Blog ifirma.pl

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

|
|
3 minut czytania
Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy już prawie pewni, że zacznie on obowiązywać od 1 lipca 2024 r.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jednak na początku roku Ministerstwo Finansów zapowiedziało przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów. W dzisiejszej publikacji napiszemy o dwóch terminach wdrożenia obowiązkowego KSeF, termin dla dużych firm został ustalony na 1 lutego 2026 roku, a dla pozostałych na 1 kwietnia 2026 roku.

Historia wdrożenia KSeF

Prace nad KSeF rozpoczęły się w 2020 roku, a od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mogli się zdecydować na dobrowolne korzystanie z KSeF. Na początku 2024 roku Rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorstw apelował do Ministerstwa Finansów o przesunięcie terminu wdrożenia z 1 lipca 2024 r. z uwagi na sektor mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, pisaliśmy o tym na łamach naszej publikacji. Kolejna informacja, jaka pojawiła się w miesiącu styczniu 2024 r., to zapowiedź Ministra Finansów o kolejnym przesunięciu terminu, który jeszcze wówczas nie był znany. Okazało się, że MF zleciło przeprowadzenie audytu wewnętrznego KSeF z uwagi na liczne błędy systemu. Już wówczas podawano w wątpliwość wprowadzenie KSeF w 2024 roku, jednak nie padły żadne deklaracje. Zobaczmy co się zmieniło i jakie zapowiedzi padły z ust Ministra Finansów.

Briefing w Ministerstwie Finansów

26 kwietnia 2024 roku odbył się briefing prasowy w Ministerstwie Finansów opublikowany na youtubie. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Minister Finansów Andrzej Domański i szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Marcin Łoboda, a także inne osoby odpowiedzialne za przeprowadzony audyt wewnętrzny KSeF. Decyzja o wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur została podjęta 4 lata temu i podkreślano, że system jest gotowy do wdrożenia. Po przeprowadzonym audycie okazało się jednak, że stopień zaawansowania prac jest niewystarczający. Jak przekazał Minister Domański jeśli KSeF zostałby wprowadzony w 2024 roku mogłoby dojść do paraliżu polskiej gospodarki. Audyt wykazał brak spełnienia wymagań jakościowych, ilościowych i wydajnościowych. W efekcie w ocenie Ministra cała procedura przygotowania systemu KSeF znalazła się w punkcie wyjścia. W konsultacjach KSeF wzięło udział około 10.000 konsultantów, co pokazuje jaka jest skala i powaga wdrażanego systemu. Wprowadzenie KSeF nie budzi wątpliwości i jest priorytetem dla Budżetu Państwa, podkreślił Szef KAS. Jednak równie ważne jest bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej. Kilkakrotnie padało stwierdzenie, że błędnie została zaprojektowana architektura systemowa i musi zostać stworzona od podstaw.

Termin wdrożenia obowiązkowe KSeF

Minister Finansów zapowiedział, że obligatoryjne wdrożenie KSeF zacznie obowiązywać w 2026 roku.

Ważne!

Od 1 lutego 2026 r. KSeF będzie obowiązkowy dla największych podmiotów, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln złotych.

Od 1 kwietnia 2026 roku obowiązkowy KSeF obejmie pozostałych przedsiębiorców

Obowiązkowy KSeF – podsumowanie

Mamy kolejną zapowiedź terminu wdrożenia obligatoryjnego KSeF. Mowa jest o pierwszym i drugim kwartale 2026 roku. Na chwilę obecną wydaje się to dość odległy termin, ale warto się do niego przyzwyczajać, ponieważ Ministerstwo Finansów podkreśla, że wdrożenie KSeF jest priorytetem dla Budżetu Państwa. Oznacza to, że nie zamierza rezygnować z wdrożenia z uwagi przede wszystkim na uszczelnianie i zabezpieczanie wpływów budżetowych. Każdy przedsiębiorca bez wyjątku, zarówno czynny podatnik VAT, jak i zwolniony będzie musiał wystawiać faktury w KSeF od 1 kwietnia 2026 roku i warto tę datę zapamiętać.

Dofinansowanie „Czyste Powietrze” – zasady 2024 – koniecznie przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie