Ochrona przed zwolnieniem – poszerzenie katalogu pracowników

ochrona przed zwolnieniem

Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, kogo nie możesz zwolnić.

Zatrudnianie pracowników niesie ze sobą określone obowiązki dla pracodawcy. Niekiedy przepisy zabraniają w określonych okolicznościach zwolnienia pracownika. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, co się zmieniło w katalogu pracowników chronionych przed zwolnieniem.

Kto nie może być zwolniony?

Niektóre grupy pracownicze są chronione przed zwolnieniem z pracy a dotyczy to osób, o których jest mowa w ustawie Kodeks pracy:

  • osoby, którym brakuje czterech lat do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego – ochrona kobiet w wieku 56 lat, mężczyzn w wieku 61 lat,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby przebywające na urlopie macierzyńskim, wychowawczym, rodzicielskim,
  • pracowników na zwolnieniu lekarskim,
  • osoby przebywające na urlopie wypoczynkowym, szkoleniowym, bezpłatnym,
  • działaczy związkowych.

W przepisach pojawił się nowy katalog pracowników chronionych przed zwolnieniem.

Poszerzenie katalogu pracowników chronionych przed zwolnieniem

W związku z wejściem w życie ustawy o obronie Ojczyzny poszerzył się katalog osób chronionych przed zwolnieniem.

Ochrona przed zwolnieniem obejmuje małżonków, ale tylko w przypadku, gdy ponownie wprowadzono by obowiązkową zasadniczą służbę wojskową. Dobrowolne zgłoszenie żołnierza do służby nie będzie chroniło jego małżonka przed zwolnieniem.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość