Dokonywanie wewnątrzwspólnotowych nabyć czy też dostaw wpisało się na stałe do rzeczywistości obrotu handlowego. Prężnie rozwijająca się logistyka transportowa sprzyja dostarczaniu towarów na różne odległości. Zorganizowanie wysyłki i transportu poza terytorium kraju nie sprawia już przedsiębiorcy większych problemów. Problematyczne bywa natomiast prawidłowe rozliczenie i ujęcie w urządzeniach księgowych faktur wystawianych w walutach obcych. Właściwe przeliczenie faktur w walutach obcych na potrzeby VAT może rodzić niekiedy problem.
- 1. Jaki kurs waluty stosować przy przeliczaniu faktury w walucie obcej?
- 2. Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT
- 3. Powstanie obowiązku podatkowego w transakcjach wewnątrzunijnych
- 4. Przeliczanie przychodu i kosztu w VAT
- 5. Przeliczenie faktury w walucie obcej w transakcjach krajowych
Przychody i koszty w walutach obcych – omówione zagadnienia:
Jaki kurs waluty stosować przy przeliczaniu faktury w walucie obcej?
Otóż zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług jeżeli kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania zostały określone w walucie obcej przeliczenia dokonuje się według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego (NBP) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1). Natomiast jeżeli faktura zostanie wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego w takim przypadku stosuje się średni kurs NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (art. 31a ust. 2).
Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT
Obowiązek podatkowy w VAT co do zasady powstaje w momencie dokonania dostawy towarów i usług (art. 19a ust. 1). W podatku VAT w obrocie krajowym obowiązek podatkowy może powstawać na zasadach szczególnych, o których mówią wprost przepisy. Jeszcze inaczej wyglądają uregulowania prawne dotyczące transakcji zagranicznych.
Powstanie obowiązku podatkowego w transakcjach wewnątrzunijnych
Transakcje wewnątrzunijne to: wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT).
Zarówno w WDT jak i WNT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 15. dnia następującego po miesiącu dostawy.
Przy imporcie usług obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT tj. w momencie wykonania usługi.
▲ wróć na początekPrzeliczanie przychodu i kosztu w VAT
Przykład 1
Pani Krystyna nabyła towary handlowe od kontrahenta z Francji. Dnia 06.12.2019 roku otrzymała fakturę na przeprowadzoną transakcję. Towary dotarły 12.12.2019 r. Pani Krystyna zastosuje średni kurs NBP z 05.12.2019 r. Jeżeli faktura będzie wystawiona w euro będzie to 4,2777 zł.
Przykład 2
Pani Krystyna nabyła towary w ramach WNT, dostawa miała miejsce 29.11.2019 roku. Do dnia 15.12.2019 r Pani Krystyna nie otrzymała faktury zakupu. W tej sytuacji obowiązek podatkowy powstanie 15.12.2019 r. Do przeliczenia należy zastosować średni kurs NBP z dnia 13.12.2019 roku, ponieważ to jest ostatni dzień roboczy przed 15-tym grudnia 2019 r.
Przykład 3
Pani Krystyna dokonała dostawy towarów (WDT) do Niemiec. Faktura została wystawiona 13.12.2019 roku a towar został wysłany 16.12.2019 roku. Kurs do przeliczenia – średni kurs NBP z 12.12.2019 roku, a więc ostatni dzień roboczy przed dniem wystawienia faktury.
Przeliczenie faktury w walucie obcej w transakcjach krajowych
Przedsiębiorcy również w obrocie krajowym wystawiają faktury w walutach obcych. W takiej sytuacji nieco inaczej będzie wyglądał moment powstania obowiązku podatkowego i przeliczenia na PLN.
Przykład 4
Pani Krystyna nabyła towar od polskiego przedsiębiorcy, który wystawił jej fakturę w dolarach. Dostawa towarów miała miejsce 29.11.2019 roku, a fakturę Pani Krystyna otrzymała 05.12.2019 r. Kurs waluty do przeliczenia – średni kurs NBP z 28.11.2019 r. Obowiązek podatkowy w obrocie krajowym powstał 29.11.2019 roku – w dniu dokonania dostawy towarów.