Co to jest kod WEW i kiedy go stosować?

oznaczenie WEW

Wystawiasz dokumenty wewnętrzne w VAT? Sprawdź jak je prawidłowo stosować nowo obowiązujące oznaczenie WEW w JPK_V7.

Nowy plik JPK wprowadził wiele dodatkowych oznaczeń dla różnych dokumentów i musimy się z tym faktem oswoić i zapamiętać wprowadzone zmiany. Nie jest to wcale taki łatwy proces, ale staramy się, aby wszystkie niezbędne informacje docierały do osób zainteresowanych w przystępnej formie. Dzisiaj zajmiemy się oznaczeniem WEW, stosowanym do dowodów wewnętrznych w podatku VAT.

Oznaczenie WEW – kiedy należy je stosować?

W rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT podana została jedynie bardzo ogólna informacja, że do dokumentów wewnętrznych w nowym JPK stosujemy oznaczenie WEW. W tym miejscu należy odpowiedzieć na pytanie, jakich operacji gospodarczych takie oznaczenie będzie dotyczyło? Otóż ujmując to bardzo ogólnie, będą to te czynności, które nie są objęte innym dokumentem typu: faktura, paragon fiskalny, rachunek, umowa kupna-sprzedaży. W ustawie o VAT jest wymienionych kilka takich przypadków, gdzie nie ma obowiązku wystawiania faktury VAT, będą do nich należały m.in.:

 1. Nieodpłatne przekazanie towarów i usług.
 2. Roczna korekta podatku VAT u przedsiębiorców dokonujących sprzedaży mieszanej w związku ze zmianą współczynnika odliczenia podatku naliczonego.
 3. Zmiana przeznaczenia środka trwałego.
 4. Sprzedaż bezrachunkowa na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.
 5. Sprzedaż zwolniona, dla której nie wystawiono faktury.
 6. Rozliczenie WNT bez faktury.
 7. Przeznaczenie towarów na cele osobiste przedsiębiorcy, osób współpracujących, pracowników.
Oczywiście oznaczenie dokumentów symbolem WEW dotyczy tylko operacji gospodarczych, które są przeprowadzane przez czynnego podatnika VAT.

Przykład 1

Pani Ania jako czynny podatnik VAT nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. W takiej sytuacji jeżeli będzie dokonywała dostawy towarów lub usług na rzecz osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej musi ją zaewidencjonować jako sprzedaż bezrachunkową, a następnie wprowadzić dokument wewnętrzny do ewidencji VAT z oznaczeniem WEW.

Przykład 2

Pan Marek prowadzi sklep z artykułami RTV i AGD, jest czynnym podatnikiem VAT. Przedsiębiorca przeznaczył telewizor na cele osobiste. Takie przekazanie telewizora należy odnotować w ewidencji VAT sprzedaży na podstawie dokumentu wewnętrznego z oznaczeniem WEW.

Przykład 3

Pan Piotr wycofał samochód osobowy do majątku prywatnego, który był w ewidencji środków trwałych. W takiej sytuacji Pan Piotr musi wycenić samochód według cen rynkowych na dzień wycofania, a taką operację należy zaksięgować w ewidencji VAT sprzedaży na podstawie dokumentu wewnętrznego, który musi zostać oznaczony kodem WEW.

Pytania dotyczące oznaczenia WEW

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiły się pytania i odpowiedzi również na ten temat, oto one:

Czy w nowym JPK_VAT z deklaracją korektę z tytułu tzw. ulgi na złe długi trzeba będzie dodatkowo oznaczać w ewidencji jako dokument wewnętrzny „WEW”?
W odpowiedzi MF informuje, że w przypadku korekt, które wynikają z tzw. ulgi na złe długi, należy wprowadzać poszczególne faktury będące podstawą do dokonania korekty VAT, na których należy wykazać dane kontrahenta z kwotami. Z tego powodu do korekty z tytułu ulgi na złe długi po stronie wierzyciela i dłużnika nie stosuje się oznaczenia „WEW”.

Oznaczenia WEW nie stosuje się do transakcji, o których pisze MF w swoich odpowiedziach:

 • do importu usług,
 • do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
 • do dostaw, dla których podatnikiem jest nabywca,
jeżeli posiadamy dokument nabycia.    
Przeczytaj również: Oznaczenie SW – kiedy należy zastosować?

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Kiedy stosować oznaczenie wew w JPK 2022?

  W rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT podana została jedynie bardzo ogólna informacja, że do dokumentów wewnętrznych w nowym JPK stosujemy oznaczenie WEW. W tym miejscu należy odpowiedzieć na pytanie, jakich operacji gospodarczych takie oznaczenie będzie dotyczyło? Otóż ujmując to bardzo ogólnie, będą to te czynności, które nie są objęte innym dokumentem typu: faktura, paragon fiskalny, rachunek, umowa kupna-sprzedaży.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość