Odliczenie VAT z faktur za zakupy 2021 – zmiany dla rozliczających się miesięcznie

termin odliczenia vat z faktury zakupu 2021

Dokonujesz rozliczenia podatku VAT w okresach miesięcznych? Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone w 2021 roku.

Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT, jeżeli spełniają warunki ustawowe, mają przywilej odliczenia podatku VAT naliczonego od dokonywanych wydatków. Ustawa o podatku VAT precyzuje, w jakich okresach może być dokonane wspomniane odliczenie. Pakiet SLIM VAT wprowadził pewne zmiany jeżeli chodzi o termin na odliczenie VAT “na bieżąco” przy miesięcznym rozliczaniu podatku. Sprawdźmy, na czym polegają zmiany.

Zasada odliczania podatku VAT do końca 2020 roku

Zgodnie z przepisami do końca 2020 roku, obniżenia podatku VAT należnego od sprzedaży o podatek VAT naliczony od zakupów, można było dokonać “na bieżąco” w rozliczeniu za bieżący miesiąc, w którym przysługiwało takie prawo, i w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych. Określenie “na bieżąco” należy rozumieć jako – bez konieczności dokonywania korekty deklaracji czy JPK_V7. Co do zasady prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje aż do upływu terminu przedawnienia zobowiązania.

Zmiana w ustawie SLIM VAT dla rozliczających VAT miesięcznie

   

Przykład 1

Pani Ania rozlicza podatek VAT miesięcznie, dokonała zakupów towarów handlowych w miesiącu styczniu z prawem do odliczenia podatku VAT w tym samym miesiącu. Pani Ania nie skorzystała z odliczenia w miesiącu styczniu, a więc od 1 stycznia 2021 roku ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony od zakupów “na bieżąco”, czyli bez korekty JPK_V7, w kolejnych trzech miesiącach: luty, marzec, kwiecień. Jeżeli pani Ania nie odliczy podatku VAT w rozliczeniu za miesiąc kwiecień, to będzie mogła to zrobić poprzez złożenie korekty JPK_V7M za miesiąc styczeń.

Odliczenie podatku VAT przy rozliczeniu kwartalnym

Wprowadzona zmiana nie obejmuje zasad odliczania VAT naliczonego od zakupów przez przedsiębiorców, którzy rozliczają VAT kwartalnie. W ich przypadku w dalszym ciągu obowiązuje zasada 3 kolejnych okresów rozliczeniowych. Oznacza to, że mogą odliczyć VAT od zakupów “na bieżąco” w rozliczeniu za kwartał, w którym przysługuje im to odliczenie i w dwóch kolejnych kwartałach po tym kwartale, czyli łącznie w ciągu 3 kwartałów.

Przykład 2

Pan Andrzej rozlicza podatek VAT kwartalnie, zakupił drukarkę w miesiącu lutym z prawem do odliczenia podatku VAT w tym miesiącu. Pierwszym okresem rozliczeniowym będzie I kwartał, a dwa kolejne okresy rozliczeniowe to II i III kwartał, w których pan Andrzej może dokonać odliczenia podatku VAT od zakupu “na bieżąco”.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Mirek

    Witam a co z fakturą z 11-2021. Znalazła się po 25-01-2022. czy można ją jeszcze odliczyć. ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość