Opodatkowanie ryczałtem najmu prywatnego – zmiany od 2019

ryczałt od najmu

Podatnicy, którzy w 2019 roku wybrali ryczałt ewidencjonowany jako formę opodatkowania przychodów z najmu prywatnego, nie muszą składać oświadczenia o tej decyzji do 20 stycznia. Obecnie obowiązujące przepisy dają mu czas do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym osiągnie pierwszy przychód z tego tytułu.

Od 1 stycznia 2019 roku zmianie uległy przepisy określające sposób informowania o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania przychodów z najmu prywatnego. Obecnie podatnik musi przekazać taką informację do urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie pierwszy przychód z tego tytułu.

Nowe zasady informowania o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego do przychodów z najmu

Zmiana w zakresie informowania o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego jako formy opodatkowania przychodów z najmu prywatnego oznacza, że podatnicy, którzy chcieliby skorzystać z takiej opcji nie musieli informować urzędu skarbowego o tym fakcie za pomocą specjalnego oświadczenia do 21 stycznia 2019 roku (według starych terminów). Wystarczającym będzie wpłacenie pierwszej zaliczki od tego typu przychodów na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (a jeżeli pierwszy taki przychód podatnik osiągnął w grudniu roku podatkowego, wystarczające będzie złożenie zeznania PIT-28 do 31 stycznia 2020 roku).

Ryczałt od przychodów z najmu prywatnego – przepisy przejściowe

W tym miejscu warto zaznaczyć także, że zgodnie z przepisami przejściowymi, nowe zasady składania zawiadomień o wyborze opodatkowania przychodów z najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych po raz pierwszy zastosują podatnicy, którzy zdecydowali się na tę formę opodatkowania po 1 stycznia 2019 roku. Podatnicy, którzy korzystali z tej możliwości w 2018 roku i chcą nadal płacić zryczałtowany podatek, nie muszą składać żadnego oświadczenia. Zawiadomienie o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego złożone przed 1 stycznia 2019 zachowuje swoją ważność także w kolejnych latach podatkowych.

Podpisywanie oświadczeń przez małżonków

Inna zmiana w tym zakresie dotyczy oświadczeń składanych przez małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, o opodatkowaniu ryczałtem przychodów z najmu prywatnego w całości przez jednego z nich. Do tej pory wymagane były podpisy obu osób, od 1 stycznia 2019 wystarczy natomiast podpis jednego z małżonków.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych przy najmie prywatnym – limit

W 2019 roku nie zmienił się limit przychodów określający właściwą stawkę ryczałtu dla przychodów z najmu prywatnego. Nadal do kwoty 100 000 zł przychodów w danym roku, są one opodatkowane stawką 8,5%, a od nadwyżki ponad ten limit stosuje się stawkę 12,5%.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość