Czy sprzedawca może decydować o tym, czy paragon jest fakturą uproszczoną?

paragon jako faktura

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź, czy możesz decydować o tym, że paragon jest fakturą uproszczoną.

Od momentu wprowadzenia obowiązku umieszczania numeru NIP na paragonie fiskalnym, a więc od 1 stycznia 2020 roku dość długo toczyła się dyskusja na temat wystawiania faktur do paragonów na kwoty nieprzekraczające 450 zł. W dzisiejszej publikacji odpowiemy sobie na pytanie, czy sprzedawca może zdecydować o tym, czy paragon jest fakturą uproszczoną.

Kiedy mówimy o fakturze uproszczonej?

Na mocy przepisów dyrektywy unijnej państwa członkowskie UE zostały zobligowane do wystawiania i otrzymywania faktur uproszczonych pod warunkiem, że kwota faktury nie przekracza 100 euro/450 zł. Uproszczenie polega na tym, że na fakturze zamieszczona jest mniejsza ilość danych niż na tradycyjnej fakturze VAT. Między innymi nie zamieszczane są pełne dane nabywcy, a jedynie jego numer NIP. Do momentu wydania objaśnień podatkowych przez Ministra Finansów część przedsiębiorców wystawiało faktury do paragonu na kwotę do 450 zł, a część nie. Dopiero w objaśnieniach zostało doprecyzowano, w jaki sposób należy postępować.

W jaki sposób powinna być dokumentowana sprzedaż na rzecz konsumenta i przedsiębiorcy?

Wystawianie faktury wygląda nieco odmiennie w zależności od tego kto jest nabywcą towaru/usługi:

  1. Jeżeli kupujący jest konsumentem wówczas sprzedawca na żądanie nabywcy towaru lub usługi jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą transakcję, jeżeli zostało złożone w terminie 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
  2. Jeżeli kupującym jest przedsiębiorca wówczas nabywca powinien wyrazić żądanie wystawienia standardowej faktury zanim sprzedawca zafiskalizuje sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej.

W przypadku dokumentowania sprzedaży na kwotę nieprzekraczającą 100 euro/450 zł paragonem fiskalnym zawierającym numer NIP nabywcy, który stanowi w istocie fakturę uproszczoną, nie wystawia się z tego tytułu kolejnej faktury. W takim przypadku sprzedawca musi odmówić kupującemu wystawienia faktury standardowej. Jedna sprzedaż nie może bowiem być dokumentowana dwoma fakturami – fakturą uproszczoną, którą jest paragonem z NIP oraz fakturą standardową. To zostało wyraźnie wyartykułowane w objaśnieniach podatkowych MF.

Czy sprzedawca może twierdzić, że paragon nie jest fakturą uproszczoną?

Pamiętajmy, że objaśnienia podatkowe są wiążące zarówno dla przedsiębiorców, jak i organów podatkowych, więc sprzedawca nie ma tutaj możliwości wyboru innych opcji, poza tymi, które zostały opisane powyżej. Przyjęcie innego modelu postępowania jest niewskazane zgodnie z tym co zostało opisane w objaśnieniach MF.

Jeżeli sprzedawca na paragonie z NIP nabywcy do kwoty 450 zł napisze adnotację typu, że “Paragon nie jest fakturą uproszczoną”, to taki zapis stoi w sprzeczności ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów w wydanych objaśnieniach podatkowych.

Sprzedawca nie powinien twierdzić, że taki paragon nie jest fakturą uproszczoną. Kupujący posiadając paragon z NIP do wartości 450 zł, bez względu na adnotację sprzedawcy, traktuje taki dokument, jako fakturę uproszczoną i na podstawie tego dokumentu dokonuje stosownych księgowań.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość