Blog ifirma.pl

Państwowa Inspekcja Pracy – poszerzone uprawnienia od kwietnia 2022 roku

|
|
1 minut czytania
Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, jakie dodatkowe uprawnienia ma Państwowa Inspekcja Pracy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników muszą przestrzegać szeregu różnego rodzaju przepisów i nie zawsze są to przepisy podatkowe. Ważnym zagadnieniem jest m.in. przestrzeganie przepisów prawa pracy, co jest nadzorowane przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP). W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie dodatkowe uprawnienia uzyskała PIP w 2022 roku.

Czym się zajmuje Państwowa Inspekcja Pracy

Zakres obowiązków i praw PIP został szczegółowo opisany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy. Do obszarów kontrolowanych zaliczają się m.in.:

 • badanie przestrzegania prawa pracy,
 • przestrzegania przepisów bhp,
 • sprawdzanie legalności zatrudnienia.

Nas będą interesowały nowe uprawnienia PIP.

Poszerzenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy

Od 20 kwietnia 2022 roku dodatkowe uprawnienia PIP dotyczą pracodawców, którzy zatrudniają pracowników w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Mają oni bowiem obowiązek prowadzenia:

 • wykazu stanowisk pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze,
 • ewidencji pracowników, za których należy odprowadzać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Każdy pracownik ma prawo do zapoznania się z przedmiotowymi rejestrami, w przypadku, gdy nie zostanie ujęty w rejestrze przysługuje mu skarga do PIP.

Rozszerzone uprawnienia PIP
Przed zmianą
Po zmianie
Zakres kontroli obejmował jedynie ewidencję pracowników
Zakres kontroli obejmuje ewidencję pracowników i stanowisk

Niekompletne lub nierzetelne rejestry mogą być powodem odmowy udzielenia pracownikowi praw do emerytury pomostowej. PIP ma obecnie prawo zobligować przedsiębiorcę do skorygowania odpowiednich rejestrów i ewidencji.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie