Blog ifirma.pl

Opłata małpkowa i cukrowa – planowane zmiany

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, co ma się zmienić w opłacie małpkowej i cukrowej? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Podatek cukrowy i opłata małpkowa - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W 2021 roku wprowadzone zostały dla niektórych przedsiębiorców nowe opłaty dotyczące określonej grupy towarów. Mówi się o nich potocznie – opłata małpkowa i cukrowa. W dzisiejszej publikacji napiszemy ogólnie czego dotyczą i jakie zmiany są planowane.

Opłata małpkowa i cukrowa

Opłata cukrowa jest to danina, jaką przedsiębiorcy muszą zapłacić od napojów słodzonych. W jaki sposób powinna być wyliczana taka opłata wynika z przepisów, które to regulują. Zobowiązani do jej zapłaty są sprzedawcy – zarówno osoby fizyczne, osoby prawne, jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które produkują, zamawiają i sprzedają napoje słodzone.

Zmianą przepisów zostali również objęci producenci, którzy dokonują sprzedaży napojów alkoholowych o pojemności poniżej 300 ml. Nowy obowiązek został wprowadzony przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Opłatę małpkową i cukrową przedsiębiorcy mają obowiązek odprowadzać na indywidualny numer rachunku bankowego w urzędzie skarbowym.

Planowane zmiany w opłacie małpkowej i cukrowej

W ustawie zmieniającej ustawę o podatku akcyzowym opublikowanej 15 kwietnia 2021 roku wprowadzone zostały pewne regulacje, które dotyczą opłaty małpkowej i cukrowej.

Mianowicie chodzi o wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych dotyczących wspomnianych zagadnień. Przed zmianą interpretacje były wydawane przez Ministerstwo Zdrowia. Zmiana ustawy o podatku akcyzowym wprowadziła zapis, który wskazuje, że obecnie takie interpretacje będą wydawane przez Ministerstwo Finansów. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej będzie wydawał interpretacje indywidualne zarówno w zakresie opłaty cukrowej, jak i małpkowej. Zgodnie z ustawą Dyrektor KIS może wystąpić do ministra właściwego do spraw zdrowia z wnioskiem o zajęcie stanowiska w sprawie, który będzie miał 21 dni na zajęcie stanowiska.

Zgodnie z informacjami, jakie można przeczytać na stronach rządowych, wprowadzona zmiana jest odpowiedzią na wątpliwości przedsiębiorców w zakresie prawidłowości stosowania nowych regulacji. Mianowicie kontrowersje wzbudzało kierowanie wniosków o wydanie interpretacji podatkowej do Ministerstwa Zdrowia, co właśnie zostało zmienione.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie