Blog ifirma.pl

Obowiązki pracodawcy do 31 maja 2022

|
|
2 minut czytania
Zatrudniasz pracowników pobierających świadczenia przedemerytalne? Sprawdź, jakie masz obowiązki do 31 maja.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pracodawcy, którzy zatrudniają osoby pobierające świadczenia przedemerytalne mają dodatkowe obowiązki wobec ZUS, o czym powinni pamiętać. W dzisiejszej publikacji napiszemy, jakie informacje muszą przekazać płatnicy składek do 31 maja 2022 roku.

Obowiązek rozliczania świadczeń przedemerytalnych

Wiele osób, które pobierają zasiłek lub świadczenie przedemerytalne podejmuje aktywność zawodową. Może to być umowa o pracę, umowa zlecenie lub prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak się okazuje w takich przypadkach należy rozliczyć w organie rentowym osiągnięte przychody. W ustawie nie został określony wzór informacji, na jakim należy dokonać zgłoszenia do ZUS. Termin na dostarczenie zaświadczenia do ZUS upływa 31 maja 2022 roku.

Jakie dane powinien wykazać pracodawca na zaświadczeniu składanym do ZUS do 31 maja 2022 roku?

Z uwagi na brak wzoru dokumentu przyjmuje się, że w informacji przekazywanej do ZUS powinny się znaleźć przede wszystkim:

 1. Szczegółowe dane pracodawcy i pracownika, łącznie z numerem PESEL.
 2. Przychody stanowiące podstawę do naliczania składek na ubezpieczenie społeczne, najlepiej miesięczne.
 3. W zaświadczeniu wykazywane są przychody od 1 marca 2021 roku do ostatniego lutego 2022 roku.

W jaki sposób należy dokonać przekazania zaświadczenia do ZUS?

Jeszcze przed złożeniem dokumentu jeżeli wystąpią wątpliwości, co do zakresu przekazywanych informacji w takim przypadku można skorzystać z pomocy pracowników ZUS:

 • pod numerem telefonu 22 560 16 00,
 • za pośrednictwem e-mail: cot@zus.pl,

Konsultanci są dostępni w godzinach od 7.00 do 18.00 od poniedziałku do piątku.

Każda zainteresowana osoba może również udać się do dowolnej placówki ZUS i tam zasięgnąć informacji.

Zaświadczenie może zostać przekazane:

 • osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce ZUS,
 • za pośrednictwem operatora pocztowego.

Wysokość osiągniętych przychodów będzie miała wpływ na wysokość pobieranego świadczenia przedemerytalnego. Wypłata świadczenia może zostać ograniczona a jeżeli przychód przekroczy 70% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia świadczenie zostanie zawieszone.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie