Czy sprzedawca może decydować o tym, czy paragon jest fakturą uproszczoną?

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź, czy możesz decydować o tym, że paragon jest fakturą uproszczoną.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od momentu wprowadzenia obowiązku umieszczania numeru NIP na paragonie fiskalnym, a więc od 1 stycznia 2020 roku dość długo toczyła się dyskusja na temat wystawiania faktur do paragonów na kwoty nieprzekraczające 450 zł. W dzisiejszej publikacji odpowiemy sobie na pytanie, czy sprzedawca może zdecydować o tym, czy paragon jest fakturą uproszczoną.

Kiedy mówimy o fakturze uproszczonej?

Na mocy przepisów dyrektywy unijnej państwa członkowskie UE zostały zobligowane do wystawiania i otrzymywania faktur uproszczonych pod warunkiem, że kwota faktury nie przekracza 100 euro/450 zł. Uproszczenie polega na tym, że na fakturze zamieszczona jest mniejsza ilość danych niż na tradycyjnej fakturze VAT. Między innymi nie zamieszczane są pełne dane nabywcy, a jedynie jego numer NIP. Do momentu wydania objaśnień podatkowych przez Ministra Finansów część przedsiębiorców wystawiało faktury do paragonu na kwotę do 450 zł, a część nie. Dopiero w objaśnieniach zostało doprecyzowano, w jaki sposób należy postępować.

W jaki sposób powinna być dokumentowana sprzedaż na rzecz konsumenta i przedsiębiorcy?

Wystawianie faktury wygląda nieco odmiennie w zależności od tego kto jest nabywcą towaru/usługi:

 1. Jeżeli kupujący jest konsumentem wówczas sprzedawca na żądanie nabywcy towaru lub usługi jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą transakcję, jeżeli zostało złożone w terminie 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
 2. Jeżeli kupującym jest przedsiębiorca wówczas nabywca powinien wyrazić żądanie wystawienia standardowej faktury zanim sprzedawca zafiskalizuje sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej.

W przypadku dokumentowania sprzedaży na kwotę nieprzekraczającą 100 euro/450 zł paragonem fiskalnym zawierającym numer NIP nabywcy, który stanowi w istocie fakturę uproszczoną, nie wystawia się z tego tytułu kolejnej faktury. W takim przypadku sprzedawca musi odmówić kupującemu wystawienia faktury standardowej. Jedna sprzedaż nie może bowiem być dokumentowana dwoma fakturami – fakturą uproszczoną, którą jest paragonem z NIP oraz fakturą standardową. To zostało wyraźnie wyartykułowane w objaśnieniach podatkowych MF.

Czy sprzedawca może twierdzić, że paragon nie jest fakturą uproszczoną?

Pamiętajmy, że objaśnienia podatkowe są wiążące zarówno dla przedsiębiorców, jak i organów podatkowych, więc sprzedawca nie ma tutaj możliwości wyboru innych opcji, poza tymi, które zostały opisane powyżej. Przyjęcie innego modelu postępowania jest niewskazane zgodnie z tym co zostało opisane w objaśnieniach MF.

Jeżeli sprzedawca na paragonie z NIP nabywcy do kwoty 450 zł napisze adnotację typu, że “Paragon nie jest fakturą uproszczoną”, to taki zapis stoi w sprzeczności ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów w wydanych objaśnieniach podatkowych.

Sprzedawca nie powinien twierdzić, że taki paragon nie jest fakturą uproszczoną. Kupujący posiadając paragon z NIP do wartości 450 zł, bez względu na adnotację sprzedawcy, traktuje taki dokument, jako fakturę uproszczoną i na podstawie tego dokumentu dokonuje stosownych księgowań.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce