wynagrodzeń od 2026 roku

Każdy pracodawca będzie miał obowiązek wprowadzenia systemu płac zapewniającego równe wynagrodzenie za taką samą pracę…

2 dni temu

Emocjonalny branding – jak tworzyć marki, które ludzie pokochają

Branding emocjonalny to strategia marketingowa, która skupia się na budowaniu głębokich, osobistych i emocjonalnych więzi…

3 dni temu

Bon energetyczny — zasady 2024

Jak podaje resort rządowy, pomimo stabilizacji na europejskim i światowym rynku energii, skutki kryzysu energetycznego…

3 dni temu

Kiedy druk jest traktowany jako usługa a kiedy jako towar?

Zastanawiasz się kiedy druk jest traktowany jako towar a kiedy jako usługa? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu