Podatki

Aplikacja Podatnika KSeF – aktualizacja wersji testowej

Krajowy System e-Faktur (KSeF) zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów ma zapewnić wystawianie wszystkich faktur w jednym formacie. Takie faktury są określane jako faktury ustrukturyzowane. Obecnie nie ma jeszcze obowiązku wystawiania faktur w takiej strukturze, jest to dobrowolna decyzja przedsiębiorcy. Ministerstwo Finansów udostępniło również wersję testową KSeF, która pozwala na zapoznanie się z tą aplikacją. Wersja testowa została zaktualizowana i o tej aktualizacji napiszemy w dzisiejszej publikacji.

Po co została stworzona wersja testowa?

Przygotowana przez MF wersja testowa ma posłużyć, jako narzędzie do zapoznania się z zasadą wystawiania faktur ustrukturyzowanych. W środowisku testowym należy posługiwać się zanonimizowanymi danymi, czyli podaje się fikcyjne dane osobowe. Jest to narzędzie, które służy do zbierania informacji na temat aplikacji. Zachęca się użytkowników do przekazywania swoich uwag, które pozwolą na udoskonalenie i dostosowanie do potrzeb przedsiębiorców aplikacji, która w przyszłości będzie obowiązkowa dla wszystkich. Na podstawie dotychczas zebranych doświadczeń dokonano aktualizacji wersji testowej.

Aktualizacja wersji testowej Aplikacji Podatnika KSeF

Jak można przeczytać na stronie Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) 20 października 2022 roku została zaktualizowana wersja testowa Aplikacji Podatnika KSeF. Aktualizacja objęła następujące obszary:

  • mechanizm walidacji sum kontrolnych NIP,
  • możliwość generowania e-Faktury i UPO w formacie PDF,
  • mechanizm ostrzegania przed możliwym wystawieniem e-Faktury z tym samym numerem faktury (duplikatu),
  • możliwość pobierania paczki faktur z poziomu Listy faktur,
  • dodanie formularza skróconego dla faktury podstawowej,
  • dodanie kolumn z datami na Liście tokenów,
  • możliwość wyszukania sesji po numerze referencyjnym w Historii sesji,
  • możliwość wyszukania/autouzupełniania pól w sekcji Adres,
  • drobniejsze usprawnienia (m.in. zmiana szaty graficznej, dodanie widoku Home AP).

W dalszym ciągu KIS prosi o przesyłanie na adres mailowy: info.ksef@mf.gov.pl swoich uwag i sugestii, które pozwolą udoskonalić produkt. W tytule wiadomości należy wpisać: AP_TEST.

Harmonogram wprowadzania KSeF

Na temat faktur ustrukturyzowanych pisaliśmy już niejednokrotnie na łamach naszych publikacji. Wiemy, że na razie wystawianie faktur w KSeF jest dobrowolne i takie ma pozostać w roku 2022 i 2023. Z decyzji wykonawczej Rady Unii Europejskiej wynika, że polski rząd uzyskał zgodę na obowiązkowe fakturowanie w KSeF.

Przedłużenie wystawiania faktur ustrukturyzowanych po 2026 roku będzie możliwe po złożeniu przez Polskę sprawozdania o skuteczności w zwalczaniu oszustw w VAT po wprowadzeniu KSeF. Jak z tego wynika nie ma już odwołania od wystawiania faktur ustrukturyzowanych, które jak wiadomo nie zapewniają obsługi wszystkich faktur, które obecnie funkcjonują w obrocie gospodarczym. Katalog takich dokumentów jest dość obszerny i warto się z nim zapoznać. Należy zakładać, że do czasu pełnego wdrożenia tej aplikacji będą kolejne aktualizacje, które zapewnią jej większą funkcjonalność.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Czynny żal sposobem na uniknięcie kary

Sprawcy przestępstw lub wykroczeń skarbowych mają szansę na uniknięcie kary jeśli po popełnieniu czynu zabronionego…

8 godzin temu

Egzekucja udziałów w spółce z o.o. – czy jest możliwa?

Spółka z o.o. a długi wspólnika – z takim zagadnieniem mogą się niekiedy spotkać wspólnicy…

9 godzin temu

Wykup samochodu osobowego z leasingu z końcem roku a poniesione koszty?

Zastanawiasz się jak rozliczyć koszty przy wykupie z leasingu z końcem roku? W dzisiejszym artykule…

10 godzin temu

Zatrudnienie niani – jaka forma umowy?

Rodzice, którzy chcą wrócić na rynek pracy, mogą zatrudnić nianię w celu opieki nad swoim…

10 godzin temu

Jednoosobowa działalność gospodarcza a komornik – co można zająć w firmie?

Komornik, egzekucja, wyprzedaż majątku – te słowa zazwyczaj kojarzą się z dłużnikami, którzy w swoim…

1 dzień temu

Czy refaktura opłaty za media w przypadku najmu powinna być opodatkowana ryczałtem?

Zastanawiasz się, czy zwrot kosztów za media powinien być opodatkowany ryczałtem przy najmie? W dzisiejszym…

1 dzień temu