PKPiR 2020 rok – co się zmienia?

W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującą od 1 stycznia 2019 roku (art. 24a ust. 7) ustawodawca zapowiedział wprowadzenie zmienionego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR). Zmiany w rozporządzeniu mają charakter dostosowawczy. Aktualizują zapisy rozporządzenia uwzględniając wprowadzone zmiany w przepisach ustawy o podatku PIT. Jakie to są zmiany?

Co obejmują wprowadzone zmiany?

Rozporządzenie z dnia 23 grudnia 2019 (Dz. U. 2019 poz. 2544) w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wprowadza następujące zmiany:

  1. Uwzględnia przedsiębiorstwo w spadku oraz spółkę cywilną osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku. Podmioty te zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy PIT są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.
  2. Znosi obowiązek prowadzenie ewidencji wyposażenia.
  3. Znosi obowiązek prowadzenia kart przychodów pracowników.
  4. Wprowadza dodatkowy warunek uznania księgi prowadzonej w systemie teleinformatycznym za prawidłową jeżeli program komputerowy, w którym jest prowadzona umożliwia wytworzenie elektronicznej postaci księgi zgodnej ze strukturą logiczną opublikowaną na BIP MF.
  5. Uchyla § 7, w którym na wniosek podatnika można było zwolnić go w określonych okolicznościach z obowiązku prowadzenia PKPiR. W § 4 aktualnie obowiązującego rozporządzenia uregulowane jest zagadnienie związane z obowiązkiem zwolnienia ze stosowania przepisów rozporządzenia przez podatników ze względu na wiek i stan zdrowia. Przepisy przejściowe (§ 32 i § 33) precyzują, że do wniosków złożonych do 31 grudnia 2019 roku na podstawie poprzednio obowiązującego § 7 stosuje się przepisy dotychczasowe.

Polecamy nasz materiał video – zmiany w PKPiR 2020:

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie KPiR jest swego rodzaju instrukcją ujmowania przychodów i kosztów z działalności gospodarczej. W podatkowej księdze przychodów i rozchodów znajdują się wszystkie dokumenty związane z funkcjonowaniem firmy.

Cel wprowadzonych zmian

Tego typu decyzja jest ułatwieniem dla osób prowadzących działalność gospodarczą poprzez zmniejszenie obowiązków ewidencyjnych.

Co z ewidencją wyposażenia po zmianie przepisów?

Do końca 2019 roku w ewidencji wyposażenia ujmowane były rzeczowe składniki majątku niezaliczone do środków trwałych o okresie użytkowania krótszym niż rok. Określona była również dla nich dolna granica wartości – powyżej 1.500 zł.

Nie jest to już wymóg wynikający z przepisów więc taka ewidencja będzie stanowiła tzw. urządzenie księgowe pomocnicze.

Składniki majątku, które zostały ujęte w ewidencji wyposażenia powinny się w niej znajdować do momentu sprzedaży lub likwidacji. Jeżeli w trakcie użytkowania przedsiębiorca oceni, że spełniają warunki do uznania ich za środek trwały to może je przenieść do ewidencji środków trwałych.

Co zrobić gdy zapłata nastąpi na rachunek spoza białej listy? Sprawdź.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań