Zastanawiasz się czym jest uchwała wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialności oraz kiedy i w jakim trybie są one podejmowane? Przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (dalej jako KSH) szczegółowo reguluje procedurę związaną z podejmowaniem uchwał.
Z kolei w niniejszym artykule omówimy najważniejsze zagadnienia związane z uchwałami.
Wspólnicy podejmują co do zasady uchwały na zwyczajnych i nadzwyczajnych zgromadzeniach wspólników.
Zwyczajne zgromadzenie wspólników reguluje przepis art. 231 KSH:
1) rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy;
2) powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty, jeżeli zgodnie z art. 191 § 2 sprawy te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników;
3) udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków [por. § 2].
Z kolei zgodnie z przepisem art. 232 KSH nadzwyczajne zgromadzenie wspólników zwołuje się w przypadkach określonych w niniejszym dziale lub umowie spółki, a także gdy organy lub osoby uprawnione do zwoływania zgromadzeń uznają to za wskazane.
Nadzwyczajne zgromadzenia to wszystkie te, które nie mają charakteru zwyczajnych. Przedmiotem obrad nadzwyczajnego zgromadzenia mogą być wszystkie sprawy należące do kompetencji zgromadzenia wspólników, poza sprawami zarezerwowanymi dla zgromadzenia zwyczajnego. Nie oznacza to oczywiście, że nie można zwoływać zgromadzeń nadzwyczajnych w pierwszej połowie roku obrotowego dopóty, dopóki nie odbyło się zgromadzenie zwyczajne. Obowiązek zwołania zgromadzenia nadzwyczajnego może wynikać z przepisów prawa (zob. art. 233) albo z postanowień umowy spółki. Ponadto zgromadzenie nadzwyczajne może być zawsze zwołane, jeżeli organy bądź osoby, o których mowa w art. 235, uznają to za wskazane [tak M. Rodzynkiewicz [w:] Kodeks spółek handlowych. Komentarz, wyd. VII, WKP 2018, art. 232].
Zgodnie z przepisem art. 227 KSH:
W przepisie art. 228 KSH ustawodawca zawarł katalog spraw wymagających uchwały wspólników. Może on zostać rozszerzony w umowie spółki. Uchwały wspólników, poza innymi sprawami wymienionymi w niniejszym dziale lub umowie spółki, wymaga:
Co więcej, w literaturze przedmiotu wskazuje się, że poza jednoznacznym określeniem podejmowania uchwał tylko na zgromadzeniu wspólników KSH wymaga podejmowania uchwał na zgromadzeniu wspólników, co oznacza to możliwość podejmowania uchwał zarówno na zwyczajnym, jak i nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników. Dotyczy to m.in.:
W innych przypadkach kodeks przewiduje konieczność podejmowania uchwał, bez określenia, czy ma się to odbyć na zwyczajnym albo nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników, czy też możliwe jest podjęcie uchwały, tj.:
Przepis art. 229 KSH stanowi, że Umowa o nabycie dla spółki nieruchomości albo udziału w nieruchomości lub środków trwałych za cenę przewyższającą jedną czwartą kapitału zakładowego, nie niższą jednak od 50 000 złotych, zawarta przed upływem dwóch lat od dnia zarejestrowania spółki, wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa ta była przewidziana w umowie spółki.
Regulacja przepisu art. 229 KSH uzupełnia katalog zawarty w art. 228 KSH. Należy pamiętać, że również nabycie dla spółki nieruchomości, udziału w nieruchomości lub środków trwałych wymaga uchwały wspólników. Przy czym wymóg z art. 229 KSH dotyczy wyłącznie tych przypadków, w których spełnione są łącznie następujące przesłanki – cena nabycia przewyższa 1/4 kapitału zakładowego i jednocześnie nie jest niższa niż 50 000 zł, a do zawarcia umowy dochodzi przed upływem dwóch lat od dnia wpisu spółki do rejestru. Jeśli jednak zawarcie takiej umowy przewidziane zostało w samej umowie spółki, podjęcie uchwały przez wspólników nie jest konieczne [tak M. Dumkiewicz [w:] Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Warszawa 2020, art. 229].
Rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Uchwały zgromadzenia wspólników powinny być wpisane do księgi protokołów i podpisane przez obecnych lub co najmniej przez przewodniczącego i osobę sporządzającą protokół. Jeżeli protokół sporządza notariusz, zarząd wnosi wypis protokołu do księgi protokołów [por. art. 248 § 1 KSH].
Kolejne przepisy art. 248 KSH stanowią, że:
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 10 kwietnia 2014 r., sygn. akt I CSK 406/13
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 2005 r., sygn. akt IV CK 686/04
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 marca 2015 r., sygn. akt II CSK 818/14
Wzór uchwały wspólników w sprawie pokrycia straty sp. z o.o. możesz pobrać tutaj.
Wzór uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółki możesz pobrać tutaj.
Wzór uchwały spółki w sprawie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej możesz pobrać tutaj.
Wzór uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania z działalności spółki sp. z o.o. możesz pobrać tutaj.
Wzór uchwały o udzieleniu absolutorium prezesowi zarządu sp. z o.o. możesz pobrać tutaj.
Wzór uchwały o podwyższenie kapitału zakładowego sp. z o.o. możesz pobrać tutaj.
Wzór uchwały o podziale zysku spółki z o.o możesz pobrać tutaj.
Wzór protokołu z posiedzenia zarządu sp. z o.o. możesz pobrać tutaj.
Niewątpliwie należy pamiętać, że co do zasady uchwały wspólników sp. z o.o. są podejmowane na zgromadzeniu wspólników. Jednakże od tej zasady jest wyjątkiem, albowiem bez odbycia zgromadzenia wspólników mogą być powzięte uchwały, jeżeli wszyscy wspólnicy wyrażą na piśmie zgodę na postanowienie, które ma być powzięte, albo na głosowanie pisemne.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
W jaki sposób podejmowane są uchwały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?
Kiedy zwoływane jest nadzwyczajne zgromadzienie wspólników spółki z o.o.?