Blog ifirma.pl

Opłata za torebki foliowe a podatki – zmiany w 2018 r.

|
|
3 minut czytania
Obowiązujące od początku 2018 r. przepisy Ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi nakładają na przedsiębiorców-sprzedawców obowiązek pobierania opłaty recyklingowej za popularne jednorazowe torebki foliowe. Opłata wyniesie 20 gr od torebki, a raz w roku uzbierana kwota zasili budżet państwa. Jak nowa opłata recyklingowa wpłynie na podatki?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Obowiązujące od początku 2018 r. przepisy Ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi nakładają na przedsiębiorców-sprzedawców obowiązek pobierania opłaty recyklingowej za popularne jednorazowe torebki foliowe. Opłata wyniesie 20 gr od torebki, a raz w roku uzbierana kwota zasili budżet państwa. Jak nowa opłata recyklingowa wpłynie na podatki?

Opłata recyklingowa w podatku dochodowym

Choć nowe przepisy dotyczące opłaty recyklingowej obowiązują dopiero od 1 stycznia 2018 r., wielu przedsiębiorców już wcześniej doliczało do zakupów opłatę za lekkie torebki foliowe, która stanowiła przychód – uwzględniany podczas wyliczania zaliczki na PIT.

Obecnie przedsiębiorca może nadal pobierać własną opłatę za torebkę, obowiązkowo musi jednak doliczyć do niej 20 groszową opłatę recyklingową; z drugiej strony – można zrezygnować z wpływu własnego i naliczać wyłącznie obligatoryjne 20 gr. Wybór należy do sprzedawcy, jednak co ważne – nie będzie on miał wpływu na rozliczanie wpływu z foliowych torebek jako przychodu. Zmieniając Ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, ustawodawca wprowadził jednocześnie zmianę w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z nowymi przepisami, opłata recyklingowa stanowi przychód, uwzględniany w podstawie opodatkowania PIT. Wartość opłaty powinna zostać ujęta w kolumnie 8 KPiR.

Z drugiej strony należy pamiętać, że sprzedawca jest zobowiązany raz w roku – do 15 marca kolejnego roku podatkowego – wpłacić zyski z opłaty recyklingowej na specjalne konto Ministerstwa Środowiska. Wartość takiej wniesionej opłaty będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu, ujmowany w kolumnie 13 KPiR.

Opłata recyklingowa a VAT

Wątpliwości co do zaliczenia opłaty recyklingowej do podstawy opodatkowania VAT zostały rozwiane przez Ministerstwo Finansów – zgodnie z komunikatem z 22 grudnia 2017 r., opłata recyklingowa podlega opodatkowaniu stawką 23% VAT.

Wyjaśnieniem takiego uzasadnienia jest art. 29a ust. 6 Ustawy o VAT, zgodnie z którym do podstawy opodatkowania zalicza się m.in. podatki, cła i opłaty i inne należności o podobnym charakterze (z wyjątkiem samej kwoty VAT) oraz prowizje, koszty opakowania, transportu, ubezpieczenia etc.; pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy/usługobiorcy.

Opłata recyklingowa za lekką torbę foliową stanowi – zgodnie z powyższym – element dostawy podlegający opodatkowaniu. Tym samym wartość brutto wymaganej przepisami opłaty recyklingowej wyniesie 25 groszy za torebkę.

Nie tylko opłaty – czy wiesz, że niektóre podatki także mogą stanowić koszt? Zobacz, jak zoptymalizować swoje rozliczenia!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie