Blog ifirma.pl

Karty paliwowe a odliczenie VAT

|
|
5 minut czytania
Wykorzystujesz karty paliwowe w swojej firmie? Sprawdź, czy odliczać VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rozliczanie transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych dotyczy różnego rodzaju sytuacji, gdy przedsiębiorcy podejmują decyzję o wprowadzeniu takiej formy rozliczania za paliwo. W kontekście przepisów ustawy o VAT chodzi między innymi o ustalenie, czy mamy do czynienia z dostawą towarów, czy ze świadczeniem usług, czy może ze świadczeniem usług finansowych. Każda sytuacja może mieć bardzo indywidualny charakter i wymaga szczegółowej analizy pod kątem prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od przeprowadzonej transakcji.

Co to jest karta paliwowa?

Coraz częściej z takiej formy korzystają przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą o różnym profilu. Tego typu praktyka rozliczania, najczęściej zakupu paliwa, znacznie upraszcza rozliczenia księgowe. W obrocie gospodarczym najczęściej występuje jedna, a nie kilka czy kilkadziesiąt faktur za paliwo.

Dyskusja w sprawie kart paliwowych

W 2019 roku po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C‑235/18 orzeczenie z dnia 15 maja 2019 r. Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje podatkowe na temat odliczenia VAT od kart paliwowych.

Jak można przeczytać w zawiadomieniu, Ministerstwo Finansów rozważa opracowanie możliwie kompletnego i precyzyjnego zbioru zasad, na podstawie których podatnicy mogliby w poszczególnych przypadkach dokonywać klasyfikacji transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych jako dokonywanej na rzecz użytkownika karty:

 1. Dostawy towaru lub świadczenia usługi albo
 2. Świadczenia usługi finansowej.

Ministerstwo Finansów podało jeszcze we wspomnianym zawiadomieniu, jakie okoliczności mogą być pomocne przy ustalaniu kiedy udostępnianie kart paliwowych będzie stanowiło dostawę towaru lub świadczenie usługi.

Kryteria kwalifikacji transakcji między emitentem karty paliwowej, a jej użytkownikiem:

 • odpowiedzialność za wady nabywanych produktów,
 • wpływ na kształtowanie ceny towaru nabywanego przez korzystającego,
 • udzielanie rabatów (upustów),
 • ustalanie warunków finansowych i rozliczeń,
 • wpływ na częstotliwość i miejsce korzystania z kart paliwowych,
 • blokowanie karty np. w przypadku pojawiającego się zadłużenia.
Niestety do tej pory nie ukazały się żadne wyjaśnienia MF w tej sprawie dlatego, też przedsiębiorcom pozostaje bazowanie na wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych bądź wnioskowanie o wydanie takiej interpretacji.

Dlaczego interpretacja ogólna MF jest potrzebna?

Wyrok TSUE odnosił się do konkretnej sytuacji, w związku z powyższym nie można się na nim wzorować w przypadku wystąpienia zgoła innych okoliczności.

Kwestie związane z właściwą kwalifikacją sprawiają najwięcej problemów. Dlatego też doświadczeni specjaliści zalecają daleko idącą ostrożność dla wszystkich przedsiębiorców, którzy korzystają w działalności gospodarczej z kart paliwowych. Proponują, aby do czasu wydania interpretacji ogólnej kierować wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Jakie zapadają rozstrzygnięcia w interpretacjach podatkowych?

Stanowisko organów podatkowych w wydawanych interpretacjach jest najczęściej korzystne dla przedsiębiorców, a więc przy spełnieniu określonych ustawą o VAT kryteriów do odliczenia podatku VAT naliczonego, uznaje się prawo do odliczenia w przypadku kart paliwowych.

Na takim stanowisku stoi między innymi Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0112-KDIL1-1.4012.258.2019.1.MW z dnia 05.09.2019 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych, a z kart paliwowych będą korzystali jego pracownicy. Zawarł on umowę z Dostawcą w sprawie nabywania paliwa przy użyciu kart flotowych w sieciach różnych Sprzedawców. Na podstawie umowy stron karty zostały wydane Wnioskodawcy za pośrednictwem Dostawcy, w celu dokonywania zakupów paliw z oferty Sprzedawcy. W tym przypadku jest tzw. transakcją łańcuchową, w której Dostawca nabywa paliwa od Sprzedawców, a następnie odsprzedaje je posiadaczom kart paliwowych, czy w naszym przypadku Wnioskodawcy. W interpretacji opisane zostały jeszcze szczegółowo okoliczności sprawy.

Wnioskodawca zadał pytanie: czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach VAT wystawianych na jego rzecz przez Dostawcę dokumentujących nabycie towarów i usług przy użyciu kart flotowych? Towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności uprawniających do odliczenia podatku VAT.

W odpowiedzi Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że:

“(…) w ramach wskazanego w opisie sprawy schematu współpracy pomiędzy stronami z wykorzystaniem ww. kart flotowych, będzie dochodziło do sprzedaży towarów/usług przez Sprzedawcę, a następnie odprzedaży tych towarów i usług przez Dostawcę na rzecz Wnioskodawcy opodatkowanej według właściwych stawek podatku VAT dla danego przedmiotu sprzedaży. Zatem w przedmiotowej sprawie czynności dokonywane pomiędzy Dostawcą a Wnioskodawcą stanowią odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług, które w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 8 i art. 8 ust. 2a ustawy, opodatkowane są właściwą stawką VAT dla danego przedmiotu sprzedaży.”

W związku z powyższym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez Dostawcę.

Na takim samym stanowisku stoi Dyrektor Krajowej Informacji w interpretacji nr 0111-KDIB3-1.4012.173.2020.2.KO z dnia 15-05-2020 r.

Wykorzystywanie w działalności gospodarczej kart paliwowych wydaje się bardzo pomocnym rozwiązaniem, dlatego tak ważna jest interpretacja ogólna MF, która rozwieje wątpliwości przedsiębiorców. Oczywiście jak tylko się pojawi stanowisko MF w tej sprawie, poinformujemy o tym w naszych publikacjach.

▶ Przeczytaj również: Odliczenie VAT z faktury korygującej zakupy
 

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie