Blog ifirma.pl

Podarowanie własnego wyrobu rodzinie i znajomym a VAT

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, czy podarowanie własnego wyrobu rodzinie i znajomym może zrodzić obowiązek podatkowy w VAT? W dzisiejszym artykule podejmiemy rozważania na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zależności związane z rozliczeniami podatkowymi są bardzo zawiłe i na próżno szukać w tym logicznego wytłumaczenia. Często podjęcie niepozornych działań może zrodzić obowiązek zapłaty podatku, czy to dochodowego czy podatku VAT. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się rozważaniami na temat, czy podarowanie własnego wyrobu rodzinie i znajomym rodzi obowiązek podatkowy w VAT.

Dostawa towarów w ustawie o podatku VAT

Zobaczmy najpierw co na temat dostawy towarów mówią przepisy. Pod pojęciem dostawy towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Przy czym przepisy nie rozróżniają odpłatnej i nieodpłatnej dostawy towarów.

Podatkiem VAT jest opodatkowana zarówno odpłatna, jak i nieodpłatna dostawa towarów
Wyjątkiem będzie:
 1. Przekazania przez przedsiębiorcę prezentów o małej wartości nie będzie trzeba rozliczyć VAT od sprzedaży. Mowa jest o prezentach, których:
  • jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekracza 20 zł,
  • o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł (bez podatku), jeżeli przedsiębiorca prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości osób, którym przekazuje takie prezenty.
 2. Nieodpłatne przekazanie towarów, darowizny, o ile przedsiębiorcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT naliczonego

Przedsiębiorca, który już prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT, często musi również zwracać uwagę na pewne kategorie transakcji, które przeprowadza poza działalnością gospodarczą. Nic więc dziwnego, że jedna z osób podjęła wątpliwość czy podarowanie własnego wyrobu rodzinie i znajomym może podlegać pod podatek VAT.

Podarowanie własnego wyrobu rodzinie i znajomym a VAT

Wiele osób hobbystycznie zajmuje się uprawą warzyw, owoców, ziół, a także przetwórstwem na małą skalę. W okresie zbiorów tzw. nadwyżki przerabia na konfitury, kompoty, suszy, mrozi lub wykorzystuje je na inne sposoby. Powszechną praktyką jest dzielenie się tym co posiadamy z rodziną czy ze znajomymi. Mogą to być towary jeszcze nieprzetworzone, ale mogą to też być wyroby gotowe. W takim przypadku większość osób nawet by się nie zastanowiła nad tym, czy przypadkiem takie podarowanie własnego wyrobu rodzinie i znajomym może być analizowane na gruncie ustawy o podatku VAT. Jednak jeden z przedsiębiorców powziął wątpliwość, czy nieodpłatnego przekazania wytworzonego wina rodzinie, przyjaciołom, znajomym oraz konsumpcja wina na użytek własny oraz domowników i zaproszonych gości będzie czynnością opodatkowaną w VAT? W interpretacji z dnia 08.12.2023 r. nr 0113-KDIPT1-1.4012.561.2023.2.MG przedstawił nstępujący stan faktyczny. Wnioskodawca nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej, ale jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT z uwagi na wykonywanie czynności podlegających pod podatek VAT. Wnioskodawca nie spełnia definicji producenta wina, zajmuje się tym hobbystycznie. W zależności od zbiorów produkcja wina na własny użytek może wynosić od 1.500 do 2.500 litrów trunku na rok. W przyszłości wytworzone wino wnioskodawca chce przekazywać nieodpłatnie w formie upominku rodzinie, przyjaciołom, znajomym lub osobom/podmiotom, w tym spółkom, z którymi utrzymuje relacje biznesowe lub towarzyskie. Wino będzie również spożywane przez wnioskodawcę i zaproszone osoby. W ocenie wnioskodawcy nieodpłatnie przekazanie wina rodzinie i znajomym nie będzie czynnością opodatkowaną w podatku VAT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu napisał m.in., że osoby fizyczne dokonujące sprzedaży, przekazania lub darowizny towarów stanowiących część ich majątku osobistego, nie są zaliczane do grona podatników podatku od towarów i usług. Zasadne jest zatem wyłączenie osób fizycznych z grona podatników podatku VAT w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, darowizny bądź zużycia towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. takiego, który nie został nabyty w celu odsprzedaży czy wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej. W takich przypadkach kluczowe będzie ustalenie czy taka działalność przyjmuje formę zawodową (profesjonalną). W przedstawionych okolicznościach sprawy Dyrektor KIS uznał, że nieodpłatne przekazanie wytworzonego wina członkom rodziny i znajomym nie stanowi czynności opodatkowanej w VAT.

Podsumowanie

W dzisiejszym artykule omawialiśmy dość nietypową sytuację, a mianowicie darowiznę własnych wyrobów rodzinie, przyjaciołom, znajomym. Powstała wątpliwość dotyczyła powstania obowiązku podatkowego w VAT. Jak się okazuje konstrukcja przepisów jest na tyle zawiła, że nietrudno o powstanie wątpliwości. Nasze rozważania zostały przeprowadzone w oparciu o analizę sprawy przedstawionej w jednej z interpretacji podatkowych. Trudno byłoby przeprowadzić taki wywód jedynie posiłkując się samą ustawą o VAT. Na szczęście organy podatkowe podchodzą do takiego tematu praktycznie i wskazują na rozgraniczenie majątku każdej osoby na prywatny i służący prowadzonej działalności gospodarczej. W świetle powyższego można stwierdzić, że dysponowanie majątkiem prywatnym będzie wychodziło poza ramy czynności opodatkowanych w VAT.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie