Wykorzystujesz samochód swojego pracodawcy? Sprawdź, co Polski Ład zmienia w ryczałtach samochodowych.
Powszechną praktyką stosowaną przez pracodawców jest udostępnianie samochodów służbowych do celów prywatnych pracownika. Taka czynność z punktu widzenia podatkowego jest traktowana jako nieodpłatne świadczenie. Sprawdźmy, co zmienia Polski Ład w ryczałtach samochodowych.
Nie musisz wiedzieć wszystkiego. Zaufaj ekspertom z ifirma.pl, którzy ze zmianami przepisów są zawsze na bieżąco.
Jeżeli pracodawca wyrazi zgodę, żeby pracownik wykorzystywał samochód służbowy również do celów prywatnych, to w ocenie ustawodawcy, pracownik otrzymuje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. W ustawie o podatku dochodowym (ustawa o PIT) zapisane zostały kwoty ryczałtu, które należy uwzględniać wraz z pozostałymi przychodami pracownika (czytaj więcej).
Ustawa o Polskim Ładzie, które będzie obowiązywała od 1 stycznia 2022 roku nie wprowadza zmian wysokości kwot ryczałtu, tylko zamieszcza zmianę doprecyzowującą:
Dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 | Dla samochodów:
|
|
Dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3 | Dla samochodów innych niż wymienionych powyżej |
Wybrany został inny wskaźnik przy określaniu wysokości ryczałtu, zamiast pojemności silnika, będzie brana pod uwagę moc silnika. Należy mieć również na uwadze, że samochody hybrydowe nie są uważane za samochody elektryczne. Z początkiem 2022 roku należałoby dokonać weryfikacji dowodów rejestracyjnych pojazdów wykorzystywanych przez pracowników w celu określenia poprawnej stawki ryczałtu samochodowego.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!