Nowy wzór VAT-R od lipca 2021

vat-r wersja 15

Składasz zgłoszenie rejestracyjne do VAT? Pamiętaj o zmianach druku VAT-R.

Zmiana ustawy o podatku VAT wprowadzająca pakiet VAT e-commerce spowodowała również potrzebę zaktualizowania druku zgłoszeniowego VAT-R. Sprawdźmy, jakie zmiany zostały wprowadzone na nowym formularzu VAT-R.

Co się zmieniło na formularzu VAT-R?

Przed zmianą ustawy o VAT funkcjonowało pojęcie sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, które odnosiło się do sprzedaży na rzecz konsumentów w Unii Europejskiej. Pakiet VAT e-commerce wprowadza nowe przepisy i nazwy transakcji. Od 1 lipca 2021 r. takie transakcje odbywają się w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość (WSTO). Na druku w wersji 14 przed zmianą, jeżeli przedsiębiorca dokonywał sprzedaży dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej w UE, zaznaczał checkbox 36.

VAT-R przed zmianą wersja 14:

 
 

Po zmianie jest to również checkbox 36, ale zmieniło się nazewnictwo i zasady rozliczania takich transakcji.

VAT-R po zmianie wersja 15:

 
 

Ponadto po zmianie nie funkcjonuje już pojęcie sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju. W poz. 37 wskazany jest nowy przepis ustawy o VAT, który dotyczy sprzedaży na odległość towarów importowanych w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej kwoty 150 euro przez interfejsy elektroniczne, które nie posiadają siedziby działalności gospodarczej na terenie UE. W poz. 38 interfejsy elektroniczne mają obowiązek dokonywania zgłoszeń dostawy towarów i świadczenia usług, innych niż wskazanych w poz. 37.

Powyższa zmiana formularza VAT-R pozwoli organom podatkowym na monitorowanie podmiotów zobowiązanych do dokonywania rejestracji do VAT w Polsce po wprowadzonych zmianach przepisów. Nowy wzór VAT-R obowiązuje od 1 lipca 2021 r., jednak do dnia 31 lipca 2021 r. może być stosowany jeszcze wzór określony w wersji 14, z tym że nie będą mogły być wypełniane poz. 36 i 37 tego formularza.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

  1. Twoja STara

    Moglibyście chociaż dodać plik do pobrania

  2. Ifirma

    Zapraszamy do naszego kreatora gdzie można wypełnić aktualny druk i konsultanci chętnie pomogą w jego wypełnieniu w razie wątpliwości. Druk dostępny jest na stronie https://www.ifirma.pl/ceidg/wa/vat

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość