Co to są ceny transferowe?

ceny transferowe

Zastanawiasz się, jakich zagadnień dotyczą ceny transferowe? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Przeprowadzanie różnego rodzaju transakcji gospodarczych jest kluczowe w prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak w odniesieniu do niektórych z nich ustawodawca wprowadził szczególne regulacje. Tak też jest w przypadku cen transferowych, o których napiszemy kilka zdań w dzisiejszej publikacji.

Ceny transferowe – co to?

W ustawie o podatku dochodowym zostały szczegółowo zdefiniowane pojęcia dotyczące cen transferowych w rozdziale 4b. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że:

Obejmują one wszystkie kategorie sprzedawanych towarów, usług lub praw. Mechanizm działania cen transferowych pomiędzy podmiotami powiązanymi, ma zapobiegać przesuwaniu dochodu do opodatkowania do krajów o niższym poziomie opodatkowania.

Informacja TPR-P o cenach transferowych

Przedsiębiorcy, którzy dokonują znaczących transakcji z podmiotami powiązanymi mają obowiązek raportowania informacji o cenach transferowych do organów podatkowych, w przypadku podatników PIT na formularzu TPR-P.

W informacji TPR-P raportuje się transakcje dokonywane pomiędzy podmiotami powiązanymi i na rzecz podmiotów posiadających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, w tzw. rajach podatkowych. Nie raportuje się transakcji pomiędzy podmiotami niepowiązanymi.

Kiedy mówimy o stosowaniu cen transferowych?

W przypadku cen transferowych zasada ich działania jest najlepiej widoczna na przykładzie podmiotów powiązanych, ale nie tylko. Dla zobrazowania kilka przykładów poniżej.

Przykład 1.

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w Polsce i jednocześnie posiada udziały w spółce, która ma siedzibę na terenie Czech, a więc są to podmioty powiązane. Pomiędzy podmiotami dokonywane są liczne transakcje gospodarcze. Przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, aby warunki rozliczeń pomiędzy nim a czeską spółką nie odbiegały od przyjętych zasad rozliczania z innymi kontrahentami. Chodzi przede wszystkim o to, aby w wyniku przeprowadzania takich transakcji nie dochodziło do zaniżania cen a w konsekwencji dochodu do opodatkowania lub zawyżania straty podatkowej. W przypadku kontroli takich transakcji, jeżeli organ podatkowy oceni, że występują nieprawidłowości, ma prawo do określenia kwoty dochodu (straty) z uwzględnieniem cen rynkowych.

Przykład 2.

Polski przedsiębiorca przeprowadza transakcje handlowe w firmą z terenów Księstwa Monako – kraj zaliczany do rajów podatkowych, nie są to podmioty powiązane. W takim przypadku, jeżeli wartość przeprowadzanych transakcji za rok podatkowy przekroczy pułap 100.000 zł, polski przedsiębiorca będzie miał obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych. W takim przypadku musi także złożyć raportowanie na formularzu TPR-P. Nie są to podmioty powiązane, ale chodzi o kraj stosujący szkodliwą konkurencję cenową, dlatego transakcje są raportowane.

Przykład 3.

Polski przedsiębiorca dokonuje transakcji handlowych z firmą z Francji na kwoty w skali roku przekraczające 500.000 zł. W miesiącu wrześniu zakupił od francuskiej firmy aparat fotograficzny za kwotę 1.000 euro, który został nabyty przez kontrahenta z Francji od firmy w Hongkongu (raj podatkowy). W takim przypadku polski przedsiębiorca również ma obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych i raportowania na TPR-P.

Jak widać, zostanie beneficjentem cen transferowych wcale nie jest takie nieprawdopodobne. Przedsiębiorcy powinni bacznie analizować przeprowadzane transakcje również pod takim kątem.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Gdzie raportuje się ceny transferowe?

    W przypadku podatników PIT - na formularzu TPR-P.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.