Opłata małpkowa i cukrowa – planowane zmiany

podatek cukrowy i opłata małpkowa

Zastanawiasz się, co ma się zmienić w opłacie małpkowej i cukrowej? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Podatek cukrowy i opłata małpkowa - omówione zagadnienia:

W 2021 roku wprowadzone zostały dla niektórych przedsiębiorców nowe opłaty dotyczące określonej grupy towarów. Mówi się o nich potocznie – opłata małpkowa i cukrowa. W dzisiejszej publikacji napiszemy ogólnie czego dotyczą i jakie zmiany są planowane.

Opłata małpkowa i cukrowa

Opłata cukrowa jest to danina, jaką przedsiębiorcy muszą zapłacić od napojów słodzonych. W jaki sposób powinna być wyliczana taka opłata wynika z przepisów, które to regulują. Zobowiązani do jej zapłaty są sprzedawcy – zarówno osoby fizyczne, osoby prawne, jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które produkują, zamawiają i sprzedają napoje słodzone.

Zmianą przepisów zostali również objęci producenci, którzy dokonują sprzedaży napojów alkoholowych o pojemności poniżej 300 ml. Nowy obowiązek został wprowadzony przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Opłatę małpkową i cukrową przedsiębiorcy mają obowiązek odprowadzać na indywidualny numer rachunku bankowego w urzędzie skarbowym.

Planowane zmiany w opłacie małpkowej i cukrowej

W ustawie zmieniającej ustawę o podatku akcyzowym opublikowanej 15 kwietnia 2021 roku wprowadzone zostały pewne regulacje, które dotyczą opłaty małpkowej i cukrowej.

Mianowicie chodzi o wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych dotyczących wspomnianych zagadnień. Przed zmianą interpretacje były wydawane przez Ministerstwo Zdrowia. Zmiana ustawy o podatku akcyzowym wprowadziła zapis, który wskazuje, że obecnie takie interpretacje będą wydawane przez Ministerstwo Finansów. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej będzie wydawał interpretacje indywidualne zarówno w zakresie opłaty cukrowej, jak i małpkowej. Zgodnie z ustawą Dyrektor KIS może wystąpić do ministra właściwego do spraw zdrowia z wnioskiem o zajęcie stanowiska w sprawie, który będzie miał 21 dni na zajęcie stanowiska.

Zgodnie z informacjami, jakie można przeczytać na stronach rządowych, wprowadzona zmiana jest odpowiedzią na wątpliwości przedsiębiorców w zakresie prawidłowości stosowania nowych regulacji. Mianowicie kontrowersje wzbudzało kierowanie wniosków o wydanie interpretacji podatkowej do Ministerstwa Zdrowia, co właśnie zostało zmienione.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość