



Termin na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2024 rok upłynął 30 kwietnia 2025 r., co oznacza, że osoby, które nie rozliczyły się z urzędem, są narażone na konsekwencje karnoskarbowe. Złożenie PIT po terminie nie zawsze jednak musi skutkować automatycznym nałożeniem mandatu czy grzywny, bowiem jeśli podatnik niezwłocznie dopełni należnych formalności, może uniknąć kary.
W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w szczególności w przepisie art. 45, uregulowano zasady składania zeznań podatkowych, wśród których należy wyróżnić:
Termin składania zeznań podatkowych
Rodzaje dochodów wymagające osobnych zeznań
Obowiązki płatnicze
Miejsce składania zeznania
Sprawozdania finansowe
Szczególne przypadki złożenia zeznania
Niekiedy mogą zdarzyć się sytuacje, w których płatnik lub podatnik z różnych powodów nie złoży deklaracji PIT w ustawowym terminie.
KARA DLA PŁATNIKA
Z przepis art. 54 KKS wynika, że płatnik, który nie składa deklaracji podatkowej (np. PIT-11) lub nie ujawnia podstawy opodatkowania, może ponieść odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe, podobnie jak podatnik. Zatem jeśli płatnik (np. pracodawca, zleceniodawca) nie dopełni obowiązku informacyjnego, grożą mu następujące kary:
KARA DLA PODATNIKA
Z kolei przepis art. 80 § 1 KKS mówi, że podatnik, który nie złoży deklaracji podatkowej w terminie, podlega karze grzywny w wysokości do 120 stawek dziennych. Tym samym:
Jeśli PIT został złożony po terminie, to najważniejszą zasadą jest szybkie działanie, bowiem praktyka pokazuje, że urzędy skarbowe nie nakładają kar automatycznie na każdego podatnika, który dopuścił się spóźnienia – jednak im szybciej się zareaguje, tym istnieje większa szansa na uniknięcie negatywnych konsekwencji.
Co ważniejsze, opóźnienie w związku z PIT może dotyczyć zarówno podatnika jak i płatnika.
Podatnik – spóźnienie z PIT-em (np. PIT-37)
Płatnik – spóźnienie z informacją PIT-11
DLA PODATNIKÓW (np. nie złożono PIT-37 lub PIT-36):
DLA PŁATNIKÓW (np. nie przekazano PIT-11):
Jeśli chodzi o czynny żal, to z przepisu art. 16 Kodeksu karnego skarbowego wynika, że czynny żal jest instytucją prawa karnego skarbowego, która umożliwia uniknięcie kary za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.
PIT po terminie – to nie koniec świata! W przypadku niezłożenia deklaracji PIT w terminie należy niezwłocznie podjąć działania, które pozwolą zminimalizować ryzyko nałożenia kary. Kluczowe kroki to:
Najważniejsze to działać szybko i niezwłocznie dopełnić wszystkich obowiązków, aby zminimalizować ryzyko nałożenia kary.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.