Blog ifirma.pl

Odzież ochronna zakupiona do motocykla firmowego a koszt firmy – wyrok NSA

|
|
2 minut czytania
Posiadasz motocykl i zastanawiasz się, czy możesz zaliczyć do kosztów zakup odzieży ochronnej? Przeczytaj informacje na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy wykorzystują w prowadzonej działalności gospodarczej różne środki transportu, a jednym z nich jest właśnie motocykl. Nie ma już wątpliwości, że koszty związane z zakupem i eksploatacją motocykla mogą się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów, ale ciągle otwarty i dyskusyjny pozostaje temat zakupu odzieży ochronnej do motocykla i zaliczenia jej do kosztów podatkowych. To będzie przedmiotem w naszych rozważaniach w dzisiejszej publikacji.

Podejście organów podatkowych do ujmowania w kosztach zakupu odzieży do motocykla

Niestety dla posiadaczy motocykli, organy podatkowe przez dłuższy czas stały na stanowisku, że wydatki na zakup odzieży ochronnej wykorzystywanej przy przejazdach motocyklem nie mogą się znaleźć w kosztach podatkowych.

Argumentacja w takim przypadku szła w kierunku podkreślenia, że wydatki na zakup przykładowo: kasku, kurtki, spodni, butów, rękawic mają charakter typowo osobisty i nie mogą się znaleźć w kosztach podatkowych przedsiębiorcy. Przełomowy w tej sprawie okazał się wyrok NSA z 2021 roku, który zaprezentujemy poniżej.

Wyrok NSA – odzież ochronna zakupiona do motocykla firmowego w kosztach podatkowych

Przedsiębiorcy nie podzielają stanowiska fiskusa, które zabrania im ujmowania w kosztach podatkowych wydatków na odzież ochronną do motocykla. W takim przypadku mają określone narzędzia do wykorzystania, a jednym z nich jest możliwość złożenia skargi do sądu, co też czasami czynią. Tak też było w przypadku przedsiębiorcy, który nie zgodził się z podejściem Dyrektora KIS, który nie pozwolił zaliczyć do kosztów podatkowych firmy zakupu m.in. kasków, odzieży ochronnej i/lub ochraniaczy.

Przedsiębiorca złożył skargę do WSA, który zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy. Takie rozstrzygnięcie zostało zakwestionowane jednak przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który złożył skargę kasacyjną do NSA.Sąd wyższej instancji w wyroku sygn. akt II FSK 2865/18 z dnia 4 marca 2021 roku przyznał jednak rację przedsiębiorcy, że wydatki na odzież ochronną do podróżowania motocyklem, skoro będą służyły wyłącznie w celu związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą przedsiębiorcy, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w firmie.

Jest to niewątpliwie przełomowe rozstrzygnięcie, ale nie można zapominać, że wyrok zapadł w konkretnym stanie faktycznym, jaki został opisany przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Wyartykułowano w nim m.in., że dokonane wydatki mają mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a więc nie mogą być wykorzystywane w inny sposób. Należałoby jednak śledzić, czy faktycznie zmieni się podejście organów podatkowych po wydaniu tego wyroku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie