



Zastanawiasz się czym jest odpowiedzialność cywilnoprawna członków zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? W niniejszym artykule omówimy tę kwestię.
Członkowie zarządu pełnią kluczową rolę w spółce z o.o., ponieważ to oni są odpowiedzialni za zarządzanie firmą i podejmowanie decyzji, które mają istotny wpływ na jej funkcjonowanie oraz stabilność finansową. Ich rola wiąże się z wieloma obowiązkami, zarówno w zakresie codziennego zarządzania, jak i podejmowania decyzji strategicznych, takich jak zawieranie umów, prowadzenie spraw spółki czy reprezentowanie jej w relacjach z innymi podmiotami. Z tego powodu, członkowie zarządu mogą ponosić odpowiedzialność cywilnoprawną, jeśli ich działania lub zaniechania spowodują szkodę spółce lub osobom trzecim.
Odpowiedzialność cywilnoprawna członków zarządu w spółce z o.o. polega na odpowiedzialności za szkody wyrządzone przykładowo spółce, wspólnikom, kontrahentom oraz innym podmiotom wskutek niewłaściwego wykonywania obowiązków zarządu.
Członkowie zarządu mogą ponosić odpowiedzialność za niewykonanie określonych obowiązków, które mogą narazić spółkę z o.o. na szkodę lub prowadzić do jej niewypłacalności, przykładowo:
Dodatkowo wskazać należy, że członkowie zarządu mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności na podstawie roszczeń odszkodowawczych zgłoszonych przez osoby trzecie, np. kontrahentów lub wierzycieli. W praktyce, odpowiedzialność cywilna członków zarządu w spółce z o.o. ma na celu ochronę interesów spółki oraz jej wierzycieli przed nieodpowiedzialnymi decyzjami zarządu.
Z przepisów art. 291 – 294 KSH wynika, że członkowie zarządu i inne osoby zaangażowane w funkcjonowanie spółki z o.o. mogą ponosić odpowiedzialność cywilnoprawną za swoje działania lub zaniechania, jeśli wyrządzą szkodę spółce lub jej wierzycielom. Wyróżnia się następujące rodzaje odpowiedzialności, tj.:
Zgodnie z przepisem art. 291 KSH Jeżeli członkowie zarządu umyślnie lub przez niedbalstwo podali fałszywe dane w oświadczeniu, o którym mowa w art. 167 § 1 pkt 2 lub art. 262 § 2 pkt 3, odpowiadają wobec wierzycieli spółki solidarnie ze spółką przez trzy lata od dnia zarejestrowania spółki lub zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego.
Z powyższego przepisu wynika kilka kluczowych kwestii, tj.:
Szkoda przy tworzeniu spółki z o.o. została uregulowana w przepisie art. 292 KSH, zgodnie z którym Kto, biorąc udział w tworzeniu spółki, wbrew przepisom prawa z winy swojej wyrządził spółce szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Z powyższego przepisu wynika, iż ochrony interesów spółki jeszcze przed jej formalnym zarejestrowaniem. Czyli ten kto brał udział w zakładaniu spółki z o.o., naruszył prawo i przez to wyrządził spółce szkodę, to ponosi z tego tytułu odpowiedzialność odszkodowawczą, wobec czego musi naprawić wyrządzoną szkodę.
W przypadku osób biorących udział w tworzeniu spółki, należy przyjąć, że chodzi o wszelkie podmioty zaangażowane w proces jej zakładania – na przykład wspólników, pełnomocników, notariusza i inne osoby uczestniczące w tej procedurze. Aby możliwe było pociągnięcie takiej osoby do odpowiedzialności, konieczne jest wykazanie naruszenia obowiązujących przepisów prawa, np. poprzez sfałszowanie danych. Co istotne, musi również zostać udowodnione zawinione działanie tej osoby – zarówno umyślne, jak i nieumyślne. Dodatkowo, po stronie spółki musi powstać realna szkoda majątkowa, np. w postaci dodatkowych kosztów, utraty wkładu czy niemożności rejestracji spółki. W takiej sytuacji osoba odpowiedzialna ponosi odpowiedzialność finansową wobec spółki, która może żądać od niej naprawienia wyrządzonej szkody.
Zgodnie z przepisem art. 293 KSH:
Z powyższego przepisu wynika kilka kluczowych kwestii, tj.:
Aby członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej lub likwidator mógł ponieść odpowiedzialność na podstawie przepisu art. 293 KSH, to muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki, tj.:
Co do zasady, w ślad za stanowiskiem doktryny, odpowiedzialność wynikająca z powyższych regulacji dotyczy zaniechania i działania, jest solidarna między członkami wszystkich organów, jeżeli szkoda powstała w związku z działaniem wszystkich organów. Przez pojęcie działań lub zaniechań sprzecznych z prawem należy rozumieć uchybienia względem przepisów powszechnie obowiązującego prawa. Nie wydaje się zasadny zaprezentowany w literaturze przedmiotu pogląd, jakoby przez pojęcie działalności sprzecznej z prawem rozumieć jedynie działalność naruszającą przepisy kodeksu handlowego [tak J. Giezek, D. Wnuk, Odpowiedzialność cywilna i karna w spółkach prawa handlowego, Warszawa 1994, s. 22].
Odpowiedzialność na podstawie regulacji wynikającej z przepisu art. 293 KSH powodują również działania i zaniechania, które stoją w sprzeczności z umową spółki. Odnosić się to będzie w szczególności do naruszenia zawartego w umowie obowiązku konsultowania podjęcia w imieniu spółki określonych czynności ze wskazanym w tej umowie organem czy też gremium. Nie bez znaczenia mogą być też dokonane postanowieniami umownymi podziały kompetencji między członków organów spółki [tak A. Kidyba [w:] M. Dumkiewicz, A. Kidyba, Komentarz aktualizowany do art. 1-300 Kodeksu spółek handlowych, LEX/el. 2023, art. 293].
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 czerwca 2015 r., sygn. akt II CSK 554/14
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 września 2008 r., sygn. akt II CSK 118/08
Przepis art. 295 KSH umożliwia wytoczenie powództwa przez wspólnika o naprawienie szkody w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to możliwość, która umożliwia wspólnikowi dochodzenie roszczeń w imieniu spółki przeciwko członkom jej organów (np. zarządu), którzy wyrządzili spółce szkodę.
Zgodnie z przepisem art. 295 KSH:
Tym samym, każdy wspólnik może wnieść pozew o naprawienie szkody w imieniu spółki, w przypadku gdy zostanie wyrządzona szkoda spółce, ale musi działać z należytą starannością i na podstawie rzetelnych podstaw, albowiem przepis chroni jednocześnie interesy spółki i pozwanego członka organu, przeciwdziałając nadużyciom prawa przez wspólników.
Jeśli chodzi o skutki wytoczenia powództwa przez wspólnika bądź upadłości spółki, to zgodnie z przepisem art. 296 KSH W przypadku wytoczenia powództwa przez wspólnika na podstawie art. 295 oraz w razie upadłości spółki, osoby obowiązane do naprawienia szkody nie mogą powoływać się na uchwałę wspólników udzielającą im absolutorium ani na dokonane przez spółkę zrzeczenie się roszczeń o odszkodowanie.
Z tego przepisu wynika zasada ochrony interesu spółki i jej wierzycieli – niezależnie od decyzji wspólników czy organów spółki, osoby, które wyrządziły spółce szkodę, nie unikną odpowiedzialności tylko dlatego, że wcześniej:
O tym, czym jest absolutorium w spółce z o.o., przeczytasz tutaj.
Odpowiedzialność cywilnoprawna w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spoczywa na członkach zarządu i rozpoczyna się dopiero z wpisem spółki do rejestru czy wpisem do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego. Należy jednak zapamiętać, że każdorazowe przyczynienie się do powstania szkody w spółce z o.o. zobowiązuje do jej naprawienia.
Stan prawny na dzień: 29.04.2025 r.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Odpowiedzialność członków zarządu - wobec kogo jest stosowana?
Jak długo obowiązuje odpowiedzialność majątkową członków zarządu?