Coraz głośniej mówi się o przechodzeniu z płatności gotówkowych na bezgotówkowe. Limity płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami cały czas są obniżane. Dodatkowo mają również zacząć obowiązywać limity gotówkowe dla transakcji z konsumentem. Już obecnie wielu przedsiębiorców, którzy posiadają kasę fiskalną mogą mieć obowiązek posiadania terminala płatniczego. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do tego, kto ma obowiązek posiadania takiego terminala.
Pojęcie płatności bezgotówkowej
Płatność bezgotówkowa jest to elektroniczny transfer środków pieniężnych pomiędzy kontami bankowymi.
Pod pojęciem płatności bezgotówkowej mieści się:
- przelew na rachunek bankowy,
- płatność online z wykorzystaniem karty płatniczej,
- płatność plastikową kartą płatniczą,
- płatność BLIK – z wykorzystaniem aplikacji mobilnej na telefon.
Jak widać dokonanie płatności bez użycia gotówki jest możliwe na kilka sposobów.
Przedsiębiorcy muszą pamiętać o zasadach, jakie obowiązują przy regulowaniu zobowiązań za transakcje powyżej 15.000 zł. Takie płatności pomiędzy osobami prowadzącymi działalność gospodarczą muszą być dokonywane w wykorzystaniem rachunku płatniczego, takiego jak:
- rachunek bankowy,
- rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK).
Za płatności bezgotówkowe uważane są również zapłaty realizowane z wykorzystaniem tzw. mechanizmów pośrednich: np. płatność kartą czy przez platformy internetowe za pośrednictwem m.in. PayU, Paypal, Przelewy24 lub przez inny system e-płatności.
Płatności dokonywane przez konsumenta
O osobach fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, potocznie mówi się, że są konsumentami. Jeżeli przedsiębiorca dokonuje bezpośrednich transakcji z konsumentem, to musi pamiętać, że obecnie nie może mu już narzucać formy płatności. Nabywca decyduje, w jakiej formie chce dokonać zapłaty: gotówkowej czy bezgotówkowej.
Pojawiło się nowe pojęcie “instrument płatniczy”, które jest zdefiniowane w ustawie o usługach płatniczych.
Jak można przeczytać w tej definicji pojęcie instrumentu płatniczego jest bardzo pojemne i na pewno nie mieści się w nim odniesienie jedynie do terminala płatniczego. Wynika z tego, że przedsiębiorca, który posiada kasę fiskalną nie zawsze musi posiadać terminal płatniczy.
Kto ma obowiązek posiadać terminal płatniczy?
Ustaliliśmy już, że każdy przedsiębiorca, który ewidencjonuje sprzedaż na kasie fiskalnej ma obowiązek od 1 stycznia 2022 r. umożliwić konsumentom zapłatę w formie bezgotówkowej z wykorzystaniem instrumentu płatniczego. Wiemy już, że instrument płatniczy to nie tylko terminal płatniczy. W takim razie można pokusić się na stwierdzenie, że nie każdy przedsiębiorca musi posiadać terminal płatniczy, żeby spełniał wymóg przyjęcia płatności bezgotówkowej od konsumenta.
- udostępnienia firmowego rachunku bankowego,
- płatności BLIK
to nie musi posiadać terminala płatniczego.
Obowiązkiem przedsiębiorcy jest zapewnienie co najmniej jednej z metod płatności bezgotówkowych, o których tutaj napisaliśmy.
Podsumowanie
Jak się okazuje pełne zrozumienie przepisów bardzo często jest możliwe dopiero w momencie, kiedy poznamy znaczenie i definicje wszystkich pojęć, jakie są użyte w ustawie. Nie zawsze taka analiza jest prosta, jednak akurat w przypadku określenia płatności bezgotówkowych udało nam się to ustalić. Wiemy już, że nie każdy przedsiębiorca, nawet jak posiada kasę fiskalną musi od razu posiadać terminal płatniczy. Wystarczy, że umożliwi konsumentowi zapłatę przelewem bankowym czy z funkcją BLIK, to zwalnia go z tego obowiązku. Nie ma możliwości, żeby klient był zmuszany do płatności gotówkowych, jeśli nie chce w tej formie regulować zapłaty.