Blog ifirma.pl

Oznaczenie MK w jakich przypadkach stosować?

|
|
3 minut czytania
Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Przeczytaj jakie faktury zakupowe powinny być dodatkowo oznaczone w JPK.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy wybrali rozliczanie podatku VAT korzystając z przywileju stosowania metody kasowej wykazują podatek VAT należny i naliczony na nieco innych zasadach niż pozostali podatnicy VAT. Z tego też powodu ustawodawca zalecił w nowym plikach JPK_V7 oznaczanie takich transakcji odpowiednim kodem. Sprawdźmy, w jaki sposób prawidłowo wykazywać faktury VAT oznaczone jako “Metoda kasowa”.

Metoda kasowa – na czym polega?

Tytułem wprowadzenia przedstawimy ogólne informacje na temat rozliczania podatku VAT metodą kasową.

Co do zasady czynni podatnicy VAT mają obowiązek wykazywać podatek VAT należny w rozliczeniu za okres, w którym powstał u nich obowiązek podatkowy, bez względu na to czy otrzymali zapłatę za fakturę sprzedaży, czy też nie. Jeżeli natomiast chodzi o rozliczenie przy stosowaniu metody kasowej, to VAT należny wystąpi wówczas, gdy przedsiębiorca otrzyma całość lub część zapłaty za fakturę sprzedaży, lub po 180 dniach w przypadkach, o których jest mowa w ustawie o VAT (art. 21 ust. 1 pkt 2).

Ta sama zasada obowiązuje jeżeli chodzi o prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, a mianowicie powstaje dopiero w momencie uregulowania należności za fakturę zakupową.

Kiedy należy stosować oznaczenie MK w JPK_V7?

W rozporządzeniu w sprawie stosowania nowych kodów i oznaczeń w pliku JPK faktura wystawiona przez podatnika będącego dostawcą lub usługodawcą, który wybrał metodę kasową rozliczeń określoną w art. 21 ustawy o VAT ma mieć oznaczenie MK.

Zgodnie z informacją znajdującą się w broszurze informacyjnej Ministra Finansów dokument zakupu (DokumentZakupu) wykazuje się poprzez wybór odpowiedniego oznaczenia dowodu, w przypadku wystąpienia w danym okresie rozliczeniowym określonego dowodu zakupu. W naszym przypadku będzie to oznaczenie MK, które stosuje się w przypadku faktury wystawionej przez małego podatnika VAT, który wybrał metodę kasową rozliczenia podatku VAT.

Oznaczenie MK w pytaniach i odpowiedziach

Na stronie Ministerstwa Finansów znalazło się następujące pytanie dotyczące oznaczenia MK:

Czy oznaczenia wprowadzone w nowym JPK_VAT z deklaracją MK dotyczy również faktur wystawionych w okresach przed wdrożeniem nowej struktury, lecz z racji, np. momentu powstania obowiązku wykazywanych w okresie obowiązywania nowej struktury?

Odpowiedź MF:

Oznaczenie MK wprowadzone w nowej strukturze dotyczy także dokumentów wykazywanych w czasie jej obowiązywania, a wystawionych wcześniej. A więc obejmie również np. faktury zakupowe wystawione przed okresem obowiązywania nowej struktury jeśli podatnik będzie korzystać z prawa do odliczenia w okresie jej obowiązywania.

Pamiętajmy, że od 1 października 2020 r. należy zwracać szczególną uwagę nie tylko na właściwe ewidencjonowanie faktur sprzedaży, ale również faktur zakupowych. Szczególnie ważne są dodatkowe oznaczenia, jakie mogą się znaleźć na fakturze typu: “Metoda kasowa”, o czym piszemy w bieżącym artykule. Warto zawsze w takiej sytuacji sprawdzić, czy przypadkiem dana faktura kosztowa/zakupowa nie powinna być jeszcze dodatkowo oznaczona w podatku VAT. Oczywiście taki obowiązek oznaczania dotyczy tylko czynnych podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzić ewidencje VAT zakupu i sprzedaży.

Przeczytaj również: Rozliczenie podatków metodą kasową w okresie pandemii

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Metoda kasowa – na czym polega?

   Jeżeli chodzi o rozliczenie przy stosowaniu metody kasowej, to VAT należny wystąpi wówczas, gdy przedsiębiorca otrzyma całość lub część zapłaty za fakturę sprzedaży, lub po 180 dniach w przypadkach, o których jest mowa w ustawie o VAT (art. 21 ust. 1 pkt 2).
  2. Kiedy należy stosować oznaczenie MK w JPK_V7?

   W rozporządzeniu w sprawie stosowania nowych kodów i oznaczeń w pliku JPK faktura wystawiona przez podatnika będącego dostawcą lub usługodawcą, który wybrał metodę kasową rozliczeń określoną w art. 21 ustawy o VAT ma mieć oznaczenie MK.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie