Odliczenie VAT z faktur za zakupy 2021 – zmiany dla rozliczających się miesięcznie

termin odliczenia vat z faktury zakupu 2021

Dokonujesz rozliczenia podatku VAT w okresach miesięcznych? Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone w 2021 roku.

Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT, jeżeli spełniają warunki ustawowe, mają przywilej odliczenia podatku VAT naliczonego od dokonywanych wydatków. Ustawa o podatku VAT precyzuje, w jakich okresach może być dokonane wspomniane odliczenie. Pakiet SLIM VAT wprowadził pewne zmiany jeżeli chodzi o termin na odliczenie VAT “na bieżąco” przy miesięcznym rozliczaniu podatku. Sprawdźmy, na czym polegają zmiany.

Zasada odliczania podatku VAT do końca 2020 roku

Zgodnie z przepisami do końca 2020 roku, obniżenia podatku VAT należnego od sprzedaży o podatek VAT naliczony od zakupów, można było dokonać “na bieżąco” w rozliczeniu za bieżący miesiąc, w którym przysługiwało takie prawo, i w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych. Określenie “na bieżąco” należy rozumieć jako – bez konieczności dokonywania korekty deklaracji czy JPK_V7. Co do zasady prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje aż do upływu terminu przedawnienia zobowiązania.

Zmiana w ustawie SLIM VAT dla rozliczających VAT miesięcznie

   

Przykład 1

Pani Ania rozlicza podatek VAT miesięcznie, dokonała zakupów towarów handlowych w miesiącu styczniu z prawem do odliczenia podatku VAT w tym samym miesiącu. Pani Ania nie skorzystała z odliczenia w miesiącu styczniu, a więc od 1 stycznia 2021 roku ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony od zakupów “na bieżąco”, czyli bez korekty JPK_V7, w kolejnych trzech miesiącach: luty, marzec, kwiecień. Jeżeli pani Ania nie odliczy podatku VAT w rozliczeniu za miesiąc kwiecień, to będzie mogła to zrobić poprzez złożenie korekty JPK_V7M za miesiąc styczeń.

Odliczenie podatku VAT przy rozliczeniu kwartalnym

Wprowadzona zmiana nie obejmuje zasad odliczania VAT naliczonego od zakupów przez przedsiębiorców, którzy rozliczają VAT kwartalnie. W ich przypadku w dalszym ciągu obowiązuje zasada 3 kolejnych okresów rozliczeniowych. Oznacza to, że mogą odliczyć VAT od zakupów “na bieżąco” w rozliczeniu za kwartał, w którym przysługuje im to odliczenie i w dwóch kolejnych kwartałach po tym kwartale, czyli łącznie w ciągu 3 kwartałów.

Przykład 2

Pan Andrzej rozlicza podatek VAT kwartalnie, zakupił drukarkę w miesiącu lutym z prawem do odliczenia podatku VAT w tym miesiącu. Pierwszym okresem rozliczeniowym będzie I kwartał, a dwa kolejne okresy rozliczeniowe to II i III kwartał, w których pan Andrzej może dokonać odliczenia podatku VAT od zakupu “na bieżąco”.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Ile jest miesięcy na odliczenie VAT?

    Od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy mogą dokonywać odliczenia podatku VAT “na bieżąco” w miesiącu, w którym przysługuje to prawo i w trzech kolejnych okresach rozliczeniowych, czyli łącznie można odliczyć VAT od zakupów w okresie 4 miesięcy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Mirek

    Witam a co z fakturą z 11-2021. Znalazła się po 25-01-2022. czy można ją jeszcze odliczyć. ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość