Odzież ochronna zakupiona do motocykla firmowego a koszt firmy – wyrok NSA

odzież motocyklowa w kosztach firmy

Posiadasz motocykl i zastanawiasz się, czy możesz zaliczyć do kosztów zakup odzieży ochronnej? Przeczytaj informacje na ten temat.

Przedsiębiorcy wykorzystują w prowadzonej działalności gospodarczej różne środki transportu, a jednym z nich jest właśnie motocykl. Nie ma już wątpliwości, że koszty związane z zakupem i eksploatacją motocykla mogą się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów, ale ciągle otwarty i dyskusyjny pozostaje temat zakupu odzieży ochronnej do motocykla i zaliczenia jej do kosztów podatkowych. To będzie przedmiotem w naszych rozważaniach w dzisiejszej publikacji.

Podejście organów podatkowych do ujmowania w kosztach zakupu odzieży do motocykla

Niestety dla posiadaczy motocykli, organy podatkowe przez dłuższy czas stały na stanowisku, że wydatki na zakup odzieży ochronnej wykorzystywanej przy przejazdach motocyklem nie mogą się znaleźć w kosztach podatkowych.

Argumentacja w takim przypadku szła w kierunku podkreślenia, że wydatki na zakup przykładowo: kasku, kurtki, spodni, butów, rękawic mają charakter typowo osobisty i nie mogą się znaleźć w kosztach podatkowych przedsiębiorcy. Przełomowy w tej sprawie okazał się wyrok NSA z 2021 roku, który zaprezentujemy poniżej.

Wyrok NSA – odzież ochronna zakupiona do motocykla firmowego w kosztach podatkowych

Przedsiębiorcy nie podzielają stanowiska fiskusa, które zabrania im ujmowania w kosztach podatkowych wydatków na odzież ochronną do motocykla. W takim przypadku mają określone narzędzia do wykorzystania, a jednym z nich jest możliwość złożenia skargi do sądu, co też czasami czynią. Tak też było w przypadku przedsiębiorcy, który nie zgodził się z podejściem Dyrektora KIS, który nie pozwolił zaliczyć do kosztów podatkowych firmy zakupu m.in. kasków, odzieży ochronnej i/lub ochraniaczy.

Przedsiębiorca złożył skargę do WSA, który zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy. Takie rozstrzygnięcie zostało zakwestionowane jednak przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który złożył skargę kasacyjną do NSA.Sąd wyższej instancji w wyroku sygn. akt II FSK 2865/18 z dnia 4 marca 2021 roku przyznał jednak rację przedsiębiorcy, że wydatki na odzież ochronną do podróżowania motocyklem, skoro będą służyły wyłącznie w celu związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą przedsiębiorcy, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w firmie.

Jest to niewątpliwie przełomowe rozstrzygnięcie, ale nie można zapominać, że wyrok zapadł w konkretnym stanie faktycznym, jaki został opisany przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Wyartykułowano w nim m.in., że dokonane wydatki mają mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a więc nie mogą być wykorzystywane w inny sposób. Należałoby jednak śledzić, czy faktycznie zmieni się podejście organów podatkowych po wydaniu tego wyroku.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość