Ochrona przed zwolnieniem – poszerzenie katalogu pracowników

ochrona przed zwolnieniem

Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, kogo nie możesz zwolnić.

Zatrudnianie pracowników niesie ze sobą określone obowiązki dla pracodawcy. Niekiedy przepisy zabraniają w określonych okolicznościach zwolnienia pracownika. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, co się zmieniło w katalogu pracowników chronionych przed zwolnieniem.

Kto nie może być zwolniony?

Niektóre grupy pracownicze są chronione przed zwolnieniem z pracy a dotyczy to osób, o których jest mowa w ustawie Kodeks pracy:

  • osoby, którym brakuje czterech lat do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego – ochrona kobiet w wieku 56 lat, mężczyzn w wieku 61 lat,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby przebywające na urlopie macierzyńskim, wychowawczym, rodzicielskim,
  • pracowników na zwolnieniu lekarskim,
  • osoby przebywające na urlopie wypoczynkowym, szkoleniowym, bezpłatnym,
  • działaczy związkowych.

W przepisach pojawił się nowy katalog pracowników chronionych przed zwolnieniem.

Poszerzenie katalogu pracowników chronionych przed zwolnieniem

W związku z wejściem w życie ustawy o obronie Ojczyzny poszerzył się katalog osób chronionych przed zwolnieniem.

Ochrona przed zwolnieniem obejmuje małżonków, ale tylko w przypadku, gdy ponownie wprowadzono by obowiązkową zasadniczą służbę wojskową. Dobrowolne zgłoszenie żołnierza do służby nie będzie chroniło jego małżonka przed zwolnieniem.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość