Rejestracja do VAT – kiedy odliczenia podatku na zasadzie korekt?

odliczenie vat od zakupów przed rejestracją

Korzystałeś ze zwolnienia z VAT ale dokonałeś rejestracji do podatku? Sprawdź na jakich zasadach przysługuje Ci korekta VAT.

Wielu przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą – jeśli tylko ma taką możliwość – korzysta ze zwolnienia z VAT. Jednakże w trakcie prowadzenia firmy jej właściciel może zmienić swoją decyzję i dokonać rejestracji do podatku VAT. Czy w takiej sytuacji straci on bezpowrotnie prawo do odliczenia VAT od zakupów dokonywanych przed rejestracją?

Co daje rejestracja do VAT?

Bycie czynnym podatnikiem VAT to zarówno prawa, jak i obowiązki. Jednym z ważnych i wymiernych finansowo praw jest możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu towarów i usług, pod warunkiem, że służą one czynnościom opodatkowanym. Oczywiście przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z podatku VAT nie ma prawa do takich odliczeń, w kosztach uzyskania przychodów ujmuje zakupy w kwotach brutto. Osoba, która podejmie decyzję o zarejestrowaniu do podatku VAT ma prawo do odliczenia VAT naliczonego od zakupów dokonanych przed rejestracją do VAT w określonych okolicznościach.

Odliczenie podatku VAT na zasadzie korekt

Przepisy ustawy o podatku VAT przewidują w takiej sytuacji, że przedsiębiorca przy zmianie formy opodatkowania może, a niekiedy musi skorzystać z systemu korekt w VAT.

Jeżeli przedsiębiorca był czynnym podatnikiem VAT i decyduje się na powrót do zwolnienia, to musi dokonać w określonych okolicznościach korekty podatku VAT naliczonego.

Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, a zdecyduje się na rejestrację do podatku może skorzystać z korekty podatku VAT naliczonego.

Różnica pomiędzy pierwszą a drugą sytuacją jest taka, że przy powrocie do zwolnienia jest to obowiązek przedsiębiorcy, a przy rezygnacji ze zwolnienia z VAT jest to przywilej. Skorzystanie z tego przywileju niesie określone obowiązki na gruncie podatku VAT co zostanie opisane w kolejnej publikacji.

Korekta podatku VAT w przypadku rezygnacji ze zwolnienia z VAT

W takim przypadku przedsiębiorca może skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów dokonanych przed rejestracją.

Będzie to dotyczyło następujących sytuacji:

 1. Zakup środków trwałych o wartości początkowej powyżej 15.000 zł.
 2. Zakup środków trwałych o wartości początkowej do 15.000 zł.
 3. Zakup nieruchomości i prawa wieczystego użytkowania gruntów.
 4. Zakup towarów i materiałów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Środki trwałe o wartości początkowej powyżej 15.000 zł można korygować w ciągu 5 kolejnych lat po ⅕ kwoty podatku VAT naliczonego rocznie.

Przedsiębiorcy, którzy rejestrują się do podatku VAT muszą pamiętać, że pierwsze 12 miesięcy w tym podatku mogą rozliczać tylko w systemie miesięcznym. Powyższa informacja ma również odniesienie do przykładów opisanych poniżej.

Przykład 1

Pan Marek rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w 2018 roku, korzystał ze zwolnienia podmiotowego w VAT. W styczniu 2019 roku zakupił maszynę o wartości początkowej 24.600 zł, którą wprowadził do ewidencji środków trwałych. W styczniu 2020 roku podjął decyzję o rezygnacji ze zwolnienia w VAT.

Kwota podatku VAT od zakupionej maszyny wynosi 4.600 zł. W tym przypadku okres korekty w VAT wynosi 5 kolejnych lat 2019-2023 (wartość powyżej 15.000 zł). Do końca okresu korekty pozostały 4 lata, a więc pan Marek będzie mógł odliczyć rocznie ⅕ kwoty podatku VAT przez ten okres, czyli 920 zł rocznie w pierwszej deklaracji VAT składanej za okres miesięczny lub kwartalny w latach 2020-2023.

Środki trwałe o wartości początkowej poniżej 15.000 zł można korygować w ciągu 12 miesięcy od oddania ich do użytkowania.

Przykład 2

Pan Jan zakupił komputer o wartości początkowej 4.920 zł w lipcu 2019 roku, gdy nie był jeszcze podatnikiem VAT. Zgłoszenia do VAT dokonał od stycznia 2020 r.

Podatek VAT naliczony na fakturze wyniósł 920 zł, a więc przedsiębiorca będzie mógł odliczyć podatek VAT w tej kwocie w pierwszej deklaracji składanej za miesiąc styczeń/I kwartał 2020 r.

W przypadku zakupu nieruchomości i prawa wieczystego użytkowania gruntów okres korekty wynosi 10 lat, a więc odliczyć można 1/10 kwoty podatku VAT naliczonego rocznie.

Przykład 3

Pani Ania zakupiła budynek handlowy w 2015 roku o wartości początkowej 123.000 zł, w tym VAT 23.000 zł. Działalność od 2015 do 2019 roku była prowadzona bez zgłoszenia do podatku VAT. Od 2020 roku pani Ania dokonała zgłoszenia do VAT. Okres korekty w tym przypadku wynosi 10 lat 2015-2024. Do końca okresu korekty pozostało 5 lat 2020-2024, a więc pani Ania będzie mogła odliczać rocznie 2.300 zł podatku VAT naliczonego do końca okresu korekty.

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupionych towarów i materiałów będzie przysługiwało dla tych zakupów, które pozostają niewykorzystane na moment rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT. W takiej sytuacji należy sporządzić spis takich towarów (surowców, materiałów) według cen zakupu z wyszczególnieniem podatku VAT od nich.

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność usługową to również dokonuje wyceny usług niesprzedanych/niezakończonych na moment rezygnacji ze zwolnienia z VAT według kosztów wytworzenia.

Przykład 4

Pan Sebastian posiada na stanie towary o wartości netto 10.000, od których podatek VAT naliczony wynosi 2.300 zł. Do marca 2020 roku przedsiębiorca korzystał ze zwolnienia z VAT, rejestracji dokonał z dniem 1 kwietnia 2020 r. W takiej sytuacji w pierwszej deklaracji składanej za miesiąc kwiecień/II kwartał 2020 r. pan Sebastian będzie mógł odliczyć podatek VAT naliczony w kwocie 2.300 zł.

Skorygowane kwoty podatku VAT naliczonego należy wykazać w deklaracji VAT (wersja 20 VAT-7; wersja 14 VAT-7K) odpowiednio w pozycjach:

 • poz. 47 “Korekta podatku naliczonego od nabycia środków trwałych”,
 • poz. 48 “Korekta podatku naliczonego od pozostałych nabyć”.
 •  

  W tym miejscu należy pamiętać, że taka korekta podatku VAT naliczonego nie pozostaje bez wpływu na koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Wraz z korektą podatku VAT należy pomniejszyć koszty w PIT w takich samych kwotach. Wynika to oczywiście z faktu, że pierwotnie nieodliczony VAT był kosztem podatkowym.

  Zamykasz działalność? Przeczytaj i dowiedz się jak wypełnić ostatnią deklarację.
  Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
  księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

  O księgowości wiemy wszystko,
  żebyś Ty nie musiał

  Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

  Romek

  z ifirma.pl

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

  Nowoczesna

  Rzetelna

  Księgowość