Numer EORI kto powinien go posiadać?

numer eori

Dokonujesz eksportu i importu towarów? Sprawdź, czy musisz posiadać numer EORI.

Przeprowadzanie transakcji międzynarodowych wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla przedsiębiorców. Inaczej wygląda rozliczanie sprzedaży towarów na terenie Unii Europejskiej, a inaczej do krajów trzecich. Przedsiębiorca ma inne obowiązki przede wszystkim na gruncie podatku VAT. Każdy, kto rozpoczyna prowadzenie firmy w Polsce, otrzymuje indywidualny numer identyfikacji podatkowej (NIP). W momencie, w którym zaczyna wychodzić ze swoją firmą poza terytorium kraju, musi dokonać kolejnych formalności rejestracyjnych. Dzisiaj odpowiemy na pytanie co to jest numer EORI i kto powinien go posiadać.

Numer EORI co to jest?

Obowiązek nadania numeru EORI (ang. Economic Operators’ Registration and Identification) wynika z rozporządzenia unijnego, w którym ustanowiono unijny kodeks celny. Numer jest nadawany przedsiębiorcom do celów identyfikacji w kontaktach z organami celnymi na terytorium całej Unii Europejskiej. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i dokonują eksportu lub importu towarów mają obowiązek posługiwania się tym numerem przy dokonywaniu zgłoszeń celnych.

Numer EORI składa się z 15 cyfr poprzedzonych kodem kraju, dla Polski PL, następnie będzie to numer NIP i na końcu znajdą się zera: PL111111111100000.

W jaki sposób uzyskać numer EORI?

Wniosek o nadanie numeru EORI składa się na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

  1. Należy założyć konto na PEUSC.
  2. Dokonać rejestracji osoby fizycznej. Podpisać certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym e-PUAP. W przeciwnym wypadku należy się zgłosić z dowodem osobistym do najbliższego urzędu celno-skarbowego celem potwierdzenia danych.
  3. Następnie można przystąpić do rejestracji podmiotu w celu nadania numeru EORI. W pierwszej kolejności należy się upewnić, że podmiot nie jest już zarejestrowany. W tym celu należy wybrać wniosek Aktualizacja_Podmiotu:
    Formularze>eFormularze>eKlient>Więcej>Rejestracja_Podmiotu > wypełnij formularz. Wpisać NIP w konfiguracji: PL+numer NIP podmiotu+00000 i kontynuować wypełnianie.
  4. Po wypełnieniu wniosku należy wygenerować formularz, podpisać i wysłać.
  5. Potwierdzenie rejestracji wraz z nadanym numerem EORI znajdzie się na koncie osoby fizycznej, która wnioskowała o numer: Moje dokumenty>odebrane>Potwierdzenie rejestracji.

Pytania, które mogą okazać się pomocne przy wypełnianiu wniosku o nadanie numeru EORI znajdują się na stronie PUESC.

Transakcje handlowe z Wielka Brytanią

Pamiętajmy, że od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie jest już członkiem UE, dlatego przedsiębiorcy, którzy będą dokonywali transakcji z GB muszą posiadać numer EORI. Ta sama zasada dotyczy przedsiębiorców z GB, którzy również będą musieli posiadać taki numer jeżeli będą chcieli dokonywać transakcji handlowych na terenie UE. Brexit skomplikował życie wielu firmom, doszło więcej obowiązków rejestracyjnych, zgłoszeniowych i rozliczeniowych.

Od 2021 roku wysyłka towarów do GB będzie rozliczana jak eksport, a zakup towarów z GB jak import. Przed dokonaniem pierwszej tego typu transakcji przedsiębiorca musi już posiadać ważny i aktywny numer EORI, brak takiego numeru uniemożliwi odprawę celną, a więc wysyłkę lub odbiór towarów do/z Wielkiej Brytanii.

Informacja na stronie Ebay dotycząca wysyłek z Wielkiej Brytanii

Na stronie platformy handlowej Ebay pojawiła się informacja dla wysyłających paczki z Wielkiej Brytanii do UE za pośrednictwem poczty Royal Mail lub Parcelforce Worldwide dla przesyłek o wartości mniejszej niż 873 funtów (lub 1000 EUR) nie będzie potrzebny numer EORI do złożenie zgłoszenia celnego, które w przypadku takich paczek ma postać CN22 lub CN23. Informacja w jaki sposób wystąpić o numer EORI w GB znajdują się tutaj.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość