Blog ifirma.pl

Podatek od nagrody – kto jest płatnikiem podatku od przekazanej nagrody?

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się kto jest płatnikiem od przekazanej nagrody? W dzisiejszym artykule zajmiemy się tym tematem.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każdemu marzy się wygrana lub chociaż nagroda w jakimś konkursie, którymi zewsząd nas kuszą, organizatorzy prześcigają się w pomysłowości na tym polu. Jednak my spojrzymy na to zagadnienie zupełnie z innej strony, a mianowicie podatkowej. W dzisiejszej publikacji będziemy rozstrzygać, kto jest płatnikiem podatku od przekazanej nagrody.

Podatek od wygranej

Pod pojęciem wygranej kryje się nagroda rzeczowa, pieniężna, otrzymana z tytułu udziału w konkursie, loterii czy z innego powodu. Ustawa o podatku dochodowym nie definiuje takich pojęć jak nagroda, konkurs, loteria, nie ma wielu informacji na ten temat. W przepisie pojawia się jedynie wzmianka przy zwolnieniach przedmiotowych. Mianowicie możemy przeczytać kiedy nie trzeba płacić podatku PIT od wygranych w grach, konkursach. loteriach. Jeżeli już wystąpi obowiązek zapłaty podatku od wygranej, to w takim przypadku obowiązuje odmienna zasada poboru tego podatku o tym wszystkim piszemy poniżej.

Wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, otrzymane nagrody związane ze sprzedażą premiową, uzyskane w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowane są w sposób zryczałtowany
Podatek od wygranej lub nagrody wynosi 10%
Pobór podatku jest dokonywany przez płatnika i pomniejsza kwotę otrzymanej wygranej
Zryczałtowany podatek dochodowy jest wpłacana na rachunek urzędu skarbowego według adresu zamieszkania/siedziby płatnika

Osoba, która otrzymała nagrodę lub wygraną nie wykazuje jej w składanym zeznaniu rocznym

Czy zawsze zapłacimy podatek od wygranej?

Ustawodawca wprowadził pewne zwolnienia w granicach limitów od zapłaty podatku dochodowego w przypadku wygranych w różnego rodzaju loteriach i konkursach. Zobaczmy więc jaka kwota jest wolna od podatku dochodowego.

Zwolnieniu od podatku PIT podlega:
Wygrana do kwoty 2.280 zł
W grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych
Wygrana lub nagroda do kwoty 2.000 zł
W konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług.
Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez przedsiębiorcę w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności

Jak się okazuje wygrane w pewnych limitach będą korzystały ze zwolnienia od podatku PIT, a powyżej opisanych kwot pobrany zostanie zryczałtowany podatek dochodowy przez płatnika.

Podatek od wygranej – kto jest płatnikiem podatku od przekazanej nagrody?

Jak się okazuje nie zawsze można bez problemu ustalić kto jest płatnikiem podatku od przekazanej nagrody. Jeśli konkurs czy gra jest organizowana przez podmioty pośredniczące rodzi się pytanie, kto w takiej sytuacji powinien wejść w rolę płatnika? Przepisy nie regulują tej kwestii w ogóle dlatego, jak zawsze w takiej sytuacji odwołamy się do podejścia organów podatkowych i sądów. W jednej z interpretacji podatkowych z dnia 11.04.2018 r. nr 0114-KDIP3-2.4011.55.2018.2.MG poruszono temat obowiązku płatnika w związku z organizowaniem sprzedaży premiowanych, konkursów, loterii. Spółka zleca podmiotom trzecim zorganizowanie takich akcji. Do obowiązków podmiotu trzeciego należy m.in. wydanie nagrody w imieniu spółki. W ocenie spółki w takim przypadku w rolę płatnika składek wchodzi podmiot trzeci, który przekazuje nagrody. Innego zdania był Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w ocenie którego nie można uznać, że na podmiocie trzecim ciążą obowiązki płatnika wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie ponosi on ekonomicznego ciężaru zakupu nagród oraz działa na zlecenie organizatora. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodziła się spółka i w konsekwencji sprawa najpierw trafiła do WSA, a później do NSA. W wyroku sygn. akt II FSK 2139/19 z dnia 07.04.2022 r. oddalono skargę kasacyjną dyrektora KIS. Sąd NSA zgodził się ze stanowiskiem spółki, że płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od wygranej jest podmiot trzeci, który wydaje nagrody. W uzasadnieniu zostało napisane m.in., że jeżeli podmiot trzeci nabywa nagrody i wydaje je uczestnikom akcji promocyjnych w imieniu własnym, to jemu należy przypisać cechy płatnika podatku dochodowego.

Podatek od wygranej – podsumowanie

W przypadku wygranej w grach losowych, zakładach wzajemnych i różnego rodzaju konkursach należy pamiętać o obowiązku pobrania i odprowadzenia do urzędu skarbowego zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10%. Osoba, która otrzyma nagrodę nie ma żadnego obowiązku wobec urzędu skarbowego. Istnieją pewne limity zwolnienia przedmiotowego określone w ustawie i do ich wysokości podatek nie będzie należny do zapłaty. Kluczowe w całej sprawie będzie ustalenie kto jest płatnikiem podatku dochodowego. Nie ma problemu jeśli organizatorem jest ten sam podmiot, który poniósł ciężar ekonomiczny nagród. Nie budzi wątpliwości, że płatnikiem podatku PIT będzie ten podmiot. Jeśli natomiast kto inny funduje nagrody, a kto inny je przekazuje, to powstaje wątpliwość. Organy podatkowe uważają, że płatnikiem jest podmiot, który poniósł ciężar ekonomiczny nagród, ale jak widać sądy są odmiennego zdania. Opisane rozstrzygnięcie dotyczy indywidualnej sprawy i tak należy również podejść do zaprezentowanych treści. Każda sprawa może być inna, jak również podejście organu podatkowego czy też sądu mogą być inne. Dlatego też przedsiębiorcy powinni być tego świadomi i brać pod uwagę przy ocenie własnego przypadku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie