Blog ifirma.pl

Płatność kartą płatniczą a zwolnienie z kasy fiskalnej

|
|
4 minut czytania
Chcesz skorzystać ze zwolnienia ewidencjonowania na kasie fiskalnej? Sprawdź, czy może przyjmować płatności karta płatniczą.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Wielu przedsiębiorców chce uniknąć obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej i przepisy na to pozwalają. Rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wymienia szereg przypadków, kiedy zwolnienie jest możliwe do zastosowania. W dzisiejszej publikacji odpowiemy sobie na pytanie, czy płatność karta płatniczą daje prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej.

Do czego służy karta płatnicza?

Dzięki karcie płatniczej można dokonywać transakcji bezgotówkowo. Karta płatniczą można regulować płatności w punktach usługowo-handlowych, jak i pobierać gotówkę z bankomatu. Najczęściej takie płatności realizowane są z wykorzystaniem terminali płatniczych, ale nie jest to regułą.

Forma dokonywania płatności a zwolnienie z kasy fiskalnej

Obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej dotyczy sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów) oraz rolników ryczałtowych pod pewnymi warunkami wynikającymi z przepisów. Istnieje jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej. Jak można przeczytać w załączniku do rozporządzenia w sprawie zwolnień z ewidencjonowania na kasie fiskalnej, jeżeli dostawca towaru lub usługi otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej czynności ta wpłata dotyczyła, to przedsiębiorca może wówczas skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

Czy płatność kartą płatniczą daje prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej?

Dyskusja na ten temat toczy się od wielu lat. Fiskus niezmiennie stoi na stanowisku, że zapłata kartą płatniczą debetową/kredytową nie pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej. W ostatnim czasie stanowisko to uległo jednak znacznej liberalizacji, a mianowicie można korzystać ze zwolnienia, ale pod pewnymi warunkami. Kluczowe w omawianej problematyce staje się ustalenie, czy płatność kartą odbywa się za pośrednictwem terminala płatniczego, czy też przez operatora. W pierwszym przypadku organy podatkowe wykluczają możliwość skorzystania z ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Natomiast jeżeli zapłata odbywa się za pośrednictwem operatora (np. przesyłki pobraniowe realizowane przez kuriera, za pośrednictwem PayU, Paypal) to wówczas przedsiębiorca nie traci prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej. Takie stanowisko potwierdzane jest również w wydawanych interpretacjach podatkowych.

Stanowisko organów podatkowych

W ostatnim czasie zostało wydanych sporo interpretacji podatkowych w tym temacie, a oto niektóre z nich. W interpretacji nr 0114-KDIP1-3.4012.82.2020.2.KP z dnia 26.05.2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, jeżeli płatność kartą płatniczą debetową lub kredytową dokonywana jest na rzecz operatora, który dokonuje zbiorczego polecenia przelewu na rachunek bankowy przedsiębiorcy. W interpretacji nr 0115-KDIT1-1.4012.867.2017.1.AJ z dnia 01.02.2018 r. Dyrektor KIS potwierdziła, że jeżeli całość zapłaty trafia na rachunek bankowy przedsiębiorcy, przy czym płatność może następować w różnych formach, tj. bezpośredniego przelewu środków na rachunek bankowy, płatności kartą kredytową/debetową, za pośrednictwem systemu płatniczego PayU lub za pobraniem przez kuriera lub operatora pocztowego, to przy spełnieniu pozostałych warunków wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. W jeszcze innej interpretacji nr 0114-KDIP1-3.4012.567.2020.2.MT z dnia 03.12.2020 r. Dyrektor KIS również zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, a sprawa dotyczyła płatności kartami za wynajem floty samochodowej. W opisanym stanie faktycznym wnioskodawca wskazał, że klient nie dokonuje płatności kartą płatniczą w ten sposób, że przykłada do terminala kartę, z której pobierane są środki za wynajem pojazdu. W punktach wynajmu pojazdu nie są używane terminale płatnicze do obciążania kart debetowych i kredytowych klientów. Przy zamknięciu umowy następuje naliczenie kosztu do obciążenia karty. Operator kart kredytowych dokonuje obciążenia kart na podstawie wysłanych przez firmę raportów. Pełny opis sprawy będącej przedmiotem rozstrzygnięcia znajduje się w podlinkowanej interpretacji. Przepisy nie odnoszą się wprost do płatności kartami płatniczymi, ale po stanowisku w wydawanych interpretacjach podatkowych widać, że fiskus nie sprzeciwia się dokonywaniu zapłaty w tej formie, pod warunkiem że nie jest dokonywana przy użyciu terminala płatniczego, który posiada przedsiębiorca. Nie mniej jednak nie można zapominać, że są to rozstrzygnięcia w indywidualnych sprawach.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 31 lipca 2022 o 17:27
   Bart

   A jak wygląda sytuacja w przypadku zwolnienia podmiotowego (limit 20 tys zł rocznie) z kasy i terminala płatniczego? Jeśli jest on traktowany jako gotówka, to nie powinno być przeszkód aby go posiadać nie mając kasy fiskalnej o ile roczny obrót nie przekroczy progu uprawniającego do zwolnienia z rejestracji na kasie.

   Nigdzie nie znalazłem informacji aby ktoś pochylił się nad tym tematem…

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie