Obowiązki pracodawcy do 31 maja 2022

zasiłki lub świadczenia przedemerytalne

Zatrudniasz pracowników pobierających świadczenia przedemerytalne? Sprawdź, jakie masz obowiązki do 31 maja.

Pracodawcy, którzy zatrudniają osoby pobierające świadczenia przedemerytalne mają dodatkowe obowiązki wobec ZUS, o czym powinni pamiętać. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jakie informacje muszą przekazać płatnicy składek do 31 maja 2022 roku.

Obowiązek rozliczania świadczeń przedemerytalnych

Wiele osób, które pobierają zasiłek lub świadczenie przedemerytalne podejmuje aktywność zawodową. Może to być umowa o pracę, umowa zlecenie lub prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak się okazuje w takich przypadkach należy rozliczyć w organie rentowym osiągnięte przychody. W ustawie nie został określony wzór informacji, na jakim należy dokonać zgłoszenia do ZUS. Termin na dostarczenie zaświadczenia do ZUS upływa 31 maja 2022 roku.

Jakie dane powinien wykazać pracodawca na zaświadczeniu składanym do ZUS do 31 maja 2022 roku?

Z uwagi na brak wzoru dokumentu przyjmuje się, że w informacji przekazywanej do ZUS powinny się znaleźć przede wszystkim:

  1. Szczegółowe dane pracodawcy i pracownika, łącznie z numerem PESEL.
  2. Przychody stanowiące podstawę do naliczania składek na ubezpieczenie społeczne, najlepiej miesięczne.
  3. W zaświadczeniu wykazywane są przychody od 1 marca 2021 roku do ostatniego lutego 2022 roku.

W jaki sposób należy dokonać przekazania zaświadczenia do ZUS?

Jeszcze przed złożeniem dokumentu jeżeli wystąpią wątpliwości, co do zakresu przekazywanych informacji w takim przypadku można skorzystać z pomocy pracowników ZUS:

  • pod numerem telefonu 22 560 16 00,
  • za pośrednictwem e-mail: cot@zus.pl,

Konsultanci są dostępni w godzinach od 7.00 do 18.00 od poniedziałku do piątku.

Każda zainteresowana osoba może również udać się do dowolnej placówki ZUS i tam zasięgnąć informacji.

Zaświadczenie może zostać przekazane:

  • osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce ZUS,
  • za pośrednictwem operatora pocztowego.

Wysokość osiągniętych przychodów będzie miała wpływ na wysokość pobieranego świadczenia przedemerytalnego. Wypłata świadczenia może zostać ograniczona a jeżeli przychód przekroczy 70% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia świadczenie zostanie zawieszone.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość