Oznaczenie MK w jakich przypadkach stosować?

oznaczenia MK faktura metoda kasowa

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Przeczytaj jakie faktury zakupowe powinny być dodatkowo oznaczone w JPK.

Przedsiębiorcy, którzy wybrali rozliczanie podatku VAT korzystając z przywileju stosowania metody kasowej wykazują podatek VAT należny i naliczony na nieco innych zasadach niż pozostali podatnicy VAT. Z tego też powodu ustawodawca zalecił w nowym plikach JPK_V7 oznaczanie takich transakcji odpowiednim kodem. Sprawdźmy, w jaki sposób prawidłowo wykazywać faktury VAT oznaczone jako “Metoda kasowa”.

Metoda kasowa – na czym polega?

Tytułem wprowadzenia przedstawimy ogólne informacje na temat rozliczania podatku VAT metodą kasową.

Co do zasady czynni podatnicy VAT mają obowiązek wykazywać podatek VAT należny w rozliczeniu za okres, w którym powstał u nich obowiązek podatkowy, bez względu na to czy otrzymali zapłatę za fakturę sprzedaży, czy też nie. Jeżeli natomiast chodzi o rozliczenie przy stosowaniu metody kasowej, to VAT należny wystąpi wówczas, gdy przedsiębiorca otrzyma całość lub część zapłaty za fakturę sprzedaży, lub po 180 dniach w przypadkach, o których jest mowa w ustawie o VAT (art. 21 ust. 1 pkt 2).

Ta sama zasada obowiązuje jeżeli chodzi o prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, a mianowicie powstaje dopiero w momencie uregulowania należności za fakturę zakupową.

Kiedy należy stosować oznaczenie MK w JPK_V7?

W rozporządzeniu w sprawie stosowania nowych kodów i oznaczeń w pliku JPK faktura wystawiona przez podatnika będącego dostawcą lub usługodawcą, który wybrał metodę kasową rozliczeń określoną w art. 21 ustawy o VAT ma mieć oznaczenie MK.

Zgodnie z informacją znajdującą się w broszurze informacyjnej Ministra Finansów dokument zakupu (DokumentZakupu) wykazuje się poprzez wybór odpowiedniego oznaczenia dowodu, w przypadku wystąpienia w danym okresie rozliczeniowym określonego dowodu zakupu. W naszym przypadku będzie to oznaczenie MK, które stosuje się w przypadku faktury wystawionej przez małego podatnika VAT, który wybrał metodę kasową rozliczenia podatku VAT.

Oznaczenie MK w pytaniach i odpowiedziach

Na stronie Ministerstwa Finansów znalazło się następujące pytanie dotyczące oznaczenia MK:

Czy oznaczenia wprowadzone w nowym JPK_VAT z deklaracją MK dotyczy również faktur wystawionych w okresach przed wdrożeniem nowej struktury, lecz z racji, np. momentu powstania obowiązku wykazywanych w okresie obowiązywania nowej struktury?

Odpowiedź MF:

Oznaczenie MK wprowadzone w nowej strukturze dotyczy także dokumentów wykazywanych w czasie jej obowiązywania, a wystawionych wcześniej. A więc obejmie również np. faktury zakupowe wystawione przed okresem obowiązywania nowej struktury jeśli podatnik będzie korzystać z prawa do odliczenia w okresie jej obowiązywania.

Pamiętajmy, że od 1 października 2020 r. należy zwracać szczególną uwagę nie tylko na właściwe ewidencjonowanie faktur sprzedaży, ale również faktur zakupowych. Szczególnie ważne są dodatkowe oznaczenia, jakie mogą się znaleźć na fakturze typu: “Metoda kasowa”, o czym piszemy w bieżącym artykule. Warto zawsze w takiej sytuacji sprawdzić, czy przypadkiem dana faktura kosztowa/zakupowa nie powinna być jeszcze dodatkowo oznaczona w podatku VAT. Oczywiście taki obowiązek oznaczania dotyczy tylko czynnych podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzić ewidencje VAT zakupu i sprzedaży.

Przeczytaj również: Rozliczenie podatków metodą kasową w okresie pandemii

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Metoda kasowa – na czym polega?

    Jeżeli chodzi o rozliczenie przy stosowaniu metody kasowej, to VAT należny wystąpi wówczas, gdy przedsiębiorca otrzyma całość lub część zapłaty za fakturę sprzedaży, lub po 180 dniach w przypadkach, o których jest mowa w ustawie o VAT (art. 21 ust. 1 pkt 2).

  2. 🔸Kiedy należy stosować oznaczenie MK w JPK_V7?

    W rozporządzeniu w sprawie stosowania nowych kodów i oznaczeń w pliku JPK faktura wystawiona przez podatnika będącego dostawcą lub usługodawcą, który wybrał metodę kasową rozliczeń określoną w art. 21 ustawy o VAT ma mieć oznaczenie MK.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość