Blog ifirma.pl

Odszkodowanie za szkodę pojazdu to przychód z działalności

|
Otrzymałeś odszkodowanie za szkodę pojazdu? Sprawdź, jak powinno być rozliczone w działalności gospodarczej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wymienia szereg przypadków uzyskania przychodu, który mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego. Oznacza to, że nie zapłacimy od nich podatku dochodowego, mówi się że są to zwolnienia przedmiotowe. W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się zagadnieniu, czy otrzymane odszkodowanie w związku ze szkodą pojazdu będzie stanowiło przychód w działalności gospodarczej.

Wypłata odszkodowania w związku z majątkiem firmy

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą muszą sobie zdawać sprawę, że niekiedy przepisy będą różne dla firm i osób prywatnych. Taka właśnie sytuacja dotyczy wypłaty odszkodowania. Jak zajrzymy do ustawy o PIT to zauważymy, że otrzymane kwoty z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. Jednak ustawodawca wskazał jeden istotny dla przedsiębiorców wyjątek.

Otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej stanowią przychód w prowadzonej działalności gospodarczej i muszą być opodatkowane.

W jaki sposób takie odszkodowanie powinno być rozliczone w działalności gospodarczej można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Rodzaje ubezpieczeń pojazdów

O kolizję w ruchu drogowym nie jest trudno, niesie to ze sobą sporo różnego rodzaju komplikacji i wypełnienia formalności. Właściciele pojazdów mają obowiązek dokonywania zapłaty obowiązkowego ubezpieczenia OC, które obejmuje wypłatę odszkodowania w związku z wypadkiem czy kolizją drogową. Mamy jeszcze jedno ubezpieczenie AC, które jest dobrowolne. Obejmuje ono wypłatę odszkodowania za zdarzenia w ruchu drogowym, ale nie tylko. Zakres ubezpieczenia AC jest znacznie szerszy, obejmuje również: zdarzenia losowe, sytuacje spowodowane przez osoby trzecie, takie jak: kradzież, dewastacja, wandalizm, szkody powstałe w wyniku garażowania czy parkowania. Rodzi się pytanie, czy otrzymane odszkodowanie będzie stanowiło przychód w prowadzonej działalności? A jeśli tak to czy w 100% czy może 75%, jeśli samochód jest wykorzystywany w sposób mieszany. Zobaczmy, jakie jest stanowisko organów podatkowych w tej sprawie.

Odszkodowanie za szkodę pojazdu to przychód z działalności

Żeby mówić o przychodzie w działalności gospodarczej trzeba sobie w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie, czy pojazd był wykorzystywany na potrzeby prowadzenia tej działalności jeśli tak, to otrzymane odszkodowanie będzie stanowiło przychód.

Bez względu na to, czy otrzymane odszkodowanie będzie dotyczyło wypłaty z ubezpieczenia OC czy AC, to znajdzie się po stronie pozostałych przychodów w działalności gospodarczej. Nie ma również znaczenia wybrana forma opodatkowania, a więc taki przychód wykaże zarówno przedsiębiorca opłacający podatek według skali podatkowej, podatkiem liniowy i zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Przedsiębiorcy często zadają sobie również pytanie, czy jeżeli samochód jest wykorzystywany w sposób mieszany w działalności, to odszkodowanie ujmujemy w przychodach w 100%, czy w 75%? Otóż zawsze do przychodów zaliczamy 100% odszkodowania. Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach, przykładowa interpretacja nr 0114-KDIP3-2.4011.415.2020.2.MT z dnia 4 sierpnia 2020 r. W tym przypadku samochód był wykorzystywany na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W ocenie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) do przychodów powinna być zaliczona pełna kwota odszkodowania, czyli 100%. Natomiast koszt naprawy uszkodzonego pojazdu będzie mógł być zaliczony w 75% do kosztów uzyskania przychodów. W innej interpretacji z dnia 06.10.2022 r. nr 0112-KDL2-2.4011.617.2022.1.AA sprawa dotyczyła pojazdu użytkowanego na podstawie umowy najmu, ale właściciel pojazdu upoważnił przedsiębiorcę do otrzymania odszkodowania. Dyrektor KIS uznał, że skoro szkoda dotyczy składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej, to takie odszkodowanie będzie stanowiło przychód w tej działalności. Otrzymane odszkodowanie nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Odszkodowanie za szkodę pojazdu w działalności – podsumowanie

Przedsiębiorcy powinni sobie zapamiętać, że jeżeli otrzymają odszkodowanie za szkodę pojazdu, to mają obowiązek je wykazać w pozostałych przychodach w działalności i je opodatkować, w przypadku osób opłacających ryczałt będzie to stawka 8,5%, bez względu na to, jaką stawka podatku jest płacona w prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód wykazujemy w wysokości 100% otrzymanej kwoty, potwierdzają to organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. Jeżeli będziemy dokonywali naprawy pojazdu w ramach otrzymanych środków, to poniesione wydatki można ująć po stronie kosztów uzyskania przychodów. Przy czym należy pamiętać, że brak dobrowolnego ubezpieczenia AC samochodu pozbawia nas prawa do takiego rozliczenia. W ustawie o PIT jest zapis, z którego wynika, że straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych nie stanowią kosztów podatkowych, jeśli samochód nie był objęty AC.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie