Powrót

Petycje branż usługowych do rządu

kryzys gospodarczy związny z koronawirusem

Prowadzisz działalność usługową i martwisz się o przyszłość swojej firmy? Przeczytaj jakie działania podejmowane są w tym temacie.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Epidemia wirusa zmieniła plany wielu osób i firm. Takiej sytuacji nikt nie był w stanie przewidzieć. Wiele firm z różnych branż zastanawia się czy przetrwa ten trudny czas. Nikt w tej chwili nie odpowie na nurtujące pytania, ale wiele grup, w których zrzeszają się przedstawiciele różnych zawodów skierowało liczne petycje do Premiera i Ministra Rozwoju. Sprawdźmy jakie to branże.

Petycja Izby Kosmetologów

W wezwaniu w imieniu Członków Izby Kosmetologów zwrócono uwagę na obecną sytuację firm zajmujących się szeroko rozumianymi usługami kosmetycznymi. Z zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających korzysta w Polsce wiele tysięcy osób. Ostatnie lata pokazały jak duże jest zapotrzebowanie społeczne na tego typu usługi. Dodatkowo należy pamiętać, że wokół każdej działalności usługowej funkcjonuje wiele firm współistniejących. W przypadku branży kosmetycznej będą to producenci, dystrybutorzy, dostawcy, sklepy. Cały czas kształcone są kolejne grupy kosmetologów, których przybywa na rynku pracy. Odwołane zabiegi, wizyty, brak możliwości pracy zdalnej są to elementy, które bezpośrednio przekładają się na brak dochodów, a każda firma, również kosmetyczna, ponosi określone koszty stałego typu:

 • opłaty czynszowe,
 • opłaty za media,
 • koszty pracownicze,
 • składki na ZUS.

Izba Kosmetologów zwróciła się z następującymi postulatami do przedstawicieli rządu:

 • zwolnienie całkowite lub częściowe przez określony czas z zapłaty składek ZUS,
 • umorzenie w całości lub w części zaległości wobec ZUS od miesiąca marca do czasu ustania zagrożenia epidemiologicznego,
 • ustalenie dopłat dla pracowników w tym okresie,
 • wsparcie finansowe w formie ryczałtu lub innej dla osób objętych kwarantanną,
 • uruchomienie niskooprocentowanych kredytów i pożyczek,
 • przyspieszenie zwrotów podatków.
Z podobnym apelem zwróciła się również branża fryzjerska, której sytuacja jest bardzo zbliżona.

Petycja sektora organizacji wydarzeń i wyjazdów biznesowych

Ten segment obejmuje branżę turystyczną, szkoleniową, obsługę targów, konferencji, wystaw i wielu innych wydarzeń. Jak można przeczytać w apelu skierowanym do Ministra Rozwoju bez zdecydowanej pomocy ze strony rządu branża nie jest w stanie przetrwać powstałego kryzysu.

W spotkaniu grupy roboczej wzięli udział przedstawiciele między innymi:

 • Polskiej Izby Turystyki,
 • Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych,
 • Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych,
 • Polskiego Stowarzyszenia Pilotów Wycieczek Zagranicznych,
 • Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce,
 • Polskiego Holdingu Hotelowego.

To tylko kilka instytucji z bardzo długiej listy uczestników grupy roboczej. W swoim wystąpieniu uczestnicy zwrócili uwagę, że proponowane rozwiązania wsparcia ze strony rządu dla licznych firm prowadzących działalność gospodarczą w tym sektorze są niewystarczające.

Przedstawiono propozycje uzupełniające między innymi o:

 • mechanizm kredytowania, na który BGK udzieli 100% gwarancji,
 • abolicję ZUS, PIT, VAT, CIT na okres 6 miesięcy od 1 marca 2020 roku,
 • zawieszenie split payment do końca 2020 roku,
 • zniesienie podatku drogowego do końca 2020 roku,
 • dofinansowanie 80% wynagrodzenia minimalnego do wypłat pracowniczych począwszy od 1 lutego 2020 roku.
Proponuje się, aby wsparcie było uzależnione od wysokości spadku obrotów danej firmy.

Petycja branży kwiatowej

Wiele kwiaciarni i firm działających w branży kwiatowej również ucierpią na skutek zaistniałej sytuacji. W swoim apelu przedsiębiorcy tego sektora zwracają uwagę, że propozycje rządu mogą okazać się niewystarczające. Klienci odwołują zamówienia w perspektywie najbliższych dwóch miesięcy. Dla producentów kwiatów załamał się rynek zbytu. Poza typowymi postulatami w zakresie podatków branża kwiatowa zwróciła się z wnioskiem o zwolnienie z opłacania czynszu w galeriach handlowych w okresie zagrożenia epidemiologicznego.

Petycja branży gastronomicznej

Z apelem do Prezesa Rady Ministrów zwróciła się również branża gastronomiczna, było to stosunkowo wcześnie bo już 10 marca 2020 roku. List otwarty ma charakter bardzo ogólny i nie zawiera szczegółowych propozycji osłonowych. W międzyczasie można zauważyć wzmożoną aktywność w serwowaniu dań “na wynos”. Jest to pewnego rodzaju koło ratunkowe, którego chwycili się restauratorzy, trudno ocenić z jakim efektem.

Podsumowanie

W takiej samej, bądź podobnej sytuacji znajduje się wiele branż, szczególnie usługowych, które praktycznie z dnia na dzień zostały pozbawione środków do życia. Skutki epidemii koronawirusa będą widoczne w dalszej perspektywie. Wypracowanie optymalnej pomocy dla przedsiębiorców może złagodzić negatywne skutki, a być może niektórych uratuje od bankructwa.
Będziemy na bieżąco informowali o działaniach podejmowanych przez rząd.

Apel o odroczenie terminów składania deklaracji i informacji podatkowych.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość