Blog ifirma.pl

Nowy wzór VAT-R od lipca 2021

|
|
2 minut czytania
Składasz zgłoszenie rejestracyjne do VAT? Pamiętaj o zmianach druku VAT-R.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zmiana ustawy o podatku VAT wprowadzająca pakiet VAT e-commerce spowodowała również potrzebę zaktualizowania druku zgłoszeniowego VAT-R. Sprawdźmy, jakie zmiany zostały wprowadzone na nowym formularzu VAT-R.

Co się zmieniło na formularzu VAT-R?

Przed zmianą ustawy o VAT funkcjonowało pojęcie sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, które odnosiło się do sprzedaży na rzecz konsumentów w Unii Europejskiej. Pakiet VAT e-commerce wprowadza nowe przepisy i nazwy transakcji. Od 1 lipca 2021 r. takie transakcje odbywają się w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość (WSTO). Na druku w wersji 14 przed zmianą, jeżeli przedsiębiorca dokonywał sprzedaży dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej w UE, zaznaczał checkbox 36.

VAT-R przed zmianą wersja 14:

 
 

Po zmianie jest to również checkbox 36, ale zmieniło się nazewnictwo i zasady rozliczania takich transakcji.

VAT-R po zmianie wersja 15:

 
 

Ponadto po zmianie nie funkcjonuje już pojęcie sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju. W poz. 37 wskazany jest nowy przepis ustawy o VAT, który dotyczy sprzedaży na odległość towarów importowanych w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej kwoty 150 euro przez interfejsy elektroniczne, które nie posiadają siedziby działalności gospodarczej na terenie UE. W poz. 38 interfejsy elektroniczne mają obowiązek dokonywania zgłoszeń dostawy towarów i świadczenia usług, innych niż wskazanych w poz. 37.

Powyższa zmiana formularza VAT-R pozwoli organom podatkowym na monitorowanie podmiotów zobowiązanych do dokonywania rejestracji do VAT w Polsce po wprowadzonych zmianach przepisów. Nowy wzór VAT-R obowiązuje od 1 lipca 2021 r., jednak do dnia 31 lipca 2021 r. może być stosowany jeszcze wzór określony w wersji 14, z tym że nie będą mogły być wypełniane poz. 36 i 37 tego formularza.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 30 sierpnia 2021 o 20:09
   Twoja STara

   Moglibyście chociaż dodać plik do pobrania

  2. 1 września 2021 o 11:22
   Ifirma

   Zapraszamy do naszego kreatora gdzie można wypełnić aktualny druk i konsultanci chętnie pomogą w jego wypełnieniu w razie wątpliwości. Druk dostępny jest na stronie https://www.ifirma.pl/ceidg/wa/vat

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie