Blog ifirma.pl

Okazjonalna praca zdalna na niepełnym etacie. Lista obecności – jak odnotować dni pracy zdalnej?

|
|
5 minut czytania
Zatrudniasz pracowników na część etatu? Sprawdź, jak wygląda okazjonalna praca zdalna na niepełnym etacie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Do czasu pandemii mało kto mógł pracować na odległość – zdalnie. Nie było również żadnych przepisów, poza telepracą, które regulowałyby zasady wykonywania pracy w takiej formule. Wiele się zmieniło w ostatnim okresie i praca zdalna na dobre zagościła w naszej rzeczywistości. Brakowało tylko przepisów, które by pozwoliły pracodawcom rozwiać wątpliwości, w jaki sposób to wszystko zorganizować. To też się zmieniło i od 8 kwietnia 2023 r. weszła w życie zmiana ustawy Kodeks pracy obejmująca, m.in. temat pracy zdalnej. Poza pracą zdalną mamy jeszcze okazjonalną pracę zdalną i w dzisiejszej publikacji odpowiemy sobie na pytanie czy okazjonalna praca zdalna obejmuje również pracowników na niepełnym etacie i czy praca zdalna powinna być odnotowana na liście obecności.

Okazjonalna praca zdalna – co na ten temat mówią przepisy?

W Kodeksie pracy pojawiła się w końcu definicja pracy zdalnej. Praca zdalna polega na wykonywaniu zadań służbowych poza firmą pracodawcy, w miejscu wskazanym przez pracownika każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Poza typowymi przypadkami, w których to dojdzie do wykonywania pracy zdalnej ustawodawca wprowadził do ustawy pojęcie okazjonalnej pracy zdalnej, poniżej kilka słów na jej temat.

Praca zdalna okazjonalna jest udzielana na wniosek pracownika
Pracodawca może odmówić udzielenia zgody na okazjonalna pracę zdalną, jednak odmowa powinna być uzasadniona na piśmie
Roczny wymiar okazjonalnej pracy zdalnej wynosi 24 dni

Przy okazjonalnej pracy zdalnej pracodawca nie ma obowiązku stosowania wszystkich przepisów dotyczących pracy zdalnej, jednak w mocy pozostają przepisy dotyczące m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy, czy procedur ochrony danych osobowych. Pracodawca nie może stosować polityki dyskryminacji pracowników przy rozpatrywaniu wniosków o okazjonalną pracę zdalną, co do zasady wniosek pracownika powinien być rozpatrzony pozytywnie. Wprowadzenie takiej zmiany do Kodeksu pracy umożliwia wielu pracownikom połączenie obowiązków prywatnych z zawodowymi. Okazjonalna praca zdalna pozwala pogodzić m.in. sprawowanie doraźnej opieki nad dziećmi czy członkami najbliższej rodziny.

Praca na część etatu

Godzenie obowiązków rodzinnych z pracą zawodową niekiedy zmusza do wycofania się z aktywności zawodowej. Problem ten najczęściej dotyczy kobiet, które zajmują się wychowywaniem dzieci. Nie jest to jednak dobre dla nikogo, ponieważ wiele kobiet chce realizować się zawodowo, jednocześnie nie zaniedbując rodziny. W takim przypadku jedną z alternatyw jest zatrudnienie na niepełny etat. Może to być przykładowo praca przez 5 dni w tygodniu w obniżonym wymiarze czasu pracy lub 8-godzinny dzień pracy w wybranych dniach. Niestety wielu pracodawców nie jest zainteresowanych takich modelem nawiązania stosunku pracy, ale część z nich decyduje się na takie rozwiązanie. Nas będzie interesowała okazjonalna praca zdalna w przypadku pracowników zatrudnionych na niepełnym etacie.

Okazjonalna praca zdalna a praca na niepełnym etacie

Wielu pracodawców zadaje sobie pytanie czy okazjonalna praca zdalna w wymiarze 24 dni przysługuje również pracownikom zatrudnionym na część etatu? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują proporcjonalnego zmniejszenia liczby dni okazjonalnej pracy zdalnej ze względu na wymiar zatrudnienia.

 
 Pracownikowi zatrudnionemu na niepełnym etacie przysługuje okazjonalna praca zdalna w wymiarze 24 dni. Nie ma przy tym znaczenia na jaką część etatu jest zatrudniony pracownik  
 

W przypadku pracowników niepełnoetatowych wymiar godzinowy okazjonalnej pracy zdalnej może być różny.

Przykład 1

Pani Lucyna jest zatrudniona na umowę o pracę na ½ etatu. Pracuje 4 godziny dziennie przez 5 dni w tygodniu. W dniach 26-27 kwietnia wystąpiła z wnioskiem o wyrażenie zgody na okazjonalna pracę zdalną a pracodawca wyraził zgodę. W takim przypadku 2 dni pracy zdalnej da wymiar czasu pracy w ilości 8 godzin.

Przykład 2

Pani Rita jest zatrudniona na ¾ etatu. Wymiar godzinowy pracy wynosi odpowiednio: jeden dzień 10 godzin a w pozostałe dni po 5 godzin, co daje łącznie w tygodniu 30 godzin pracy. Pani Rita złożyła wniosek o 3 dni pracy zdalnej w dniach, w których wymiar godzinowy wynosi 5 godzin, a to oznacza że będzie przebywała na okazjonalnej pracy zdalnej 15 godzin w ciągu 3 dni.

Okazjonalna praca zdalna a lista obecności

Ustawa Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy w celu ustalenia wynagrodzenia. Nie jest to jednak równoznaczne z obowiązkiem prowadzenia list obecności, które są podpisywane przez pracowników. Pomimo braku takiego obowiązku najczęściej w firmach znajdują się listy obecności lecz ich forma może być dowolna. Sposób ewidencjonowania czasu pracy jest indywidualna sprawą każdego pracodawcy i może być prowadzony w formie papierowej lub elektronicznie. Coraz częściej słyszy się o systemach informatycznych, które spełniają szereg funkcji kadrowych, m.in ewidencjonują obecności w pracy. Skoro przepisy nie nakładają na pracodawcę obowiązku prowadzenia list obecności, to nie ma również obowiązku, żeby okazjonalna praca zdalna była w jakiś szczególny sposób zaznaczona na liście obecności. Nie oznacza to jednak, żeby tego nie robić, nie ma takich przeciwwskazań.

Pracodawca nie ma obowiązku prowadzenia list obecności pracowników
Jeżeli taka lista obecności jest prowadzona, to nie ma obowiązku zaznaczania na niej w sposób szczególny okazjonalnej pracy zdalnej
Jeżeli jednak pracodawca zdecyduje, że w zakładzie pracy będzie funkcjonowała lista obecności, to jej forma jest dowolna
W sytuacji, gdy u danego pracodawcy będą funkcjonowały listy obecności, to nie ma przeszkód, żeby odnotowywać na nich w jakich okresach pracownik przebywał na pracy zdalnej
Regulacje na temat formy odnotowania obecności w pracy (list obecności) najczęściej znajdą się w przepisach wewnętrznych obowiązujących u danego pracodawcy lub mogą również wynikać bezpośrednio z zawartej umowy o pracę

Okazjonalna praca zdalna – podsumowanie

Wprowadzenie przepisów na temat pracy zdalnej do Kodeksu pracy wiąże się z koniecznością opracowania przez pracodawcę procedur, które mogą mieć przykładowo formę regulaminu pracy zdalnej. W takim dokumencie znajdą się szczegółowe informacje, także na temat okazjonalnej pracy zdalnej. Z formuły okazjonalnej pracy zdalnej mogą korzystać praktycznie wszyscy pracownicy, którzy pozostają w zatrudnieniu na umowę o pracę. Nie ma przy znaczenia w jakim wymiarze praca jest wykonywana, może to być pełen etat lub jego dowolna część. Przepisy dotyczące okazjonalnej pracy zdalnej nie nakładają na pracodawcę proporcjonalnego zmniejszania liczby dni w zależności od wymiaru etatu co oznacza, że każdemu pracownikowi przysługuje 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej. Pracodawca powinien pamiętać, że musi swoich pracowników traktować na takich samych zasadach – zakaz dyskryminacji. W kontekście omawianej okazjonalnej pracy zdalnej nie może dojść do sytuacji, że jeden z pracowników na takim samym stanowisku pracy uzyska zgodę na pracę zdalną a inny nie. Przepisy nie nakładają na pracodawcę obowiązku prowadzenia list obecności a to oznacza, że okazjonalna praca zdalna nie musi być w jakiś szczególny sposób odnotowywana. Jednak nie ma też przeciwwskazań, żeby to robić, jeżeli takie uzgodnienia i zasady obowiązują w zakładzie pracy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie