Blog ifirma.pl

Pieczenie ciast w domu a kasa fiskalna

|
|
2 minut czytania
Sprzedaż domowych wypieków może zwiększyć domowy budżet.

Pieczenie ciast a kasa fiskalna - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czy prywatne pieczenie ciast na zamówienie wymaga kasy fiskalnej?

Ciasta na zamówienie a kasa fiskalna

Sprzedaż domowych wypieków jest zwolniona z kasy fiskalnej na podstawie § 3 oraz poz. 37 załącznika Rozporządzenia w sprawie zwolnień z kasy fiskalnej. Pozycje te wskazują, że dana czynność, tu akurat pieczenie ciast na zamówienie, jest zwolnione z kasy fiskalnej, jeśli:

 • roczny przychód nie przekracza 20 000 zł (§3) lub
 • cała płatność jest przyjmowana na konto bankowe a z ewidencji wynika, kto, ile i za co zapłacił (poz.37 załącznika).

Jeśli roczny przychód przekroczy 20 000 zł, wtedy przyjmowanie całej płatności na konto bankowe – pozwoli dalej korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Jeśli zaś, po przekroczeniu tej kwoty, choć jedna płatność zostanie przyjęta w gotówce – należy rejestrować sprzedaż na kasie.

Brak obowiązku kasy fiskalnej

Trzeba tu jeszcze zauważyć, że do produkcji domowych ciast nie ma zastosowania bezwzględny obowiązek stosowania kasy fiskalnej wynikający z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. i przytoczonego Rozporządzenia. Dotyczy on bowiem świadczenia usług związanych z wyżywieniem (PKWiU ex 56.10, PKWiU 56.21, PKWiU ex 56.29, PKWiU ex 56.30), wyłącznie:

 • przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
 • usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering).

Natomiast pieczenie ciast na zamówienie, z np. odbiorem przez klienta nie wpisuje się ani w stacjonarną placówkę gastronomiczną ani w usługi cateringu. Co możemy wyczytać z przykładowej interpretacji:

 • sygn. 0112-KDIL3.4012.47.2020.3.LS “(…) za usługi cateringowe i restauracyjne (…) nie uznaje się dostawy gotowej lub niegotowej żywności (…) wraz z ich transportem lub bez niego, ale bez żadnych innych usług wspomagających (…)” oraz “(…) stała placówka gastronomiczna to placówka czynna w ciągu całego roku kalendarzowego, ewentualnie pracująca z pewnymi przerwami, wynikającymi z takich przyczyn jak remont, okresowy brak personelu (z powodu urlopu lub choroby), okresowa inwentaryzacja itp. Z kolei sezonowa placówka gastronomiczna to placówka uruchamiana okresowo i działająca nie dłużej niż sześć miesięcy w roku kalendarzowym. Dalej wg Głównego Urzędu Statystycznego, stacjonarne placówki gastronomiczne to m.in. bary, punkty gastronomiczne, restauracje, sezonowe placówki gastronomiczne, stołówki(…)”

Podsumowując, jeżeli ciasta i torty na zamówienie są wypiekane w domowym zaciszu, gdy np. klienci sami odbierają towar – nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są wyżej wymienione warunki. Zwolnienie przysługuje niezależnie od tego, czy ten “słodki biznes” jest prowadzony w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej, czy w ramach działalności nierejestrowanej.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie