Oznaczenie MK w jakich przypadkach stosować?

oznaczenia MK faktura metoda kasowa

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Przeczytaj jakie faktury zakupowe powinny być dodatkowo oznaczone w JPK.

Przedsiębiorcy, którzy wybrali rozliczanie podatku VAT korzystając z przywileju stosowania metody kasowej wykazują podatek VAT należny i naliczony na nieco innych zasadach niż pozostali podatnicy VAT. Z tego też powodu ustawodawca zalecił w nowym plikach JPK_V7 oznaczanie takich transakcji odpowiednim kodem. Sprawdźmy, w jaki sposób prawidłowo wykazywać faktury VAT oznaczone jako “Metoda kasowa”.

Metoda kasowa – na czym polega?

Tytułem wprowadzenia przedstawimy ogólne informacje na temat rozliczania podatku VAT metodą kasową.

Co do zasady czynni podatnicy VAT mają obowiązek wykazywać podatek VAT należny w rozliczeniu za okres, w którym powstał u nich obowiązek podatkowy, bez względu na to czy otrzymali zapłatę za fakturę sprzedaży, czy też nie. Jeżeli natomiast chodzi o rozliczenie przy stosowaniu metody kasowej, to VAT należny wystąpi wówczas, gdy przedsiębiorca otrzyma całość lub część zapłaty za fakturę sprzedaży, lub po 180 dniach w przypadkach, o których jest mowa w ustawie o VAT (art. 21 ust. 1 pkt 2).

Ta sama zasada obowiązuje jeżeli chodzi o prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, a mianowicie powstaje dopiero w momencie uregulowania należności za fakturę zakupową.

Kiedy należy stosować oznaczenie MK w JPK_V7?

W rozporządzeniu w sprawie stosowania nowych kodów i oznaczeń w pliku JPK faktura wystawiona przez podatnika będącego dostawcą lub usługodawcą, który wybrał metodę kasową rozliczeń określoną w art. 21 ustawy o VAT ma mieć oznaczenie MK.

Zgodnie z informacją znajdującą się w broszurze informacyjnej Ministra Finansów dokument zakupu (DokumentZakupu) wykazuje się poprzez wybór odpowiedniego oznaczenia dowodu, w przypadku wystąpienia w danym okresie rozliczeniowym określonego dowodu zakupu. W naszym przypadku będzie to oznaczenie MK, które stosuje się w przypadku faktury wystawionej przez małego podatnika VAT, który wybrał metodę kasową rozliczenia podatku VAT.

Oznaczenie MK w pytaniach i odpowiedziach

Na stronie Ministerstwa Finansów znalazło się następujące pytanie dotyczące oznaczenia MK:

Czy oznaczenia wprowadzone w nowym JPK_VAT z deklaracją MK dotyczy również faktur wystawionych w okresach przed wdrożeniem nowej struktury, lecz z racji, np. momentu powstania obowiązku wykazywanych w okresie obowiązywania nowej struktury?

Odpowiedź MF:

Oznaczenie MK wprowadzone w nowej strukturze dotyczy także dokumentów wykazywanych w czasie jej obowiązywania, a wystawionych wcześniej. A więc obejmie również np. faktury zakupowe wystawione przed okresem obowiązywania nowej struktury jeśli podatnik będzie korzystać z prawa do odliczenia w okresie jej obowiązywania.

Pamiętajmy, że od 1 października 2020 r. należy zwracać szczególną uwagę nie tylko na właściwe ewidencjonowanie faktur sprzedaży, ale również faktur zakupowych. Szczególnie ważne są dodatkowe oznaczenia, jakie mogą się znaleźć na fakturze typu: “Metoda kasowa”, o czym piszemy w bieżącym artykule. Warto zawsze w takiej sytuacji sprawdzić, czy przypadkiem dana faktura kosztowa/zakupowa nie powinna być jeszcze dodatkowo oznaczona w podatku VAT. Oczywiście taki obowiązek oznaczania dotyczy tylko czynnych podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzić ewidencje VAT zakupu i sprzedaży.

Przeczytaj również: Rozliczenie podatków metodą kasową w okresie pandemii

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Metoda kasowa – na czym polega?

    Jeżeli chodzi o rozliczenie przy stosowaniu metody kasowej, to VAT należny wystąpi wówczas, gdy przedsiębiorca otrzyma całość lub część zapłaty za fakturę sprzedaży, lub po 180 dniach w przypadkach, o których jest mowa w ustawie o VAT (art. 21 ust. 1 pkt 2).

  2. 🔸Kiedy należy stosować oznaczenie MK w JPK_V7?

    W rozporządzeniu w sprawie stosowania nowych kodów i oznaczeń w pliku JPK faktura wystawiona przez podatnika będącego dostawcą lub usługodawcą, który wybrał metodę kasową rozliczeń określoną w art. 21 ustawy o VAT ma mieć oznaczenie MK.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość