Blog ifirma.pl

Osoba współpracująca w spółce cywilnej, czy to możliwe?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się czy w spółce cywilnej możliwe jest funkcjonowanie osoby współpracującej? W dzisiejszym artykule przybliżymy ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na mniejszą skalę, chętnie korzystają z pomocy najbliższej rodziny, o ile jest to potrzebne i możliwe. Taka osoba może być zatrudniona w firmie, przy czym warto znać zasady rozliczania zarówno w podatku dochodowym, jak i naliczania składek ZUS. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem osoby współpracującej w spółce cywilnej, czy taka opcja jest w ogóle możliwa?

Kogo uważa się za osobę współpracującą?

Ogólną informację na temat tego kto jest uważany za osobę współpracującą, znajdziemy w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (SUS). Wymienione tam zostały osoby takie jak:

 • małżonek,
 • dzieci własne,
 • dzieci drugiego małżonka,
 • dzieci przysposobione,
 • rodzice,
 • macocha i ojczym,
 • osoby przysposabiające

o ile pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Jednak w tym miejscu należy się zastanowić czy taka sama zależność powstaje przy zatrudnieniu członka najbliższej rodziny w spółce cywilnej?

Definicja pracodawcy

W celu ustalenia jak zdefiniowany został pracodawca, zajrzymy do ustawy Kodeks pracy, w którym czytamy, że pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Z przepisów nie wynika wprost, czy mianem pracodawcy można również określić spółkę cywilną. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, a więc wydaje się, że można ją również wpisać w definicję pracodawcy. W kontekście zatrudniania pracowników będziemy, więc mieli do czynienia ze spółką cywilną, jako pracodawcą, a nie z jej wspólnikami. A to oznacza, że w takim przypadku nie może być mowy o zatrudnianiu osoby współpracującej.

Ważne!
W przypadku spółki cywilnej pracodawcą jest spółka, a nie jej wspólnicy. W tym układzie zatrudnienie członka najbliższej rodziny jest traktowane na takich samych zasadach, jak zatrudnienie osoby niespokrewnionej. A to oznacza, że zaliczki na podatek dochodowy i składki ZUS będą naliczane i odprowadzane na zasadach ogólnych

Osoba współpracująca w spółce cywilnej, czy to możliwe?

W świetle powyższych ustaleń należy uznać, że zatrudniając członka najbliższej rodziny w spółce cywilnej, nie mamy do czynienia z osobą współpracującą tylko z pracownikiem, tak również do tego tematu podchodzi ZUS. W jednej z interpretacji z dnia 12.09.2022 r. znak sprawy DI/100000/43/980/2022 ZUS wyjaśnił, że stanowisko przedsiębiorcy jest prawidłowe. Potwierdził, że w przypadku spółki jawnej pracodawcą nie jest osoba fizyczna, ale spółka. Przywołany został również wyrok Sądu Najwyższego z 1998 roku, w którym czytamy, że z ustawy SUS wynika, że spółka prawa cywilnego jest podmiotem gospodarczym, który może zatrudniać pracowników, w tym także osób bliskich wspólników. Na kanwie tego rozstrzygnięcia należy uznać, że małżonek czy dziecko wspólnika spółki cywilnej nie będzie uznany za osobę współpracującą.

Podsumowanie

W dzisiejszej publikacji poruszony został temat zatrudniania członków najbliższej rodziny przez spółkę cywilną. Z przeprowadzonej analizy obowiązujących przepisów wyprowadzono wniosek, że pracodawcą jest spółka, a nie jej wspólnicy, co automatycznie wyklucza możliwość uznania członków najbliższej rodziny za osoby współpracujące w świetle przepisów ZUS. Prowadzi to do jednego wniosku, że zatrudnienie żony, dziecka, rodziców czy inne osoby, które mieszczą się w definicji osoby współpracującej, rodzi obowiązek dokonywania rozliczeń podatkowo-składkowych na takich samych zasadach, jak przy zatrudnianiu osób niespokrewnionych.

Stan prawny na dzień: 25.06.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie