Usługi turystyki i dostawa towarów używanych zostały opodatkowane na zasadach szczególnych na gruncie podatku VAT. W przepisach został im poświęcony Rozdział 3 i 4 w Dziale 12 ustawy o podatku VAT. Rozliczanie na zasadach marży znacznie różni się od rozliczania podatku VAT na zasadach ogólnych. W pliku JPK_V7 takie usługi będą również oznaczane specjalnymi symbolami literowymi. W tym artykule odniesiemy się do tego tematu.
Oznaczenie MR_T i MR_UZ kto musi stosować?
W rozporządzeniu w sprawie zakresu danych zawartych w deklaracjach i w ewidencjach VAT na potrzeby rozliczania marży usług turystyki i towarów używanych wprowadzono oznaczenia:
- MR_T – w zakresie świadczenia usług turystyki opodatkowanych na zasadach marży zgodnie z art. 119 ustawy o VAT.
- MR_UZ – w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, opodatkowanej na zasadach marży zgodnie z art. 120 ustawy.
Faktury VAT wystawiane w przypadku dostawy towarów lub usług objętych procedurami szczególnymi muszą być odpowiednio oznaczone:
- usługi biur podróży – „procedura marży dla biur podróży”,
- dostawy towarów używanych – „procedura marży – towary używane”,
- dostawy dzieł sztuki – „procedura marży – dzieła sztuki”,
- dostawy przedmiotów kolekcjonerskich i antyków – „procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”.
Specyfikacja towarów w procedurze marży art. 120 ustawy
1. Dzieła sztuki:
- obrazy, kolaże i podobne płyty dekoracyjne, rysunki i pastele, wykonane w całości przez artystę, z wyłączeniem planów i rysunków do celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, komercyjnych, topograficznych lub podobnych, ręcznie zdobionych produktów rzemiosła artystycznego, tkanin malowanych dla scenografii teatralnej, do wystroju pracowni artystycznych lub im podobnych zastosowań (CN 9701),
- oryginalne sztychy, druki i litografie, sporządzone w ograniczonej liczbie egzemplarzy, czarno-białe lub kolorowe, złożone z jednego lub kilku arkuszy, w całości wykonane przez artystę, niezależnie od zastosowanego przez niego procesu lub materiału, z wyłączeniem wszelkich procesów mechanicznych lub fotomechanicznych (CN 9702 00 00),
- oryginalne rzeźby oraz posągi z dowolnego materiału, pod warunkiem, że zostały one wykonane w całości przez artystę; odlewy rzeźby, których liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy, a wykonanie było nadzorowane przez artystę lub jego spadkobierców (CN 9703 00 00),
- gobeliny (CN 5805 00 00) oraz tkaniny ścienne (CN 6304) wykonane ręcznie na podstawie oryginalnych wzorów dostarczonych przez artystę, pod warunkiem, że ich liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy,
- fotografie wykonane przez artystę, opublikowane przez niego lub pod jego nadzorem, podpisane i ponumerowane, ograniczone do 30 egzemplarzy we wszystkich rozmiarach oraz oprawach.
2. Przedmioty kolekcjonerskie:
- znaczki pocztowe lub skarbowe, stemple pocztowe, koperty pierwszego obiegu, ostemplowane materiały piśmienne i im podobne, ofrankowane, a jeżeli nieofrankowane, to uznane za nieważne i nieprzeznaczone do użytku jako ważne środki płatnicze (CN 9704 00 00),
- kolekcje oraz przedmioty kolekcjonerskie o wartości zoologicznej, botanicznej, mineralogicznej, anatomicznej, historycznej, archeologicznej, paleontologicznej, etnograficznej lub numizmatycznej (CN 9705 00 00), a także przedmioty kolekcjonerskie, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7.
3. Antyki:
Przez antyki rozumie się przedmioty, inne niż wymienione w pkt 1 i 2, których wiek przekracza 100 lat (CN 9706 00 00).
4. Towary używane:
Ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1–3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112).
Każdorazowe, gdy pojawiają się oznaczenia kodowe CN należy się z nimi zapoznać.
Opodatkowanie dostaw w VAT w procedurze marży zostało opisane w sposób szczegółowy tutaj.
Pytania dotyczące oznaczania MR_T i MR_UZ
Procedura marży w VAT najczęściej jest postrzegana jako przywilej przynależny dla określonej grupy przedsiębiorców stąd konieczność bieżącego raportowania takich transakcji w JPK_V7. W broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów przedstawiony został sposób prezentacji w ewidencjach VAT podatku należnego i naliczonego opodatkowanych na zasadach marży zgodnie z art. 119 i art. 120 ustawy. Przedsiębiorcy, których dotyczą omawiane oznaczenia powinni zapoznać się z tymi materiałami.
Oczywiście również w tym przypadku przedsiębiorcy już w początkowej fazie mają pytania i wątpliwości. Na stronie Ministerstwa Finansów z pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi JPK_V7 pojawiło się jedno z nich:
W jaki sposób należy prezentować w JPK_VAT z deklaracją faktury, dla których marża, zgodnie z art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, jest kwotą ujemną?
W odpowiedzi MF napisało:
Przy opodatkowaniu dostawy towarów używanych na zasadach szczególnej procedury dot. towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, o której mowa w art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług, gdy dla danej transakcji zrealizowana marża jest kwotą ujemną, w JPK_V7M (JPK_V7K) dot. ewidencjonowanej faktury, należy:
- w części ewidencji dotyczącej sprzedaży, dla faktury dokumentującej transakcję sprzedaży, w której wystąpiła marża ujemna – zastosować oznaczenie MR_UZ, a w polach właściwych dla sprzedaży i podatku należnego według odpowiednich stawek VAT – wykazać poszczególne podstawy opodatkowania, tj.: marżę pomniejszoną o podatek należny, w tym również kwotę marży ujemnej i podatek należny od marży, który dla marży ujemnej wynosi 0,00 zł. Zapis należy uzupełnić o podanie kwoty brutto faktury w polu SprzedazVAT_Marza,
- w części ewidencji dotyczącej zakupu – wykazać dokumenty zakupu związane z ww. dostawą w procedurze marży, z podaniem jedynie wartości brutto w polu ZakupVAT_Marza,
- w części deklaracji – wykazać zbiorcze wartości podstawy opodatkowania i podatku należnego dla poszczególnych stawek VAT, które wynikają z części ewidencji. W zbiorczych wartościach podstawy opodatkowania dla poszczególnych stawek VAT nie ujmuje się ujemnych kwot marż, dla których podatek należny wynosi 0,00 zł.
Dodatkowo w informacji dodatkowej deklaracji należy podać „1” w polu P_64. We wspomnianej powyżej broszurze MF został zaprezentowany graficznie sposób ewidencjonowania opisany powyżej.
Sprawdź czy musisz stosować kod 13.