Powrót

PKPiR 2020 rok – co się zmienia?

środek trwały a wyposażenie?

Prowadzisz podatkową księgę przychodów i rozchodów? W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującą od 1 stycznia 2019 roku (art. 24a ust. 7) ustawodawca zapowiedział wprowadzenie zmienionego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR). Sprawdź co zmieniło się PKPiR w 2020!

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującą od 1 stycznia 2019 roku (art. 24a ust. 7) ustawodawca zapowiedział wprowadzenie zmienionego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR). Zmiany w rozporządzeniu mają charakter dostosowawczy. Aktualizują zapisy rozporządzenia uwzględniając wprowadzone zmiany w przepisach ustawy o podatku PIT. Jakie to są zmiany?

Co obejmują wprowadzone zmiany?

Rozporządzenie z dnia 23 grudnia 2019 (Dz. U. 2019 poz. 2544) w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wprowadza następujące zmiany:

  1. Uwzględnia przedsiębiorstwo w spadku oraz spółkę cywilną osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku. Podmioty te zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy PIT są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.
  2. Znosi obowiązek prowadzenie ewidencji wyposażenia.
  3. Znosi obowiązek prowadzenia kart przychodów pracowników.
  4. Wprowadza dodatkowy warunek uznania księgi prowadzonej w systemie teleinformatycznym za prawidłową jeżeli program komputerowy, w którym jest prowadzona umożliwia wytworzenie elektronicznej postaci księgi zgodnej ze strukturą logiczną opublikowaną na BIP MF.
  5. Uchyla § 7, w którym na wniosek podatnika można było zwolnić go w określonych okolicznościach z obowiązku prowadzenia PKPiR. W § 4 aktualnie obowiązującego rozporządzenia uregulowane jest zagadnienie związane z obowiązkiem zwolnienia ze stosowania przepisów rozporządzenia przez podatników ze względu na wiek i stan zdrowia. Przepisy przejściowe (§ 32 i § 33) precyzują, że do wniosków złożonych do 31 grudnia 2019 roku na podstawie poprzednio obowiązującego § 7 stosuje się przepisy dotychczasowe.

Cel wprowadzonych zmian

Tego typu decyzja jest ułatwieniem dla osób prowadzących działalność gospodarczą poprzez zmniejszenie obowiązków ewidencyjnych.

Co z ewidencją wyposażenia po zmianie przepisów?

Do końca 2019 roku w ewidencji wyposażenia ujmowane były rzeczowe składniki majątku niezaliczone do środków trwałych o okresie użytkowania krótszym niż rok. Określona była również dla nich dolna granica wartości – powyżej 1.500 zł.

Nie jest to już wymóg wynikający z przepisów więc taka ewidencja będzie stanowiła tzw. urządzenie księgowe pomocnicze.

Składniki majątku, które zostały ujęte w ewidencji wyposażenia powinny się w niej znajdować do momentu sprzedaży lub likwidacji. Jeżeli w trakcie użytkowania przedsiębiorca oceni, że spełniają warunki do uznania ich za środek trwały to może je przenieść do ewidencji środków trwałych.

Co zrobić gdy zapłata nastąpi na rachunek spoza białej listy? Sprawdź.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość