Zależności związane z rozliczeniami podatkowymi są bardzo zawiłe i na próżno szukać w tym logicznego wytłumaczenia. Często podjęcie niepozornych działań może zrodzić obowiązek zapłaty podatku, czy to dochodowego czy podatku VAT. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się rozważaniami na temat, czy podarowanie własnego wyrobu rodzinie i znajomym rodzi obowiązek podatkowy w VAT.
Dostawa towarów w ustawie o podatku VAT
Zobaczmy najpierw co na temat dostawy towarów mówią przepisy. Pod pojęciem dostawy towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Przy czym przepisy nie rozróżniają odpłatnej i nieodpłatnej dostawy towarów.
Wyjątkiem będzie:
|
Przedsiębiorca, który już prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT, często musi również zwracać uwagę na pewne kategorie transakcji, które przeprowadza poza działalnością gospodarczą. Nic więc dziwnego, że jedna z osób podjęła wątpliwość czy podarowanie własnego wyrobu rodzinie i znajomym może podlegać pod podatek VAT.
Podarowanie własnego wyrobu rodzinie i znajomym a VAT
Wiele osób hobbystycznie zajmuje się uprawą warzyw, owoców, ziół, a także przetwórstwem na małą skalę. W okresie zbiorów tzw. nadwyżki przerabia na konfitury, kompoty, suszy, mrozi lub wykorzystuje je na inne sposoby. Powszechną praktyką jest dzielenie się tym co posiadamy z rodziną czy ze znajomymi. Mogą to być towary jeszcze nieprzetworzone, ale mogą to też być wyroby gotowe. W takim przypadku większość osób nawet by się nie zastanowiła nad tym, czy przypadkiem takie podarowanie własnego wyrobu rodzinie i znajomym może być analizowane na gruncie ustawy o podatku VAT. Jednak jeden z przedsiębiorców powziął wątpliwość, czy nieodpłatnego przekazania wytworzonego wina rodzinie, przyjaciołom, znajomym oraz konsumpcja wina na użytek własny oraz domowników i zaproszonych gości będzie czynnością opodatkowaną w VAT? W interpretacji z dnia 08.12.2023 r. nr 0113-KDIPT1-1.4012.561.2023.2.MG przedstawił nstępujący stan faktyczny. Wnioskodawca nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej, ale jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT z uwagi na wykonywanie czynności podlegających pod podatek VAT. Wnioskodawca nie spełnia definicji producenta wina, zajmuje się tym hobbystycznie. W zależności od zbiorów produkcja wina na własny użytek może wynosić od 1.500 do 2.500 litrów trunku na rok. W przyszłości wytworzone wino wnioskodawca chce przekazywać nieodpłatnie w formie upominku rodzinie, przyjaciołom, znajomym lub osobom/podmiotom, w tym spółkom, z którymi utrzymuje relacje biznesowe lub towarzyskie. Wino będzie również spożywane przez wnioskodawcę i zaproszone osoby. W ocenie wnioskodawcy nieodpłatnie przekazanie wina rodzinie i znajomym nie będzie czynnością opodatkowaną w podatku VAT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu napisał m.in., że osoby fizyczne dokonujące sprzedaży, przekazania lub darowizny towarów stanowiących część ich majątku osobistego, nie są zaliczane do grona podatników podatku od towarów i usług. Zasadne jest zatem wyłączenie osób fizycznych z grona podatników podatku VAT w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, darowizny bądź zużycia towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. takiego, który nie został nabyty w celu odsprzedaży czy wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej. W takich przypadkach kluczowe będzie ustalenie czy taka działalność przyjmuje formę zawodową (profesjonalną). W przedstawionych okolicznościach sprawy Dyrektor KIS uznał, że nieodpłatne przekazanie wytworzonego wina członkom rodziny i znajomym nie stanowi czynności opodatkowanej w VAT.
Podsumowanie
W dzisiejszym artykule omawialiśmy dość nietypową sytuację, a mianowicie darowiznę własnych wyrobów rodzinie, przyjaciołom, znajomym. Powstała wątpliwość dotyczyła powstania obowiązku podatkowego w VAT. Jak się okazuje konstrukcja przepisów jest na tyle zawiła, że nietrudno o powstanie wątpliwości. Nasze rozważania zostały przeprowadzone w oparciu o analizę sprawy przedstawionej w jednej z interpretacji podatkowych. Trudno byłoby przeprowadzić taki wywód jedynie posiłkując się samą ustawą o VAT. Na szczęście organy podatkowe podchodzą do takiego tematu praktycznie i wskazują na rozgraniczenie majątku każdej osoby na prywatny i służący prowadzonej działalności gospodarczej. W świetle powyższego można stwierdzić, że dysponowanie majątkiem prywatnym będzie wychodziło poza ramy czynności opodatkowanych w VAT.