Paragon będący fakturą uproszczoną w JPK_V7 – jednak nie od stycznia 2021

paragon będący fakturą uproszczoną

Wystawiasz paragony spełniające kryteria faktury uproszczonej? Sprawdź jak je wykazywać w JPK_V7?

Zobacz nasz film na ten temat faktury uproszczonej

 

Przedsiębiorcy mają możliwość wystawiania faktur uproszczonych w postaci paragonu z numerem NIP nabywcy. Taki dokument pozwala na odliczenie podatku VAT naliczonego od zakupów przez nabywcę, pomimo braku szczegółowych danych identyfikacyjnych na paragonie, poza numerem NIP. W jaki sposób należy wykazywać faktury uproszczone w JPK_V7?

Faktura uproszczona w JPK_V7

W 2020 roku pisaliśmy niejednokrotnie na temat faktur uproszczonych. Ministerstwo Finansów wydało nawet objaśnienie podatkowe, które miały rozwiać wątpliwości przedsiębiorców na temat paragonów uproszczonych. Niewątpliwie wyjaśnienia odpowiedziały na kilka kluczowych kwestii związanych z tym tematem. Pojawiła się w nich również informacja, że do końca 2020 roku przedsiębiorcy nie muszą wykazywać odrębnie faktur uproszczonych w JPK_V7. Sprzedaż była odnotowana w ewidencji VAT sprzedaży i JPK_V7 na podstawie raportów z kasy fiskalnej w kwotach zbiorczych.

W objaśnieniach MF pojawiła się również informacja, że od początku 2021 roku przedsiębiorcy będą mieli obowiązek ujmowania faktur uproszczonych pojedynczo w JPK_V7. Na szczęście dla przedsiębiorców decydenci zmienili zapisy rozporządzenia w tym temacie.

Faktura uproszczona w JPK_V7 w 2021 roku

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Finansów z 17 grudnia 2020 roku termin na wykazywanie paragonów jako faktury uproszczonej odrębnie w ewidencji VAT sprzedaży został przesunięty z 1 stycznia 2021 roku na 30 czerwca 2021 roku. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury uproszczone w formie paragonów mogą w dalszym ciągu księgować sprzedaż zbiorczymi zapisami na podstawie raportów z kasy fiskalnej. Obowiązek odrębnego księgowania każdego paragonu, który jest fakturą uproszczoną, w ewidencji sprzedaży będzie obowiązywał dopiero od 1 lipca 2021 roku. Odrębne wykazywanie faktur uproszczonych w ewidencji VAT sprzedaży może być niezwykle czasochłonnym zajęciem dla wielu przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę ten fakt pozostaje mieć nadzieję, że w tym czasie, tj. do 30 czerwca 2021 r., może uda się wypracować kompromis korzystny dla obu stron.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość