Czy organizowanie webinarów w formie szkoleń podlega pod GTU?

organizowanie webinarów a gtu

Organizujesz webinary w formie szkoleń i zastanawiasz się, czy powinny być oznaczane GTU? Spróbujemy przeanalizować ten temat.

Stosowanie oznaczeń w nowym JKP_V7 potrafi być bardzo problematyczne. Mamy wiele materiałów, wyjaśnień, odpowiedzi na pytania, ale nie zapominajmy, że są to wszystko tylko wyjaśnienia przepisów podatkowych dokonywane na podstawie dostępnych informacji z Ministerstwa Finansów czy stanowiska doradców podatkowych, nie wynika to wprost z przepisów. W tej publikacji będziemy szukali odpowiedzi na pytanie czy organizowanie webinarów w formie szkoleń podlega pod GTU?

Co to jest webinar?

Oczywiście nie ma definicji ustawowej. Jest to rodzaj szkolenia, w ramach którego przekazywane treści mają charakter informacyjny, pomocniczy. Taka konferencja prowadzona jest z wykorzystaniem środków komunikacji na odległość, za pośrednictwem sieci internet z wykorzystaniem technologii webcast.

Prelegent i uczestnicy takiego wydarzenia najczęściej mogą się ze sobą komunikować zadając pytania prowadzącemu, który na nie odpowiada w części podsumowującej webinar. Firmy organizujące webinary mogą również załączać różne materiały typu: prezentacje, ćwiczenia, pliki zawierające źródła przekazywanych informacji, itp. Celem drugorzędnym prezentowania webinaru jest funkcja marketingowa, budowanie marki firmy.

Czy organizowanie webinarów w formie szkoleń będzie podlegało pod GTU_12?

Klasyfikacja GTU_12 jest jedną z najtrudniejszych w nowym pliku JPK_V7. Pomimo licznych wyjaśnień, odpowiedzi na pytania na stronie MF wciąż są to za bardzo ogólne informacje na ten temat.

W przypadku webinarów należałoby przeanalizować kody PKD, które według MF mogą być pomocne przy klasyfikowaniu usług. Dalej można również przeczytać, że zapis rozporządzenia w sprawie oznaczeń należy rozumieć względnie szeroko, uwzględniając faktyczną treść świadczonej usługi. Pomocne w przypadku webinaru może być odniesienie do kodów PKD mieszczących się w grupowaniu GTU 12 według MF:

  1. Doradcze, w tym doradztwo prawne i podatkowe, doradztwo związane z zarządzaniem:
  2. 62.02.1, 62.02.2, 66.19.91, 69.10.11, 69.10.12, 69.10.13, 69.10.14, 69.20.3, 70.22.11, 70.22.12, 70.22.13, 70.22.14, 70.22.15, 70.22.16, 70.22.3, 71.11.24, 71.11.42, 71.12.11, 71.12.31, 74.90.13, 74.90.15, 74.90.19.

  3. Usługi szkoleniowe: PKD 85
  4. Szkolenie to forma kształcenia obejmująca określony temat, którego celem jest uzupełnienie wiedzy i doskonalenie kwalifikacji zawodowych. Usługi szkoleniowe sklasyfikowane pod kodem PKD 85 obejmują szeroko rozumianą edukację: przedszkola, szkoły ponadpodstawowe i wyższe, pozaszkolne formy edukacji, naukę języków obcych, działalność wspomagającą edukację.

Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane mieszczące się pod kodem 85.59.B obejmują m.in:

  • edukację, w której nie da się zdefiniować poziomu nauczania,
  • kursy przygotowujące do egzaminu z wiedzy zawodowej,
  • kursy komputerowe,
  • szkolenia z zakresu komunikacji werbalnej i niewerbalnej,
  • kursy szybkiego czytania,
  • pozostałe pozaszkolne formy edukacji związane głównie z rozwijaniem własnych zainteresowań, uzyskiwaniem i uzupełnianiem wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych oraz doskonaleniem zawodowym (włączając: kwalifikacyjne kursy zawodowe, kursy umiejętności zawodowych, kursy kompetencji ogólnych, turnusy dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników).

Organizowanie webinarów a GTU – podsumowanie

Podsumowując: w przypadku organizowania webinarów w formie szkoleń należy przypuszczać (na podstawie opisu do kodu PKD 85.59.B), że powinny być one oznaczane kodem GTU 12, jeżeli możliwy jest kontakt ze szkolącym.

Sprzedaż nagrań webinarów, które odbyły się we wcześniej i bez kontaktu ze szkolącym, powinna być oznaczona kodem EE, jako świadczenie usługi elektronicznej, pod warunkiem, że jest ona dokonywana na rzecz nabywcy niebędącego podatnikiem (konsument) w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. W takim przypadku nie stosuje się już oznaczenia GTU_12.

Pamiętajmy, że ostateczna decyzja co do oznaczania lub nieoznaczenia w nowym JPK_V7 należy do przedsiębiorcy – organizatora webinaru, który najlepiej zna specyfikę swojej działalności gospodarczej. Jednakże podane informacje mogą być pomocne przy takiej analizie.

▶ Przeczytaj również: Czy kod GTU obowiązuje freelancerów?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość