Państwowa Inspekcja Pracy – poszerzone uprawnienia od kwietnia 2022 roku

poszerzone uprawnienia PIP od 2022

Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, jakie dodatkowe uprawnienia ma Państwowa Inspekcja Pracy.

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników muszą przestrzegać szeregu różnego rodzaju przepisów i nie zawsze są to przepisy podatkowe. Ważnym zagadnieniem jest m.in. przestrzeganie przepisów prawa pracy, co jest nadzorowane przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP). W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie dodatkowe uprawnienia uzyskała PIP w 2022 roku.

Czym się zajmuje Państwowa Inspekcja Pracy

Zakres obowiązków i praw PIP został szczegółowo opisany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy. Do obszarów kontrolowanych zaliczają się m.in.:

  • badanie przestrzegania prawa pracy,
  • przestrzegania przepisów bhp,
  • sprawdzanie legalności zatrudnienia.

Nas będą interesowały nowe uprawnienia PIP.

Poszerzenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy

Od 20 kwietnia 2022 roku dodatkowe uprawnienia PIP dotyczą pracodawców, którzy zatrudniają pracowników w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Mają oni bowiem obowiązek prowadzenia:

  • wykazu stanowisk pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze,
  • ewidencji pracowników, za których należy odprowadzać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Każdy pracownik ma prawo do zapoznania się z przedmiotowymi rejestrami, w przypadku, gdy nie zostanie ujęty w rejestrze przysługuje mu skarga do PIP.

Rozszerzone uprawnienia PIP
Przed zmianą
Po zmianie
Zakres kontroli obejmował jedynie ewidencję pracowników
Zakres kontroli obejmuje ewidencję pracowników i stanowisk

Niekompletne lub nierzetelne rejestry mogą być powodem odmowy udzielenia pracownikowi praw do emerytury pomostowej. PIP ma obecnie prawo zobligować przedsiębiorcę do skorygowania odpowiednich rejestrów i ewidencji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość