Usług telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne (TNE) mogą być bez problemu świadczone na odległość, zarówno dla firm, jak i dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Przepisy ustawy o VAT obowiązują wszystkich czynnych podatników VAT, bez względu na ich wielkość i to często bywa problematyczne dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W publikacji odniesiemy się do świadczenia usług poza granicami Polski na rzecz podmiotów niebędących podatnikami.
Świadczenie usług TNE
W ustawie o podatku VAT w art.28k jest zapisane, że miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.
Jak wynika z tego zapisu, wykonanie usług TNE na rzecz konsumenta w innym kraju powinny być tam opodatkowane podatkiem VAT. Tego typu działanie byłoby niezwykle uciążliwe i kosztowne dla sektora MŚP, dlatego ustawodawca wprowadził pewne uproszczenia, właśnie z myślą o takich przedsiębiorcach.
Rozliczenie VAT od usług TNE następuje w kraju siedziby usługodawcy, a nie w państwie członkowskim UE, w którym zlokalizowany jest nabywca, jeżeli spełnione zostaną łącznie trzy następujące warunki:
- Usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej, a w razie braku takiej siedziby – stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu, tylko na terytorium Polski.
- Usługi TNE są świadczone na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego UE, innym niż terytorium Polski.
- Całkowita wartość usług TNE, świadczonych na rzecz podmiotów, o których mowa w pkt 2, pomniejszona o kwotę podatku, nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego ani w poprzednim roku podatkowym kwoty 42.000 zł (10 000 euro).
Po przekroczeniu progu 42.000 zł przedsiębiorca powinien dokonać rejestracji do podatku VAT w innym kraju UE i tam dokonywać rozliczania usług TNE wykonywanych na rzecz konsumentów. W takiej sytuacji przedsiębiorca ma jeszcze jedną możliwość skorzystania z tzw. procedury MOSS. Dzięki temu systemowi przedsiębiorca nie musi rejestrować się w urzędzie podatkowym w każdym kraju UE, w którym świadczy usługi TNE.
Co to są usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne?
W ustawie o VAT usługi TNE zostały zdefiniowane jako:
- Usługi telekomunikacyjne – rozumie się przez to usługi dotyczące transmisji, emisji i odbioru sygnałów, tekstów, obrazów i dźwięków lub wszelkiego rodzaju informacji drogą kablową, radiową, optyczną lub za pośrednictwem innych systemów elektromagnetycznych, w tym związane z nimi przeniesienie lub cesję praw do użytkowania środków dla zapewniania takiej transmisji, emisji i odbioru, wraz z zapewnieniem dostępu do ogólnoświatowych sieci informacyjnych, z uwzględnieniem art. 6a rozporządzenia UE nr 282/2011.
- Usługi nadawcze – rozumie się przez to usługi nadawcze, o których mowa w art. 6b rozporządzenia 282/2011.
- Usługi elektroniczne – rozumie się przez to usługi świadczone za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w art. 7 rozporządzenia 282/2011.
Oznaczenie EE dla usług TNE
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach i w ewidencjach VAT dla świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy o VAT musi być stosowane oznaczenie „EE”.
Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.
Zatem oznaczenie EE będzie mieć zastosowanie również do refaktury kosztów prywatnych rozmów przez pracodawcę na pracownika, także w przypadku świadczenia tych usług na terytorium Polski.
Mam pytanie w związku z tym: sprzedajemy bilety na spektakl, na naszej stronie jest pole „kup bilet” następnie jest przekierowanie do strony, która zajmuje się samą transmisją. Czyli w zasadzie pośredniczą w całej sprzedaży bo to ta druga firma zajmuje się transmisją i klient od nich dostaje link/wejście gdzie będzie mógł obejrzeć spektakl. Płacimy tej firmie prowizje w związku z tym. Wg mnie nie ma tu mowy po naszej stronie o usługach elektronicznych ale już sama nie wiem … 🙁 czy ktoś pomoże ?