Blog ifirma.pl

Zmiany w deklaracjach VAT, plikach JPK_VAT i ewidencjach VAT

|
|
3 minut czytania
Jesteś podatnikiem VAT? Jeśli tak to Ciebie również dotyczą zmiany w przesyłaniu dokumentów do urzędów. Przeczytaj i dowiedz się od kiedy wchodzą w życie nowe obowiązki.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rok 2020 obfituje w wiele zmian w przepisach podatkowych. Jedną z nich jest zmiana w dotychczasowo przesyłanych deklaracji VAT i plików JPK. Od 01 kwietnia ma wejść w życie nowy plik JPK_VDEK czyli nowy plik JPK_VAT zawierający zarówno informacje z deklaracji VAT-7/VAT-7K jak i plików JPK. Zmiana ma polegać na połączeniu informacji i ułatwieniu tym samym rozliczania się przedsiębiorcom.

1. Likwidacja deklaracji VAT

Od 1 kwietnia 2020 r. duże firmy, a od 1 lipca 2020 r. pozostali czynni podatnicy VAT, będą składać do urzędu skarbowego deklarację VAT w formie nowego pliku JPK_VAT, który będzie obejmował dwie części w formie elektronicznej:

 • deklarację VAT (zastąpi deklaracje VAT-7 i VAT-7K)
 • ewidencję VAT.

Wprowadzane zmiany mają na celu uproszczenie procedury przesyłania dokumentów przez przedsiębiorców. Zamiast przesyłania dwóch odrębnych dokumentów – deklaracji VAT-7, VAT-7K oraz dodatkowo pliku JPK_VAT powstanie jeden plik JPK_VAT zawierający informacje z obu dokumentów.

Będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT:

JPK V7M dla podatników rozliczających się miesięcznie,

JPK V7K dla podatników rozliczających się kwartalnie.

JPK V7M i JPK V7K czyli JPK_VDEK od października

JPK V7M i JPK V7K – czyli JPK_VDEK od października 2020

 

2. Terminy wysyłania nowego JPK_VAT

Przedsiębiorca będzie zobowiązany przygotować i wysłać tylko jeden plik, który będzie zawierał część ewidencyjną i deklaracyjną.

JPK_VAT składany będzie przez podatników rozliczających się w trybie miesięcznym i kwartalnym wyłącznie w wersji elektronicznej tak jak do tej pory, tzn. do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (w przypadku kiedy 25 dzień miesiąca przypada na dzień wolny od pracy to do pierwszego dnia roboczego przypadającego po dniu wolnym).

Po poprawnym wysłaniu pliku będzie możliwość pobrania UPO (Urzędowe poświadczenie odbioru) tak jak do tej pory.

3. Jakie elementy będzie zawierać nowy JPK_VAT?

Nowa struktura JPK_VAT będzie zawierać:

 • informacje o zakupach,
 • informacje o sprzedaży,
 • pozycje z obecnej deklaracji VAT-7/VAT-7K,
 • dodatkowe dane potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.

4. Podatnicy rozliczający się miesięcznie:

Podatnicy rozliczający się miesięcznie będą zobowiązani do wypełnienia i wysłania obu części pliku JPK_VAT każdego miesiąca.

5. Podatnicy rozliczający się kwartalnie:

Podatnicy rozliczający się kwartalnie będą zobowiązani wypełnić i wysłać:

 • część ewidencyjną za pierwsze dwa miesiące kwartału,
 • po zakończeniu kwartału wypełnią część ewidencyjną za trzeci miesiąc kwartału oraz część deklaracyjną za cały kwartał.

6. Niezgodności w plikach JPK_VAT

Jeżeli błędy w pliku będą uniemożliwiały przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji, naczelnik urzędu skarbowego wezwie przedsiębiorcę do skorygowania błędów wskazując te błędy. W takiej sytuacji przedsiębiorca będzie miał obowiązek w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania przesłać skorygowaną ewidencję w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu lub wysłać wyjaśnienia o braku błędów o których mowa w wezwaniu.

Jeżeli przedsiębiorca nie prześle skorygowanej deklaracji JPK_VAT w zakresie wskazanych błędów, nie złoży wyjaśnień wykazujących poprawność deklaracji lub zrobi to po terminie naczelnik urzędu skarbowego nałoży w drodze decyzji na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdy błąd.

W przypadku rozliczających ulgę na złe długi oraz innych wniosków dołączanych do standardowych deklaracji jako odrębne dokumenty. Wszystkie załączniki mają być zastąpione polami wyboru zawartymi w nowym pliku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie