Powrót

Opłata małpkowa i cukrowa – planowane zmiany

podatek cukrowy i opłata małpkowa

Zastanawiasz się, co ma się zmienić w opłacie małpkowej i cukrowej? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Podatek cukrowy i opłata małpkowa - omówione zagadnienia:

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

W 2021 roku wprowadzone zostały dla niektórych przedsiębiorców nowe opłaty dotyczące określonej grupy towarów. Mówi się o nich potocznie – opłata małpkowa i cukrowa. W dzisiejszej publikacji napiszemy ogólnie czego dotyczą i jakie zmiany są planowane.

Opłata małpkowa i cukrowa

Opłata cukrowa jest to danina, jaką przedsiębiorcy muszą zapłacić od napojów słodzonych. W jaki sposób powinna być wyliczana taka opłata wynika z przepisów, które to regulują. Zobowiązani do jej zapłaty są sprzedawcy – zarówno osoby fizyczne, osoby prawne, jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które produkują, zamawiają i sprzedają napoje słodzone.

Zmianą przepisów zostali również objęci producenci, którzy dokonują sprzedaży napojów alkoholowych o pojemności poniżej 300 ml. Nowy obowiązek został wprowadzony przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Opłatę małpkową i cukrową przedsiębiorcy mają obowiązek odprowadzać na indywidualny numer rachunku bankowego w urzędzie skarbowym.

Planowane zmiany w opłacie małpkowej i cukrowej

W ustawie zmieniającej ustawę o podatku akcyzowym opublikowanej 15 kwietnia 2021 roku wprowadzone zostały pewne regulacje, które dotyczą opłaty małpkowej i cukrowej.

Mianowicie chodzi o wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych dotyczących wspomnianych zagadnień. Przed zmianą interpretacje były wydawane przez Ministerstwo Zdrowia. Zmiana ustawy o podatku akcyzowym wprowadziła zapis, który wskazuje, że obecnie takie interpretacje będą wydawane przez Ministerstwo Finansów. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej będzie wydawał interpretacje indywidualne zarówno w zakresie opłaty cukrowej, jak i małpkowej. Zgodnie z ustawą Dyrektor KIS może wystąpić do ministra właściwego do spraw zdrowia z wnioskiem o zajęcie stanowiska w sprawie, który będzie miał 21 dni na zajęcie stanowiska.

Zgodnie z informacjami, jakie można przeczytać na stronach rządowych, wprowadzona zmiana jest odpowiedzią na wątpliwości przedsiębiorców w zakresie prawidłowości stosowania nowych regulacji. Mianowicie kontrowersje wzbudzało kierowanie wniosków o wydanie interpretacji podatkowej do Ministerstwa Zdrowia, co właśnie zostało zmienione.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość